اهمیت اقدامات آبخیزداری در جهت کاهش مخاطرات سیل

مدیر کل منابع طبیعی البرز گفت: روستای زعفرانیه از توابع شهرستان ساوجبلاغ با اجرای طرح آبخیزداری در مقابل سیل ایمن سازی می‌شود.

به گزارش کمال مهر ، حامد فرضی، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز با اشاره به این که در سال‌های گذشته در اثر بارش تند باران خسارت زیادی به باغات و منازل مردم وارد شده، گفت: روستای زعفرانیه  از توابع شهرستان ساوجبلاغ با اجرای طرح‌های آبخیزداری در مقابل سیل ایمن سازی می‌شود و حجم زیادی آب برای سفره‌های زیر زمینی ذخیره سازی و از فرسایش خاک جلو گیری می‌شود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز افزود: افزایش رو به رشد تلفات منابع آب و خاک طی چند دهه اخیر در اثر عوامل انسانی و بعضاً اقلیمی شدت فزاینده‌ای یافته و تبعات اقتصادی و اجتماعی فراوانی به همراه داشته است به طوری که این مسئله علاوه بر تحمیل هزینه‌ های اقتصادی و تلفات سرمایه ها، منجر به تشدید وقوع سیلاب ها، افزایش نرخ تولید رسوب و کاهش عمر مفید مخازن سدها، از بین رفتن پوشش گیاهی، کاهش تولیدات کشاورزی و همچنین کم آبی شده است.

فرضی گفت: دراین راستا آبخیزداری یکی از روش‌های مناسب برای مدیریت صحیح منابع آب و خاک است و با وجود اعتبارات تخصیص یافته و اقدامات صورت گرفته طی سال‌های اخیر، می‌توانیم شاهد کاهش این خسارت‌ها باشیم.

وی خاطر نشان کرد: شناخت حوزه آبخیز و مسائل مربوط به آن و همچنین اولویت بندی آبخیزداری متناسب با پتانسیل‌های موجود در کشور یکی از ضروریات انکارناپذیر در این حوزه است تا به توان با استفاده صحیح از این روش به احیای منابع آب و خاک پرداخت و از همه مهمتر، به جنگ با خشکسالی و کم آبی و پدیده بیابانزایی رفت.

انتهای پیام /ر. ن

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

آخرین اخبار

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x