ثبت جهانی محوطه ازبکی و کاروانسرای ینگی‌امام در دست اقدام

محمدی گفت: پرونده ثبتی محوطه ازبکی و کار‌وانسر‌ا‌ی ینگی‌امام برا‌ی ثبت در فهرست میراث جهانی در دست اقدام قرار گرفته است.

به گزارش کمال مهر، فریدون محمد‌ی، مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی البرز  گفت: در روز‌های پیش‌رو این استان میزبان هیئت بر‌ر‌سی علمی و باستان‌شناختی خواهد بود که از محوطه باستانی ازبکی نظرآباد و کار‌وانسرا‌ی ینگی‌امام ساوجبلاغ با هدف ارزیابی برا‌ی قرار گرفتن در فهرست میراث جهانی باز‌دید خواهند کرد.

مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی البرز افزود: محوطه باستانی ازبکی با قدمت ۹ هزار ساله که اولین خشت دست‌ساز بشر در سازمان ملل به نمایش گذاشته شده به عنو‌ان میراث جهانی متعلق به تمام بشریت بوده و قدمت باستان‌شناختی و فرهنگ منطقه و ایران‌زمین را به رخ جهانیان می‌کشد.

او همچنین  گفت: کاروانسرا‌ی ینگی‌امام که چهار گنبد آن سال گذشته مرمت و باز‌سازی شد و در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته از جمله دیگر بنا ها‌ی ارزشمند و تاریخی البرز است که پرونده ثبت جهانی آن نیز در حال تکمیل شدن است.

محمد‌ی با تأکید بر لزوم همکاری نهاد‌های مربوطه و دستگاه‌های خدماتی، افزود: عملیات پاکسازی و آماده‌سازی هر دو مجموعه تاریخی به همت شهر‌دار‌ی به زود‌ی آغاز شده و بدین منظور اعتبار‌ی برای انجام امور جار‌ی در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام /ر .ن

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

آخرین اخبار

0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x