بررسی بیانات رهبری در خصوص بلک واتر/ هدف بلک واتر از قتل و تجاوز چیست؟/ شرکتی امنیتی که امنیت جهان را به هم زد

بلک واتر یک شرکت آمریکایی است که به بهانه ایجاد امنیت در جهان، اقدامات تروریستی زیادی انجام داده است و تا کنون توانسته با نفوذ خود از پاسخگویی به این اتهامات طفره رود.

 

 

به گزارش خبرنگارکمال مهر، بیانات امروز رهبری در جمع مردم تبریز راه های دقیق تری را در رسیدن به اهداف جمهوری اسلامی که همان اهداف انقلاب است ترسیم کردند.

ایشان ضمن سخنرانی خود به یک شرکت آمریکایی اشاره کردند و فرمودند: : به راه انداختن جنگ های خونین و کشتار انسانهای بیگناه، حمایت از دیکتاتورهای ظالم در نقاط مختلف جهان، حمایت از تروریسم بین المللی، حمایت از تروریسم دولتی که مظهر آن رژیم جعلی، غاصب و جنایتکار صهیونیستی است، حمله به عراق و کشتار حداقل دهها هزار نفر از مردم، حمله به افغانستان، راه اندازی شرکت های آدم کشی و ترور همچون بلک واتر و راه اندازی گروههای تندروی تکفیری و حمایت از آنها، بخشی از سیاهه اعمال امریکا است.

اکنون این سوال پیش می آید که بلک واتر چه گروهی است و چه وظیفه ای را برعهده دارد؟

پس از حملات 11 سپتامبر و بهانه آمریکا برای حضور نظامی در منطقه خاورمیانه، شرکت های خصوصی امنیتی و نظامی با حمایت های آمریکا در این کشور به وجود امد که یکی از این شرکت ها بلک واتر بود.

بلک‌واتر آمریکا که در سال 1997 تأسیس شده بود اولین قرارداد خود را پس از حمله‌ای به نام “یو‌اس‌اس‌کول” (USS Cole) در ساحل یمن در اکتبر 2000 منعقد کرد. این شرکت پس از برنده شدن در مناقصه، عملیات آموزش 100/000 ملوان را بر عهده گرفت.3 پس از این معامله، پرنس یک زمین به مساحت 28 کیلومتر مربع در مرز بین ایالات کارولینای شمالی و ویرجینیا خریداری کرد و در آنجا تأسیسات آموزشی و نظامی پیشرفته خود را بنا نهاد.

در سال 2002 شرکت “مشاوره امنیتی بلک‌واتر” (Blackwater Security Consulting) تأسیس شد و در اولین مأموریت خود 20 نفر از افراد خود را با هویت مخفی برای محافظت از مقر سیا و پایگاه مسئول شکار “بن لادن” اعزام کرد. پس از حمله آمریکا به افغانستان، بلک‌واتر وارد این کشور شد.

در عراق نیز این شرکت یکی از شصت شرکت امنیتی بود که در حفاظت از تأسیسات و مقامات رسمی، آموزش ارتش و پلیس جدید عراق و پشتیبانی از نیروهای ائتلاف فعالیت می کرد. این شرکت پس از طوفان کاترینا نیز به وسیله دولت و شرکت‌های خصوصی به کار گرفته شد.  این شرکت تاکنون 1 میلیارد دلار از دولت آمریکا دریافت داشته است.

نیروهای بلک‌واتر در حال حفاظت از دیپلمات‌های آمریکایی

این شرکت سعی کرد تا یک مجموعه آموزشی نیز در استان سن‌دیگو افتتاح کند، اما این تصمیم با مخالفت سرسختانه مردم منطقه، سازمان‌های ضد جنگ و طرفدار محیط زیست مواجه شد. در 7 مارس 2008 بلک‌واتر از برنامه خود برای احداث این مجموعه عقب نشست.در سال 2009، بلک‌واتر اعلام کرد که نام خود را به شرکت خدمات ایکس‌ای تغییر خواهد داد.

در سال 2003 بلک واتر با حضور در عراق به بهانه نظامی و برقراری امنیت در عراق، دست به کشتار بی رحمانه مسلمانان عراق زد؛ این شرکت که در انحصار وزارت خارجه آمریکا بود پس از چند سال فعالیت رسوایی های زیادی از خود برجای گذاشت.

اگرچه کشورهای منطقه می دانستند که تنها دلیلی که بلک واتر نمی تواند به خاطر آن به عراق آمده باشد، برقراری امنیت است؛ اما در نهایت رسوایی این شرکت خصوصی از رسانه های آمریکایی منتشر شد.

پایگاه اینترنتی المحیط گزارش داد: دو تن از کارمندان سابق شرکت امنیتی بلک واتر، در اعتراف‌های خود در برابر دادگاه فدرال آمریکا اذعان کرده‌اند که اعضای این شرکت از دختران عراقی که هنوز به سن بلوغ نرسیده بودند، سوء استفاده جنسی کرده‌اند.

این گزارش حاکی از آن است که اریک پرینس، رییس این شرکت، از این ماجرا کاملاً مطلع بوده است.

در 16 فوریه 2005، نیروهای بلک‌واتر که یکی از کاروان‌های وزارت امور خارجه آمریکا را اسکورت می‌کردند، یک اتومبیل عراقی را زیر آتش سنگین خود قرار دادند. آنها ادعا کردند که از سوی این خودرو به سوی آنها شلیک شده است در حالی که تحقیقات نشان داد یکی از مأمورین بلک‌واتر این کار را انجام داده و به اتومبیل خودی شلیک کرده بود. “جان فرس” (John Fres)، سفیر آمریکا در عراق، از مجازات این مزدوران جلوگیری کرد زیرا به نظر وی این کار می‌توانست روحیه بقیه افراد را کاهش دهد. در 30 می 2007، نیروهای بلک‌واتر یک غیر نظامی آمریکایی را مورد هدف قرار داده و از پای درآوردند. به گفته آنها این راننده عراقی بیش از اندازه به کاروان وزارت امور خارجه آمریکا نزدیک شده بود.

پرسنل بلک‌واتر در بغداد

در کریسمس سال 2006، یکی از محافظان ویژه “عادل عبدل مهدی”، معاون رئیس‌جمهری عراق، زمانی که در بیرون از محوطه نخست‌وزیری عراق حضور داشت مورد حمله مزدوران بلک‌واتر قرار گرفته و کشته شد. دولت عراق اعلام کردد که “اندرو جی. مونن”، از کارکنان بلک‌واتر در حالی که تحت تأثیر مشروبات الکلی بود، اقدام به قتل وی کرده است. هویت قاتل هیچ‌گاه به صورت رسمی به وسیله مقامات آمریکایی فاش نشد و وی هم‌‌ اکنون در آمریکا به سر می‌برد. پس از گذشت قریب به شش سال هنوز نتیجه قطعی دادگاه وی اعلام نشده است.

دست مأمورین بلک‌واتر آلوده به خون بسیاری از غیرنظامی‌های عراقی است

در 6 فوریه 2006، یکی از تک‌تیراندازان شرکت بلک‌واتر که بر بام وزارت دادگستری عراق مستقر بود، سه نفر از نگهبانان “شبکه رسانه عراق” را از پای درآورد. وزارت امور خارجه امریکا اعلام کرد که وی در چارچوب مقررات و قوانین عمل کرده است. در حالی که به گفته شاهدین این نگهبانان هیچ‌گونه تیراندازی علیه ساختمان وزارت دادگستری انجام نداده بودند.

کشتن مردم بی گناه عراق و تجاوز به مال و ناموس آنها توسط گروه بلک واتر، زمانی که در آمریکا به صورت گسترده مطرح شد، باعث تشکیل یک دادگاه برای این موضوع شد که در نهایت کارمندان بلک واتر در این دادگاه تبرئه شدند و باز هم سرپوشی بر روی رسوایی این گروه در آمریکا گذاشته شد.

شرکت های خصوصی زیادی در عراق فعالیت می کردند که رسوایی هیچ کدام به اندازه شرکت بلک واتر نبود. هرچند این شرکت در پی پدید آمدن رسوایی‌های زیاد نام خود را به شرکت “آکادمی” (Academi) تغییر داد.

آکادمی که قبلا با عنوان “شرکت خدمات ایکس‌ای” (Xe Services) و بلک‌واتر آمریکا خوانده می‌شد در سال 1997 به وسیله “اریک پرنس” (Eric Prince) و “آل کلارک” (Al Clark) تأسیس شد. پرینس پس از واگذاری شرکت به امارات نقل مکان کرد تا در آنجا از اتهاماتی که پس از رسوایی‌های پی در پی بلک‌واتر متوجه وی بودند، فرار کند.

آکادمی هم‌ اکنون بزرگترین شرکت در میان سه شرکت خصوصی امنیتی است که برای وزارت امور خارجه آمریکا فعالیت می‌کنند. دولت اوباما قراردادی 250 میلیون دلاری با این شرکت منعقد کرده است تا در افغانستان برای وزارت امور خارجه و سازمان سیا کار کند.

اخیرا شبکه لبنانی “الجدید” فاش کرد که گروهی با نام “گروه مرگ” در حال آموزش برای اعزام به سوریه است. شبکه الجدید اعلام کرد که این گروه آموزشی از سوی شرکت بلک واتر از امان پایتخت اردن کنترل می‌شود و با رژیم صهیونیستی ارتباط مستقیم دارد.

پرنس، مدیر سابق بلک‌واتر، پس از ورود به امارات و به درخواست “شیخ محمد بن زاید آل نهیان”، ولی‌ عهد امارات، اقدام به ایجاد ارتشی سری برای امارات کرده است تا از شیوخ این کشور در مقابل تهدیدات داخلی و خارجی دفاع کنند. بنا بر گزارش‌ها، آموزش و تأمین نیروهای این ارتش بر عهده شرکت آکادمی خواهد بود.

شیخ محمد بن زاید آل نهیان فردی که از بلک‌واتر خواست تا ارتشی سری در امارات ایجاد کند

به گزارش روزنامه نیویورک‌تایمز، امارات با کمک این نیروها می‌تواند با هر گونه نا آرامی‌ در داخل اردوگاه‌های مملو از کارگران چاه‌های نفتی یا تظاهرات دموکراسی خواهانه مردم این کشور مشابه آن چه که در جهان عرب در حال وقوع است مقابله کند و حکام امارات امیدوارند این نیروها در برابر خطر احتمالی ایران نیز کارساز باشند.

در ادامه گزارش آمده است پادگان آموزشی این نیروها در شهر نظامی زاید است و یگان‌های اولیه این نیروها عناصری از کشورهای کلمبیا، آفریقای جنوبی و دیگر کشورها را شامل می‌شود که نظامیان بازنشسته آمریکایی و کهنه سربازان جنگی از یگان‌های عملیات ویژه انگلیس و آلمان و فرانسه این نیروها را آموزش می‌دهند.

این در حالی است که “یوسف العتبیه “، سفیر امارات در واشنگتن و سخنگوی مالک شرکت بلک‌واتر از دادن هر گونه توضیح و واکنش به این خبر خودداری کرد.

تصویر ماهواره‌ای از مجموعه آموزشی بلک‌‌واتر در امارات متحده عربی

آنچه که ذکر شد تنها قسمتی از جنایت‌ها و فعالیت این شرکت امنیتی تحت سلطه آمریکاست؛ شرکتی که به بهانه برقراری امنیت در جهان دست به قتل، تجاوز و … زده است.

قطعاً با بررسی فعالیت های این شرکت می توان به این نتیججه رسید که یکی از ناقضان حقوق بشر در دنیا این شرکت آمریکایی است و اگر قرار باشد روزی کشوری را به خاطر نقض حقوق بشر مجازات کنند، آمریکا اولین کشور ناقض حقوق بشر است.

انتهای پیام

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *