برگزاری بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی در ۱۱ اسفند

معاون وزیر علوم با بیان اینکه بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی فعالیت خود را از اردیبهشت‌ماه امسال با اعلام فراخوان عمومی در داخل و خارج کشور آغاز کرده است، گفت: این جشنواره ۱۱ اسفند برگزار می‌شود.

به گزارش کمال مهر، احمد اکبری معاون وزیرعلوم و رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در نشست خبری بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی گفت: همزمان با بزرگداشت سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و به منظور تقدیر و قدردانی از مقام شامخ دانشمندان و پژوهشگران، فناوران و نوآوران برتر داخلی و خارجی، بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: این جشنواره با بیش از ربع قرن تداوم توانسته‌ است جایگاه خود را در بین دانش‌پژوهان، فناوران و صاحب‌نظران عرصه علم و صنعت به عنوان معتبرترین رویداد علمی و فناوری کشور تثبیت کرده و از حمایت بسیاری از نهادها و مراکز علمی جهان برخوردار شود.

اکبری افزود: بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی فعالیت خود را از اردیبهشت‌ماه امسال با اعلام فراخوان عمومی در داخل و خارج از کشور آغاز کرد.

معاون وزیر علوم ادامه داد: در این جشنواره 787 طرح در 17 گرایش دریافت شد که به ترتیب در رشته‌های طرح‌های ویژه 187، کشاورزی و منابع طبیعی 159، مکانیک 66، برق و کامپیوتر 55، زیست و فناوری، محیط زیست و علوم پایه پزشکی 49، صنایع شیمیایی 46، طرح‌های برگزیده جشنواره موفق در تولید ملی 27، مهندسی نرم‌افزار و فناوری اطلاع 25، هنر و معماری 20، علوم پایه 41، فناوری نانو 27، عمران 14، مواد، متالوژی و انرژی‌های نو 20، هوافضا 10، مکاترونیک 9، صنایع و مدیریت فناوری 10 و علوم پزشکی 22 طرح شرکت کردند.

وی خاطرنشان کرد: در این دوره 126 طرح از دانشمندان و برجستگان علمی خارج از کشور است که از 38 کشور جهان به دبیرخانه ارسال شد.

رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران گفت: از مجموع 787 طرح ارائه شده برای بررسی فنی و کارشناسی در نهایت 56 طرح به هیات داوران جشنواره ارائه شد و هیات داوران نیز پس از ارزیابی و بررسی نهایی طی چندین جلسه 16 طرح از بخش داخلی و 5 طرح از بخش خارجی و 3 طرح از دانشمندان ایرانی مقیم خارج از کشور از آلمان، فرانسه و آمریکا را به عنوان برگزیدگان نهایی انتخاب کرد.

وی ادامه داد: برگزیدگان خارجی از کشورهای آلمان، انگلستان، استرالیا، چین و مجارستان هستند.

اکبری اضافه کرد: این جشنواره در راستای تعاملات بین‌المللی برگزار و یکی از ویژگی‌های این جشنواره پیگیری بحث تعاملات بین‌المللی است که رئیس‌جمهور نیز در سخنرانی‌های خود بحث تعاملات بین‌المللی را پررنگ مطرح کرده است.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی تجلیل از پژوهشگران و فناوران در سطح داخلی و خارجی است.

اکبری افزود: 23 نهاد ملی و بین‌المللی از این جشنواره حمایت می‌کنند.

معاون وزیر علوم خاطرنشان کرد: این جشنواره در 11 اسفندماه در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود.

وی در رابطه با تفاوت این جشنواره با جشنواره خوارزمی در سال‌های قبل افزود: تفاوت این جشنواره با جشنواره‌های سال‌های قبل در کیفیت مقاله‌ها و افرادی است که در آن شرکت دارند.

اکبری خاطرنشان کرد: به برگزیدگان خارجی به نفر اول 10 هزار دلار، نفر دوم 8 هزار دلار و نفر سوم 5 هزار دلار از طرف سازمان پژوهش‌ها و با کمک وزارت علوم پرداخت می‌شود.

وی تصریح کرد: به برگزیدگان داخلی نیز در رتبه اول 12 سکه، نفر دوم 10 سکه و نفر سوم 8 سکه پرداخت می‌شود.

فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *