تارخ انتشار: شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۲ - ۰۱:۵۷
کد خبر : 1215
چاپ خبر

آشنایی با مداحان کرج؛

گفتگو با جوان ترین مداح مهرشهر “کربلایی محسن صفری”+نوا

عشق به سرور و سالار شهیدان کوچک و بزرگ نمی‌شناسد. در ماه عزای سرور و سالار شهیدان بر آن شدیم تا مداحان مهرشهری را به شما خوانندگان عزیز معرفی کنیم

به گزارش حسینیه خبر «کمال مهر»؛کربلایی محسن صفری در سال  ۱۳۶۳ در نظام آباد تهران  متولد شد.وی به تشویق  حاج سعید حدادیان و منوچهر خاکباز  به مداحی در دستگاه امام حسین (ع) وارد شد . واکنون بمدت ۱۲ سال بصورت حرفه ای و در نهایت با آنچه خود لطف اهل بیت (ع) و امام حسین (ع)  می داند در این راه طی الطریق میکند و دوست دارد تا در سطح کاملاً حرفه ای در دستگاه اهل بیت (ع) پیشرفت داشته باشد و نوکری اهل بیت (ع) را کند . شما را به خواندن گفت و گو با این مداح اهل بیت (ع) دعوت میکنیم.

 

*چگونه وارد عرصه مداحی برای اهل بیت (ع) شدید؟

پدرم بانی هئیت بود و من از کودکی علاقه به  مداحی داشتم ، همه خانواده ما نوکر امام حسین بوده و هستند ، مادرم می گوید وقتی کودک بودم داخل دیگ مسی مینشستم و داخل دیگ شروع می کردم به نوحه خوانی ، من وقتی پدرم فوت کرد سر خاکش هم خواندم!

*خدا پدرتان را بیامرزد، یادت هست چی خواندی؟

اونجا میکروفون را دادن به من یادم نیست چه  خواندم ولی خواندم! از اون مراسم هم عکسی داشتم که من درحال خواندنم و همه سینه می زنند!

*ازچه زمانی مداحی را  بصورت حرفه ای شروع کردی؟

من تقریباً۱۲سال پیش اولین بار منزل آقای منوچهر خاکباز داخل خیابان تختی(مهرشهر) شروع کردم به خواندن، آقای خاکباز پامنبری و دوست صمیمی حاج آقا سعید حدادیان هستند و باعث شد که من را به ایشان معرفی کنند و رفتیم خدمت حاج سعید  و تقریباً۱۲سال از «حاج سعید حدادایان» کسب فیض کردم!

 

*مشوق اصلی شما کی بود؟

حاج سعید حدادیان و منوچهر خاکباز مشوقان اصلی من بودند، یادم نمی رود  ،  حاج سعید وقتی قرآن را  برای استخاره بازکرد زود بست و خندید دقیقاً  هم چهره اش و هم خنده اش یادم  است ، خندید و دستی روی سرم کشید وپیشانی ام ربوسیدوگفت خیلی خوبه! امام حسین ر فراموش نکن ،خیلی خوبه ولی،طول میکشد.

اون یه جرقه ونقطه عطف وتلنگوری شدبرای من که کلا فقط دنبال خوندن برای امام حسین باشم.یعنی باتمرین وبه صورت جدی کار رپیش گرفتم

*چه توصیه ای برای علاقمندان به این حرفه را دارید؟

دنبال پیشرفت سالم درخانه امام حسین باشیم چون همه دوست دارند نوکرامام حسین(ع).

 

*اولین مداحی که خواندید یادتان هست؟

بله در«محفل عزاداران حسینی» خواندم نوحه عربی (به نبی عربی )بود .یادمه این نوحه را در ستهزنجیر زنی  ۷بارخواندم یعنی هرجاکه شلوغ بود نگه می داشتند وبه من میگفتن بخوان .

*روضه خوانی را از کی شروع کردی؟

من روضه خواندن ر از زیارت عاشورا شروع کردم در هییت «مکتب الحسین»،سال ۸۱ همراه باجوادصابر ، وحیدکمالی وصادق شهرابی،خیلی خاطرات خوبی داریم از اون دوران و واقعاهم نیت ها خالص بود.سفرکربلا هم داشتیم .ازاونجاشروع کردم زیارت عاشوراخوندن  و مابین بندهای زیارت عاشوراروضه هایی که ازحاج سعیدیادگرفته بودم رامی خواندم.چون خیالم راحت بودکه  آقای حدادیان روضه هایی که درموردآنها تحقیق شده را میخوانند وبدون تحقیق ومطالعه اصلا حرف نمی زنند. 

*چه توصییه ای برای مداحانی که تازه وارد عرصه می شوند دارید؟

دراین راه بدون استاد نمی شود  قدم برداشت وآقای حدادیان یکی ازبهترین استادهادراین زمینه هستند.خیلی هاهستندکه بدون استادوارداین وادی می شوند وبیراهه می روند وازخودشان روضه می سازند وعافت عزاداری در دستگاه امام حسین می شوند.

*عافت عزاداری در این ایام چیه؟

اصلی ترین عافت در این ایام مخلوط شدن محرم ونامحرم هست .شما شاهد هستید که در روز عاشورا و تاسوعا مردم جهت اقامه عزا به خیابان ها می آیند و این عمل باعث عافت هایی است که تمام ثواب یک دهه عزادری از دست مردم می رود!

و آن مسئله حجاب و نگاه حرام است!

DSC0039611

*بیشتر توضیح بدهید!

بطور مسائل درست هست که آمدن خانم ها بخاطرعظمت این روز خوب است و در دسته عزاداران امام حسین سیاهه لشگرهم باشی خوب است، چراکه در مقتل لحوف ابن طاووس میخوانیم که یک شخصی درطواف خانه خدابوده که درخواب پیغمبررامی بیند،به پیغمبرسلام میدهد ومیگوید السلام علیک یارسول الله !که پیغمبر رویش ر از او می گیرد .میگوید یارسول الله من که کاری کردم که جواب سلامم را نمی دهی!؟.پیامبر می فرمایید: تو درکربلا بودی.گفتم من در کربلا بودم امانه سنگ زدم نه تیر زدم نه شمشیرزدم هیچ کاری نکردم.فقط نگاه کردم .پیامبر می فرمایند :یک نفرکه اضافه شده بودی به آن سیاهه لشگری که بچه های من راترساند و دل بچه های من شکستی! و پیامبردستی می کشند بر چشمانش  وقنی از خواب بیدار می شود می بیند نابینا شده است.این هست که سیاهه لشکربودن برای امام حسین خوب است  اماباید رعایت بشود چراکه یک نگاه آلوده کل ثواب عزاداری محرم رازبین می برد.البته موضوع فقط برای خانم ها نیست آقایان هم از نظر پوشش و نگاه باید رعایت کنند! باید مراقب باشیم  شیطان در روز محرم کاری میکند که شما ثواب کل محرم رو از دست بدهید! و از قافله جا بمانید.

*مقتل موثق نام ببرید؟

ازابن طاووس موثق ترنداریم.آقای خامنه ای هم گفته اند  که موثق ترین مقتلی که در بین مقاتل هست مقتل لحوف ابن طاووس است وشیعه واهل تسنن هم قبولش دارند.

 

*تلخ ترین خاطره شما از دوران مداحی !؟

یکسالی من گریه ام نمی گرفت دلم نمی شکست! نمی دانم در آن سال چه کار اشتباهی کرده بودم که   اشک از من گرفته شده بود، و اشک نرخیتن برای امام حسین خودش یک مصیبتی عظمایی است!

 

*دغدغه اصلی شما چیست؟
دغدغه من در این ده روز این که  مردم  در این دو روز (عاشورا و تاسوعا) حجابشان را  رعایت کنند که خیلی ها هم نمی کنند! باید این فرهنگی سازی بشود ، از طرف دستگاه های مربوطه به هیئات و مساجد اطلاعیه بدهند توضیح بدهند که مردم حجابشان نگاهشان را درست کنند و حرمت امام حسین (ع) را حفظ کنند! بعضی از این جون ها رو میبینم تیپی برای خودشان درست می کنند و آمده اند بیرون ،تشخیص اینکه این پسر یا دختر دشوار! بعد پریشون امام حسین هم هست! آخه این جور ، در میاد!؟ روزی که عالم پریشون حسین (ع) است امام زمان در اندوه مظلومیت جد بزگوارشان هستند این نوع رفتارها صحیح نیست! این صحنه ها رو میبینیم اذیت میشوم و چندین سال است  این حرفاها می گویم ولی صدایمان به جای نمیرسد!

*توقع شما از مسئولین چیست ؟ 

نبود امکانات مناسب در منطقه و عدم حمایت مسئولین ، باعث شده مساجد ما کم رونق شده ، بودجه های زیادی صرف مصارف دیگرمی شود ولی برای اهل بیت(ع) مصرف نمی کنند. کلاسهای تخصصی برگزار نمی کنند ،می توانند از اساتید بنام و مطرح استفاده کتند ، و برای مداحان بصورت تخصصی برنامه اجرا کنند تا از عافت ها و تحریفات مراسمات مذهبی کم کنند.

 

* مداحی های الگو گرفته از ترانه ها این روزها زیاد مد شده موافق با این نوع مداحی ها هستید؟

به این شکلی که جدیداً باب شده نه ! ولی استفاده از موسیقی عرف و بکارگیری آن در مداحی امر اجتناب ناپذیریه! مثلاً استاد محمد اصفهانی گام های خوبی را دارند که می شود استفاده کرد.

یاد خاطره ای افتادم که گفتنش خالی از لطف نیست ؛ در جلسه ای بودیم که شخصی بلند شد به حاج سعید(حدادیان) گفت :فلانی اهنگی از روی ترانه خواننده زن  خوانده نظر شما چیه برگشت گفت : اون مداحی خونده تو چرا رفتی اون ترانه رو گوش کردی و فهمیدی که اون از ترانه خونده !

در کل موافق نیستم خط قرمز های  هست ، باید  شان امام حسین و اهل بیت (ع) حفظ شود !

*علت باب شدن این نوع سبک ها چیست؟

علت  اصلی باب شدن این سبکها نبود «سباک »های مذهبی برای شعر های آیینی است ،یعنی ببینید ما سباک کم داریم که  «سبک بسازند»! باید روی این موضوع کار شود فرهنگ سازی بشود و تا به عافت ها و تحریفات وارد نشویم.

*شما شعر هم میگوید؟

بله تا به حال زیاد شعر گفتم ! آهنگ و شعر های مراسمات را خودم می گویم. و درصدد چاپ کتاب اشعارم هستم

*کدامیک ازمداحی هایتان را که خودتان شعر گفتید و بیشتر دوست دارید؟


دنلود

* کجا بیشتر مداحی میکنید و به شهر های دیگر هم برای مداحی سفر داشتید؟

هرهفته شنبه شب ها بهمراه دوست عزیز و صمیمی ام “حاج مهدی کمانی” در بیت الرضا “هیئت روضه العباس “تهران برنامه داریم ،مهرشهر هم هیئت محفل عزاداران حسینی منزل حاج آقای منوچهر خاکباز برنامه داریم. بله سفرهای شهرستانی زیاد داشتم .

*در یک جمله نظرتان را درباره این کلمات بگوئید؟

اشک: وصل شدن به حسین (ع)

روضه : (گریه ام گرفت)

هیئت:جای درست شدن

پیراهن مشکی:ذخیره قبر

یزید ۲۰۱۳: اوباما  اینهم بنویسید که ابن زیاد ؛ نتانیاهو

 

*حرف آخر اگر دارید بفرمایید: 

ان شاءالله شما و ما و همه خواننده های سایت شما عاقبت بخیر بشوند!

راستی اگر ما رو لایق دونستید این هم کد نوای انتظار ایرانسل  مداحی بنده است دوست داشتید استفاده کنید .

پیشواز ایرانسل با نوای محسن صفری:
کد ۵۵۱۸۰۱۷
ارسال به۷۵۷۵

مداحی های محسن صفری جهت دانلود کلیک کنید.

یاعلی

 

۱۱ دیدگاه »

 1. یاردیرین آبان ۲۱, ۱۳۹۲ در ۳:۵۱ ب٫ظ - Reply

  سلام عزاداری همه دوستان قبول باشه به نظرم تو انتخاب افراد مصاحبه شونده بیشتر میشه کارکرد .
  امثال اقایان محمد اعطاالهی -سید مهرداد -قلندری –
  سید صادق عبادی – و … ما را هم تو این ایام بی نصیب از دعا نگذارید .

 2. یاردیرین آبان ۲۶, ۱۳۹۲ در ۱:۰۳ ق٫ظ - Reply

  سلام حاجی این خبرتون برای من شده اینه دق شما بگید ما چه کنیم ؛
  راستی چرا با حاج اقاملکی یک مصاحبه در مورد محرم امسال و همچنین ایجاد تفکر حسینی بین افرادی که امام حسین و عزای محرم را خلاصه در این ۱۰ شب می دانند انجام نمی دهید ؟
  دعا بفرمایید .

  • واحدخبر آبان ۲۶, ۱۳۹۲ در ۳:۲۸ ق٫ظ - Reply

   سلام
   در دست اقدام قرار گرفت..و
   باتشکر

 3. صادق آذر ۱۲, ۱۳۹۲ در ۷:۴۸ ب٫ظ - Reply

  همیشه یه عده هستند که حسودند.وچشم ندارند پیشرفت کسی رو ببینند.حاج محسن سطحش خیلی بالا تر و معروف تر از کرجه.بیاید تهران ببینید.در جواب دو نظر بالا.به جای اینکه دنبال بازی باشیم بهتره دنبال امام حسین باشیم.حاجی یه دونست…ایشالله امام حسین بهش نفس بده.اگه دموکراسی دارین این نظر رو بزارید

  • واحدخبر آذر ۱۳, ۱۳۹۲ در ۰:۵۳ ق٫ظ - Reply

   سلام
   بنده در فضای مجازی شاهدم و می بینم که کلی از این خواننده های غربی کنسرت میذارند ، و هزاران نفر با چه وضعیتی میرن عشق و حالشون می کنند!
   اون وقت ما که عشق و حالمون ذکر امام حسین (ع) سر کله هم میزنیم ، چرا این میخونه چرا این میره اونجا!!! چرا این برا اونا حرف نمیزنه! چرا این حسوده! حاجی اینجا میخونه اونجا نمیخونه!
   من حقیر که سوادی ندارم ولی تا به اینجا فهمیدم که ، رفقا اشک برای امام حسین(ع) اذن میخواد. نفس زدن براش اذن میخواد . هیئت رفتن اذن میخواد، نوشتن براش اذن میخواد.و امام حسین (ع) کشتی نجات ! در این دریایی وانفسا دیگه کسی از کسی نباید خرده بگیره که همه باید دست به دامان امام حسین(ع) بشویم کوچک بزرگ پیرجوان گنه کار و غیر گنه کار و….
   ما قصد داشتیم و دارم از همه مداح های منطقه نام ببریم و این مشغله ما هستش که اجازه نداد از دیگر اساتید بهره بگیریم، انشاالله بزودی این کار انجام میشه! و دیگر دوستان هم در اینجا معرفی میشوند! از هم خرده نگیریم این دستگاه اهل بیت (ع) صاحبش شخص دیگری است . بهم دیگر احترام بگذاریم تا صاحب عزا از ما راضی باشد.

   یا حق

 4. صادق آذر ۱۲, ۱۳۹۲ در ۷:۵۰ ب٫ظ - Reply

  بعدشم حاجی یه چیزی میدونه که زیاد تو کرج نمیخونه.امثال اقای یاره دیرین یه وقت دق میکنند…

 5. صادق آذر ۱۳, ۱۳۹۲ در ۱۱:۴۳ ق٫ظ - Reply

  بله درسته..ولی یکی به خودش اجازه میده خیلی راحت توهین کنه بگه این خبر شده ایینه دق!!!!!حتما مشکلی داره دیگه!!!!
  این خبر خیلی هم بازتاب گسترده ای داشته..تا نشون بده اقا محسن نوکر خوب امام حسینه.انتقاد خوبه البته اگه با حسادت و چیزه دیگه مخلوط نشه..از شما هم تشکر میکنیم …ایشالله اربعین بریم کربلا

 6. یاردیرین دی ۵, ۱۳۹۲ در ۱۰:۵۱ ب٫ظ - Reply

  اولا. که حاجی منظور اقای صفری هستند
  ثانیا. کی از حاجی دعوت کرد و تو کرج نخوند
  ثالثا . اقا صادق شما عزادار اقامون امام حسین باش نا مرید حاج اقاااا

 7. امیر شفیعی آبان ۳, ۱۳۹۴ در ۳:۱۹ ق٫ظ - Reply

  آقا محسن صفری از مداح های خوب و صاحب سبک کشور هستند .
  خدا خیرشون بده. بچه های ساری ارادت خاصی به آقا محسن دارند.
  تو مداحی (روضه . زمینه . واحد .شور )خوب و مسلط عمل میکنند.
  کاش میدون بیشتر برای امثال آقا محسن ها باز بشه..
  ان شاالله خود ارباب گره هاشونو وا کنه…
  یا حق..

پاسخی بگذارید »

 • آخرین اخبار
 • کودکان در ۲ سالگی استفاده از فضای مجازی را الگو برداری می کنند
  متحدان جدی آمریکا با تصمیم ترامپ درباره قدس مخالف هستند/ رژیم صهیونیستی نمی تواند علیه حزب الله و حماس دست از پا خطا کند
  سکوت پاپ در میانمار چه مفهومی دارد!؟
  تجلیل از «علیرضا کریمی»، کشتی‌گیر شایسته البرزی
  زیباترین پاییز دنیا در این شهر است+ تصاویر
  اتفاقی که مایه شرمساری عروس جوان در جشن شد+فیلم
  شغل پر درآمدی که متقاضی ندارد/ این خواستگاران همیشه جواب منفی می‌گیرند
  ۱۲ عکس تاثیرگذار تاریخ!
  عمل تحسین‌برانگیز فروشنده جوان هنگام زلزله +فیلم
  برخی تصاویر ثبت شده در تاریخ، تاثیر عجیبی بر زندگی انسان گذاشته اند، برخی از آنها را مشاهده می‌کنید.
  واریز کمک‌های مردمی واصل‌شده به دفتر رهبری به حساب بنیاد مسکن
  هدیه نانوایان ایرانی به مقام فرانسوی+عکس
  حادثه رانندگی عروس را راهی بیمارستان کرد +عکس
  کمک ۱۱میلیارد تومانی صاحبان سهام عدالت به دولت
   تصمیم جالبی که یک زوج سالخورده برای وسایل خانه‌شان گرفتند+تصاویر
  تصاویر رنگی دیده نشده از هیتلر، چرچیل و نازی ها در جنگ جهانی دوم
  واکنش دیدنی پرستاران بیمارستانی در ژاپن به هنگام وقوع زلزله + فیلم
  دانشجوی چینی، نوزادش را از طبقه چهارم خوابگاه به پایین پرتاب کرد + فیلم
  کوتاهی قد عروس جوان، مادرشوهر را به کشتن داد+فیلم
  مشاهدات تکان دهنده شخصی که پس از مرگ دوباره زنده شد + تصاویر
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net