دستمزد کارگران قبل از ۲۰ اسفند تعیین می‌شود

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به اینکه بررسی هزینه معیشت خانوار در تمامی استان‌های کشور به پایان رسیده است، گفت: در جلسه امروزبا ربیعی نیز درخواست بیشترین افزایش دستمزد کارگران را خواهیم داشت.

به گزارش گروه وبگردی کمال مهر، غلامرضا عباسی با بیان اینکه “یکی از تأکیدات ما در جلسه امروز وزیر با نمایندگان کارگران تعیین دستمزد با لحاظ کردن معیشت است” گفت: وضعیت موجود به‌شدت دشوار است و شرایط کارگران به‌حدی است که جوابگوی زندگی خودشان نیست.

وی با تصریح بر اینکه طرح توزیع سبد کالایی یک تجربه تلخ از عدم حمایت دولت یازدهم از اقشار ضعیف و درآمد جامعه در اذهان جامعه کارگری به‌ جای گذاشت، اظهار داشت: در حال حاضر در شرایطی از اختصاص سبد کالایی در مرحله دوم به تمامی جامعه کارگری صحبت‌ها می‌شود که تاکنون هیچ‌گونه آماری در این خصوص از ما خواسته نشده، به همین دلیل فکر می‌کنم که این بازی جدید دولت است.

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری با بیان اینکه در حال حاضر بین حداقل دستمزد کارگران با واقعیت‌های جامعه فاصله بسیاری وجود دارد، گفت: به‌عنوان مثال در برخی از کالاهای اساسی سبد خانوار افزایش 100 درصدی را شاهد بودیم، تغییری که هیچ‌گاه در دستمزدها دیده نشد. در جلسه امروزبا ربیعی نیز درخواست بیشترین افزایش دستمزد کارگران را خواهیم داشت.

وی افزود: در راستای استخراج هزینه‌های معیشت خانوار کمیته‌های استانی در سراسر کشور فعال شده و بررسی‌هایی را در خصوص هزینه 42 قلم کالای اساسی انجام دادند.

وی همچنین از اتمام بررسی هزینه معیشت خانوار در تمامی استان‌های کشور خبر داد و افزود: گزارش‌ها مربوطه به شورا ارسال در هفته جاری به یک جمع‌بندی نهایی در خصوص میانگین حداقل دستمزد خواهیم رسید و تا قبل از 20 اسفند نتیجه آن باید اعلام شود.

عباسی با اشاره به فضای نامساعد کسب و کار در کشور و هزینه تمام‌شده بالای تولید تصریح کرد: عدم تناسب بین هزینه‌ها و درآمدهای یک واحد تولیدی مشکلات بسیاری را برای کارفرمایان ایجاد کرده است که از پس افزایش دستمزد کارگران برنمی‌آیند، بر همین اساس باید دولت با ارائه بسته‌های حمایتی زمینه کمک به جامعه کارگری کارفرمایی را به‌صورت توأمان فراهم کند.

این فعال کارگری تأکید کرد: هیچ‌کدام از مدل‌های مزد اجتماعی، مزد تلفیقی، مزد گروه سنی زیر 30 سال و بالای 30 سال و مزد منطقه‌ای برای شرایط فعلی مناسب نیست و اجرا نمی‌شود و گفت‌وگوها به‌شیوه سال‌های گذشته و به‌روش تکراری چانه‌زنی کارگران و کارفرمایان دنبال می‌شود.

منبع: تسنيم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *