جشنواره فجر انقلاب یا تقدیر از عوامل رژیم پهلوی؟!/ مجوز دولت براي اشتغال 6 بازنشسته ديگر

فراکسیون وکیل‌الدوله‌ها به اقتضای مصلحت زیرزمینی شد،ابطال بخشنامه دولت سابق درباره پاسخگويي به سازمان بازرسي،دعوت سازمان انرژی اتمی از فیلمسازان،مخالفان تايلند: به مبارزه ادامه مي‌دهيم،انتقاد آیت ا... مکارم از «رستاخیز» و ...از جمله خبر ویژه های برخی روزنامه های دوشنبه هستند که میتوانید اینجا بخوانید.

 

 

کمال مهر؛


*کیهان

جشنواره فجر انقلاب یا تقدیر از عوامل رژیم پهلوی؟!

روزنامه «آسیا» در شماره روز گذشته این نشریه و در خبری با عنوان «روزی با علی‌اکبر صادقی و زندگی جواد مجابی در جشنواره تجسمی فجر» به فیلم مستند «پسرک چشم‌آبی» پرداخت و نوشت: «پسرک چشم‌آبی» روایتی از دغدغه‌ها، عقاید و زندگی «جواد مجابی» نقاش، شاعر و نویسنده است.» در حالی که جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر از جمله جشن‌های ویژه پیروزی انقلاب اسلامی است اما در عین ناباوری یکی از روزهای آن به عنصر مرتبط با رژیم پهلوی اختصاص یافته است.

مجابی معروف به آقای ذوذنقه از نویسندگان روزنامه اطلاعات در عصر ستمشاهی است که در رژیم پهلوی قریب دو دهه کارمند دادگستری بود و سپس سمت کارشناس فرهنگی وزارت فرهنگ و هنر پهلوی را به عهده گرفت.شایان ذکر است جواد مجابی پس از انقلاب مدتی سردبیر مجله «دنیای سخن» بود. او تألیف کتاب ضد جنگ «شب ملخ» در سال‌های پس از دفاع مقدس را نیز در کارنامه فعالیت‌های خود دارد!«روزنامه آسیا» در شماره دیروز خود در خبری دیگر تحت عنوان بزرگداشت «جمال میرصادقی» نوشت: شب «جمال میرصادقی» صدو پنجاه و یکمین شب از شب‌های مجله بخارا بود که با همکاری موسسه فرهنگی هنری ملت، «دائرهًْ‌المعارف بزرگ اسلامی»، «بنیاد محمود افشار»، گنجینه پژوهشی «ایرج افشار» و «کانون فرهنگی چوک»، عصر پنجشنبه 24 بهمن در کانون زبان فارسی برگزار شد.»

بنابر نوشته روزنامه آسیا، «علی‌اشرف درویشیان» (از اعضای کانون غیرقانونی نویسندگان) از جمله سخنرانان این مراسم بود. قرائت پیام «محمود دولت‌آبادی» توسط «علی دهباشی» سردبیر فصلنامه بخارا (ارگان فعالان فراماسونری) بخش دیگری از این نکوداشت بود. محمود دولت‌آبادی از جمله مسافران کنفرانس رسوای برلین بود. دولت‌آبادی به اتهام ترویج مارکسیسم به 2 سال زندان در رژیم ستمشاهی محکوم شده بود که وادادگی‌های او در مقابل ساواک و مأموران زندان، فریاد اعتراض هم‌مسلک‌های مارکسیست وی را به آسمان بلند کرده و او را مایه سرشکستگی و آبروریزی جمع خود می‌دانستند. گفتنی است در ماه‌های اخیر فعالیت اعضای کانون نویسندگان در سایه حمایت‌ها و پوشش‌های گسترده نشریات زنجیره‌ای تشدید شده است. کانونی که در زمان فعالیت خود به محل تجمع عناصر ضد انقلاب و ضد دین تبدیل شده بود.

پیروزی‌های تازه ارتش سوریه علت ناکامی آمریکا در ژنو 2

موفقیت‌های عملیاتی ارتش سوریه عامل مهم ناکامی آمریکا و غرب در مذاکرات ژنو 2 بود.روزنامه القدس‌العربی این خبر را به نقل از سرویس‌های اطلاعاتی غرب منتشر کرد. روزنامه چاپ لندن می‌نویسد: سرویس‌های اطلاعاتی غربی معتقدند تصرف شهر یبرود تأثیر بسزایی در وضعیت میدانی و جایگاه حکومت بشار اسد می‌گذارد و می‌تواند نقشی تعیین کننده و ریشه‌دار در آینده سیاسی سوریه و درگیری‌های جاری در این کشور داشته باشد. نیروهای ارتش سوریه و مبارزان حزب‌الله اخیراً توانستند با حمله به شهر یبرود در 80 کیلومتری دمشق، این منطقه را که اکثریت آن را مسیحیان و مسلمانان سنی تشکیل می‌دهند، تصرف و آن را از کنترل مخالفان خارج کنند.

یبرود آخرین پناهگاه نیروهای مخالف در آن منطقه محسوب می‌شود و از جایگاهی استراتژیک برخوردار است چرا که کلید عبور از کوه‌‌های قلمون که تا مرزهای سوریه- لبنان گسترش می‌یابند، محسوب می‌شود. از سوی دیگر تصرف یبرود توسط نیروهای ارتش سوریه می‌تواند راه دمشق به شهر محاصره شده حمص و دیگر شهرهای علوی طرفدار حکومت بشار اسد در غرب سوریه را نیز باز کند.گزارش‌های اطلاعاتی مختلف غربی نشان می‌دهد که ارتش سوریه حملات گسترده‌ای را در این عملیات ترتیب داده و نیروهای نظامی بزرگی را برای این کار بسیج کرده است و تلاش دارد به هر ترتیبی شده نبرد قلمون را به سود خود به پایان برساند. در این صورت این پیروزی می‌تواند تأثیر روانی بسیاری بر نیروهای ارتش سوریه بگذارد و بر تلاش آنها برای تصرف دیگر مناطق تحت کنترل مخالفان و گروه‌های تروریستی بیفزاید. در عین حال باعث تضعیف شدید روحیه و جایگاه نیروهای مخالف اسد می‌شود و این مسئله همزمان بر روند مذاکرات جاری در ژنو نیز تأثیر می‌گذارد و مواضع آنها را در این مذاکرات تضعیف می‌کند.

همزمان آرون دیوید میلر پژوهشگر مرکز «وودرو ویلسون» آمریکا در تحلیلی تأکید کرد: ایران یکی از عوامل اصلی تردید اوباما در ورود مستقیم به جنگ سوریه است.وی در روزنامه قطری پنینسولا نوشت: دلایل بسیاری برای عدم تمایل اوباما به ورود مستقیم در جنگ سوریه وجود دارد. یک دلیل مهم تمایل آمریکا به اجتناب از رویارویی با ایران در خاورمیانه است که می‌تواند سیاست خارجی اوباما در سال‌های باقی‌مانده را خراب کند.

فراکسیون وکیل‌الدوله‌ها به اقتضای مصلحت زیرزمینی شد

فراکسیون حامیان دولت به صورت غیر علنی تشکیل شده اما گردانندگان آن جرأت نمی‌کنند تشکیل این فراکسیون حدوداً 50-60 نفره را اعلام کنند.دولتی بودن این فراکسیون و احتمال دریافت عنوان وکیل‌الدولگی از یک سو و افزایش ائتلاف دو فراکسیون رهروان و اصولگرایان، از دلایل تردید گردانندگان فراکسیون حامیان دولت در زمینه رسمی کردن این فراکسیون به شمار می‌رود.گفته می‌شود تابش، فتاحی و مطهری از دست‌اندرکاران فراکسیون یاد شده هستند.به گزارش فردا، عابد فتاحی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس با بیان اینکه ساز و کار تشکیل فراکسیون اصلاح‌طلب «صدای ملت» انجام گرفته و این فراکسیون در حدود 70 عضو خواهد داشت گفت: ما تنها به خاطر رئیس مجلس تشکیل این فراکسیون را به تأخیر انداختیم؛ چرا که با تشکیل فراکسیون صدای ملت بیشترین ریزش را فراکسیون رهروان خواهد داشت.

وی با بیان اینکه قرار بود بعد از اتمام بررسی لایحه بودجه در نشستی تشکیل فراکسیون صدای ملت را اعلام کنیم درباره علت تشکیل چنین فراکسیونی اظهار داشت: احساس می‌کنیم در بدنه مجلس نسبت به دولت روحانی کم لطفی وجود دارد و نمایندگان حامی دولت باید در مجلس حمایت از دولت را بیشتر و بهتر نشان دهند.کمال‌الدین پیرمؤذن نماینده حامی دولت (برادر نورالدین پیرمؤذن نماینده فراری مجلس که در آمریکا به سر می‌برد) نیز در مصاحبه با ایرنا از برگزاری جلسات مشترک میان نمایندگان اصلاح‌طلب، مستقل و برخی اعضای فراکسیون رهروان مجلس خبر داد و گفت: هنوز تصمیمی برای تبدیل این نشست‌ها به یک فراکسیون سیاسی اتخاذ نشده است.

پیرمؤذن افزود: جمعی از نمایندگان که تعداد آنها به حدود 70 نفر می‌رسد، جلسات غیر رسمی اما مستمری برای همفکری و با رویکرد حمایت از دولت تدبیر و امید دارند که البته نمی‌توان این جلسات را فراکسیونی قلمداد کرد وی از محمدرضا تابش نماینده اردکان، علی مطهری نماینده تهران، غلامرضا تاج گردون نماینده گچساران و عابد فتاحی نماینده ارومیه به عنوان افرادی نام برد که در این جلسات مشترک حضور دارند.وی با بیان این که برخی از نمایندگان حاضر در این نشست‌ها تمایل دارند که فراکسیونی با عنوان «صدای ملت» تشکیل دهند، گفت: هنوز همه اعضا در این زمینه به جمع‌بندی و اتفاق نظر نرسیده‌اند و چنین فراکسیونی تشکیل نشده است.

وی علت تعلل در تشکیل این فراکسیون را نیاز به ارزیابی دسته‌بندی‌های سیاسی و جناحی در مجلس عنوان کرد و گفت: تشکیل فراکسیون زمانی مهم است که در تصمیم‌گیری‌های مجلس مؤثر باشد اما اگر تشکیل چنین فراکسیونی باعث تشتت آرا در فراکسیون رهروان ولایت به عنوان بزرگترین فراکسیون سیاسی مجلس شود، نتیجه لازم را نخواهد داشت.پیرمؤذن تأکید کرد لطمه زدن به فراکسیون رهروان ولایت که رویکرد اعتدالی دارد، مناسب نیست زیرا منجر به ریزش در فراکسیون رهروان و اتحاد بیشتر اصولگرایان تندرو در مجلس می‌شود.این نماینده اصلاح‌طلب مجلس گفت: تداوم برگزاری جلسات غیر رسمی مؤثرتر از تشکیل یک فراکسیون مستقل و جدید است و به نظر می‌رسد تشکیل فراکسیون جدید با هر عنوان از جمله «تدبیر و امید» یا «صدای ملت» به شکل رسمی منتفی است.در همین حال ابراهیم نکو نماینده رباط‌کریم و عضو فراکسیون رهروان به آریا گفته است: فعلاً جمع‌بندی نهایی برای تعیین اسم فراکسیون نشده و به زودی نام این فراکسیون را اعلام خواهیم کرد.

وی با تأکید بر این مطلب که تشکیل این فراکسیون اجتناب‌ناپذیر است، اظهار داشت: قرار نیست فراکسیون اعتدال از همه مواضع دولت حمایت کند.وی افزود: این فراکسیون به هیچ عنوان وکیل‌الدوله نخواهد بود. چون برخی از آقایان تفسیرهای غلطی از این فراکسیون دارند و فکر می‌کنند چون اسم اعتدال دارد حتماً زیر یوغ دولت خواهد بود و هر چه را که دولت بگوید این فراکسیون همان را مثبت جلوه خواهد داد؛ در حالی که چنین چیزی نیست و البته مغایر با عقل و منطق است.

حرف زشت نزنم کسی چه می‌داند من هم هستم!

حرف‌های ناپسند بازیگر فیلم «طبقه حساس» که جایزه جشنواره را هم به خاطر همین فیلم به دست آورد، بدجوری عوامل سازنده این فیلم را دچار دردسر کرد. زیرا تلاش می‌کردند تا در نزد رسانه‌های گروهی به نحوی حرف‌های زشت او را توجیه کنند و جواب‌های سربالا بدهند و خلاصه مدتها به رفع و رجوع این سنگ افتاده در چاه بودند.تجربه ثابت کرده است که این بازیگر با دیدن میکروفون، الفاظی را به زبان می‌آورد که نه در شان سینمای ایران اسلامی است، نه در شان جشنواره فیلم فجر و نه در اندازه بازیگری که جایزه هم گرفته است. کلماتی که حالتی روان پریشانه داشت و متاسفانه قابل بازگو کردن نیست.

حداقل این است که بازیگر بگوید من برای خنداندن تماشاگر همه تلاش خودم را می‌کنم و نه اینکه بگوید….متاسفانه در مراسم اختتامیه هم جناب فیلمساز و بازیگر جنبه دیگری از روان‌پریشی خود را به نمایش گذاشت.این در شرایطی بود که وی جایزه‌اش را دریافت کرده بود و باید می‌رفت و می‌نشست سرجایش اما از آنجا که صحنه جذاب است و از این مکان می‌توان حرف‌هایی زد که برای رسانه‌های بیگانه خوش آیند باشد، این آقا هم ول کن نبود و افتاده بود به چرت‌وپرت گویی در باب تولید سیمرغ در خانه‌اش.این جملات آنچنان زشت و دور از عرف بود که کسی حتی نخندید. اما بازهم ادامه داد.همین جناب بازیگر در یکی از سریال‌هایش درماه مبارک رمضان شعری از «یاکوس کامیانلیس» شاعر یهودی و مرثیه‌سرای یهودیان در جنگ جهانی دوم را در تیتراژ سریال‌هایش به نام شعری از خودش دکلمه می‌کرد؛ موضوعی که علی‌رغم تذکر به رسانه ملی هنوز توجهی به آن نشده است.

جای فرهنگ و ارشاد و اسلام کجاست؟!

در پی اظهارات آقای صالحی معاون فرهنگی وزارت ارشاد که پوست‌اندازی کانون منحله نویسندگان را لازمه فعالیت مجدد آن دانسته بود روزنامه جدیدالانتشار حزب کارگزاران با تعجیلی شگفت‌انگیز «منیرو روانی‌پور» مسافر رسوای کنفرانس خفت‌بار برلین را از محل اقامتش (آمریکا) به مصاحبه فرا می‌خواند و او با فیگور یک صاحبنظر! که اصلا به وی نمی‌آید خطاب به خبرنگار این نشریه می‌گوید:«ما کاری نکردیم که سعی کنیم اعتماد کسی را جلب کنیم، خواندن و نوشتن تنها گناه ماست و حساس بودن به عدالت اجتماعی… آن کسی که باید عوض شود، نه این که پوست بیندازد آنها (دولتمردان) هستند.گفتنی است در همین شماره از روزنامه جدید حزب کارگزاران عکس‌ها و مصاحبه‌های شاعر لائیک و ضدانقلاب، احمد شاملو با روزنامه صهیونیستی آیندگان چاپ شده است. شاملو جاسوس آلمان‌ها بود و به دلیل حمایت از نازی‌ها بازداشت شده بود. او موهن‌ترین الفاظ را در اشعارش به امام راحل نسبت داد و چند سال قبل هم چاپ شعر ضد اسلامی‌اش در روزنامه صدای عدالت لغو امتیاز این نشریه را در پی داشت.

آیا مفهوم اعتدال ایجاب می‌کند عناصری که از رسانه‌های بیگانه سیاه‌ترین کلمات را نثار باورهای اسلامی کرده‌اند و کارنامه سیاهی در دشمنی با مردم این مرز و بوم دارند و از جمله کسی که عملیات تروریستی 7 تیرماه 60 و شهادت رجایی و باهنر را به سرکرده منافقین تبریک گفته است و… آزادانه به انقلاب دهن‌کجی کنند؟!آیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وظیفه و مسئولیت فرهنگی و ارشادی و اسلامی خود را از یاد برده است؟!

*خراسان

مجوز دولت براي اشتغال 6 بازنشسته ديگر

بر اساس مجوز وزيران عضو کميسيون امور اجتماعي و دولت الکترونيک که طي روزهاي اخير به تاييد رييس جمهور نيز رسيده است، مقرر شده به استناد ماده ۴۱ قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت، اشتغال به کار ۶ نفر از افراد بازنشسته در وزارتخانه هاي صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازي، جهادکشاورزي، آموزش و پرورش، معاونت رييس جمهور در امور زنان و نهاد رياست جمهوري از تاريخ به کارگيري به مدت يکسال مجاز باشد.

 

ابطال بخشنامه دولت سابق درباره پاسخگويي به سازمان بازرسي

پس از آنکه معاون حقوقي رييس جمهور در دولت دهم، در بخشنامه اي در سال 91 از همه مسئولان و دستگاههاي دولتي خواست براي پاسخگويي به مراجع نظارتي مانند سازمان بازرسي و کميسيون اصل 90، کليه جوابيه ها و اسناد را با تاييد و موافقت اين معاونت به مراجع نظارتي تحويل دهند، اين بخشنامه با شکايت سازمان بازرسي کل کشور به دستگاه قضايي، طي روزهاي اخير ابطال و به دولت ابلاغ شده است.

*ایران

دعوت سازمان انرژی اتمی از فیلمسازان

خبر اول این که سخنگوی سازمان انرژی اتمی برای حمایت از ساخت و تولید فیلم‌های سینمایی و مجموعه‌های تلویزیونی مرتبط با انرژی هسته‌ای اعلام آمادگی کرد. به گزارش جهان، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با مهر، درباره کم‌توجهی سینمای ایران به موضوع انرژی هسته‌ای گفت: متأسفانه کم‌توجهی هنرمندان عرصه‌های مختلف به موضوع بااهمیتی چون انرژی هسته‌ای ایرادی است که مورد توجه مسئولان این سازمان نیز هست. البته به دلیل اینکه مسأله انرژی هسته‌ای طی چند سال اخیر بشدت وارد زندگی مردم شده این موضوع دیگر تبدیل به امری عادی و همیشگی شده و شاید دلیل کم توجهی هنرمندان به این موضوع نشأت گرفته از همین فضا باشد که آنقدر موضوع عادی شده که کمتر توجه‌ها را به خود جلب می‌کند.

ماجرای تعطیلی روزنامه خورشید

خبر دیگر این که در حالی که قرار بود تا پایان این هفته تکلیف روزنامه خورشید توسط هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی مشخص شود، چندتن از اعضای تحریریه این روزنامه می‌گویند به آن‌ها اعلام شده که «خورشید» دیگر منتشر نمی‌شود. آن‌ها همچنین گفته‌اند که مسئولان اداری روزنامه به نیروهای روزنامه اعلام کرده‌اند امروز (دوشنبه) برای دریافت برگه‌های تسویه حساب خود مراجعه کنند. اما مسئولان روزنامه خورشید اعلام کردند، تسویه با کارکنان بخاطر پایان یافتن قرارداد بوده و سازمان تأمین اجتماعی برای انتشار یا منتشر نشدن روزنامه
تصمیم می گیرد.

ادعاهای بی‌اساس دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس

شنیدیم که عبداللطیف الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در اظهاراتی چندین ادعای بی‌اساس را علیه ایران مطرح کرده است. الزیانی در گفت‌وگو با خبرگزاری کویت نخست با ادعای دخالت ایران در کشورهای دیگر، از ایران خواسته تا نیروهایش را از سوریه خارج کند. وی همچنین با طرح دوباره ادعاهایی درباره جزایر سه گانه، از ایران خواست به آنچه که وی از آن به عنوان اشغال تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی از سوی ایران یاد کرد، پایان دهد تا این نشانه‌های به قول او «مثبت» حاکی از تمایل تهران برای ایجاد منطقه‌ای امن و با ثبات باشد.

بحرین پروازهایش به تهران را از سرمی‌گیرد

با خبر شدیم که شرکت هواپیمایی خلیج (فارس) بحرین در بیانیه‌ای اعلام کرد که قصد دارد بعد از گذشت سه سال از تعلیق پروازهایش به تهران، ماه آینده میلادی پروازهایش را به ایران از سر بگیرد. به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه‌ الحیات چاپ لندن، این شرکت هواپیمایی به دلیل آن چه اعتراضات ایران و عراق به دولت بحرین در سال 2011 اعلام شد، پروازهایش را به این کشورها به حالت تعلیق درآورده بود. همچنین بحرین ایران را به حمایت از رهبران شیعی متهم کرده بود که این مسأله از سوی ایران تکذیب شد.

سراج: گزارش حادثه جمهوری محرمانه است

دست آخر این که رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: «بررسی‌ها و گزارش‌های دقیقی در رابطه با مقصرین حادثه آتش‌سوزی خیابان جمهوری صورت گرفته اما این گزارش‌ها محرمانه است و ما حق افشای آن را نداریم.» «ناصر سراج» در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران، درخصوص آتش‌سوزی ساختمان 5 طبقه خیابان جمهوری اظهار داشت: «سازمان بازرسی لحظاتی پس از حادثه به سرعت وارد عمل شد و در همین راستا هیأتی ویژه را برای رسیدگی به عملکرد دستگاه‌‌های مسئول اختصاص داد.»

*تهران امروز

مخالفان تايلند: به مبارزه ادامه مي‌دهيم

جناح مخالف تايلند از پايان دادن به تظاهرات خود در پايتخت اين كشور به‌رغم درخواست پليس سر باز زدند.به گزارش خبرگزاري فرانسه، دولت يينگلاك شيناواترا، نخست‌وزير تايلند در تلاش است تا از ادامه تظاهرات در اين كشور جلوگيري كند.روز جمعه پليس براي مقابله با تظاهركنندگان وارد عمل شد اما درگيري شديدي ميان مخالفان و نيروهاي امنيتي شكل نگرفت.آكانات پرومسان، يكي از سخنگويان يك جنبش ضددولتي تايلند با اشاره به اينكه تظاهرات همچنان ادامه خواهد يافت، اعلام كرد: ما به مبارزه ادامه خواهيم داد و عمليات پليس به عملكرد ما آسيبي وارد نخواهد كرد.وي ادامه داد: بدون توجه به اينكه پليس در تخليه محل‌هاي تظاهرات موفق عمل كند يا خير، ما به تظاهرات خود ادامه مي‌دهيم.

انتقاد نواز شريف از حملات طالبان پاكستان

نخست‌وزير پاكستان اعلام كرد، حملات اخير طالبان پاكستان، يك عقب‌نشيني جدي در جريان گفت‌وگوهاي صلح محسوب مي‌شود كه ميان اين گروه شبه‌نظامي و دولت پاكستان در جريان است.نواز شريف، نخست‌وزير پاكستان اين اظهارات را در حالي بيان كرد كه چند روز پيش، يك اتوبوس نيروهاي پليس در شهر كراچي هدف حمله قرار گرفت و منفجر شد.

به گزارش خبرگزاري شينهوا، شهيدالله شهيد، سخنگوي طالبان در اين باره گفت، اين حمله تلافي حملات نيروهاي پليس و شبه‌نظامي است كه طي روزهاي اخير در شهر كراچي و ديگر شهرهاي پاكستان به كشته شدن چندين نفر از اعضاي طالبان منتهي شد.شريف در گفت‌وگوي خود با شبكه تلويزيوني جئو تي وي گفت: «اين حملات، تاسف‌‌آور است و نبايد رخ مي‌داد زيرا چنين اقداماتي از ديدگاه ما، عقب‌نشيني شديد در فرايند صلح است. من درخصوص حملات تروريستي كه همزمان با گفت‌وگوهاي صلح رخ مي‌دهد، به شدت نگران هستم و نمي‌خواهم افراد بي‌گناه باز هم در جريان حملات تروريستي، جان خود را از دست بدهند.»

بازداشت 29 عضو اخوان‌المسلمين

به گزارش اليوم السابع، سرويس‌هاي امنيتي وزارت كشور مصر 29 نفر از اعضاي اخوان‌المسلمين را به اتهام حمله به مراكز پليس، تحريك به خشونت عليه نيروهاي پليس و ارتش در شبكه‌هاي اجتماعي اينترنت بازداشت كردند.اين افراد در استان‌هاي مختلف مصر از جمله قاهره، المنوفيه، البحيره، قنا و الغربيه بازداشت شدند.اين افراد همچنين متهم به آموزش ساخت كوكتل مولوتف هستند.دولت مصر اخوان‌المسلمين را يك گروه تروريستي معرفي كرده و اعضاي آن را به اتهام عضويت در سازمان تروريستي بازداشت مي‌كند.

بازگشت 250 تروريست از سوريه به انگليس

روزنامه تايمز چاپ انگليس اعلام كرد كه 250 تروريست و فرد مسلح كه در حال جنگ با ارتش سوريه بوده‌اند به انگليس بازگشته‌اند.بر اساس آمارهاي رسمي بيش از 350 تروريست انگليسي در سوريه حضور دارند.اندرو پاركر رئيس دستگاه اطلاعات داخلي انگليس ام‌اي فايو اخيرا در جلسه استماع مجلس عوام اين كشور به حضور صدها تروريست بريتانيايي در سوريه اعتراف كرده بود.وي صراحتا اعلام كرده بود كه بحران سوريه در حال جذب چهره‌هاي القاعده در انگليس است و رابطه تروريست‌هاي انگليسي با گروه‌هاي شبه نظامي در خارج از كشور يكي از مهم‌ترين تهديدهايي است كه بريتانيا با آن روبه‌رو است.

*جمهوری اسلامی

* رئيس سابق سازمان تأمين اجتماعي اعلام كرد از طرف احمدي نژاد براي توطئه‌‌چيني عليه فاضل لاريجاني تحت فشار بوده است. به گزارش صلح نيوز، سعيد مرتضوي اخيراً در جلسه‌اي با برخي از مديران سابق تأمين اجتماعي كه در دفتر وي در خيابان شهيد بهشتي برگزار شده، با صراحت اعلام داشته است: از روزي كه فشارها براي بركناري من از رأس سازمان تأمين اجتماعي افزايش پيدا كرد، احمدي نژاد سناريوي فاضل لاريجاني را براي من ترسيم و طراحي كرد. مرتضوي گفت: در دوهله اول با اين اقدام مخالفت كردم و براي آقاي احمدي نژاد برهان و منطق خود را بازگو كردم كه اين كار خلاف اخلاق اسلامي و مصلحت نظام است اما ايشان براي خودشان منطق خاصي داشتند.

وي تاكيد كرد: اصرارهاي من مؤثر واقع نشد و در نهايت بافشارهاي احمدي نژاد مجبور شدم طراحي آن موضوع را با كمك برخي از دوستان در تأمين اجتماعي دنبال كنم. مرتضوي گفت: روز استيضاح وزير كار نيز باز با پخش فيلم مذكور از سوي احمدي نژاد در صحن علني مجلس مخالف بودم و مخالفت خود را به آقاي مشايي اعلام كرده بودم اما احمدي نژاد در اين رابطه حرف هيچ كسي را گوش نكرد و تنها به دنبال زدن ضربه زدن به رئيس مجلس بود. براساس گزارش صلح نيوز، مرتضوي در پايان اظهار كرد: وارد مهلكه‌اي شده‌ام كه از اول با آن مخالف بودم، حالا به جاي پاسخگويي احمدي نژاد من بايد پاسخگو باشم!” هر چند اين طرح در مجلس به رسوائي طراحان منجر شد، ولي نكته قابل تأمل اينست كه بدانيم چه به روز نظام جمهوري اسلامي آمد كه قاضي و رئيس جمهورش توطئه‌گر از آب در مي‌آيند، البته بلا نسبت بقيه قضات و رؤساي جمهور.

* سياست دولت عربستان در مورد گروه‌هاي تروريستي فعال در سوريه و عراق درحال تغيير است. يك نمونه كاملاً روشن از اين تغييرات را مي‌توان در اظهارات شيخ عرعور ملاحظه كرد. شيخ عدنان العرعور از مفتيان افراطي عربستان چند روز بعد از اينكه گروه داعش را برادران خود توصيف كرد با چرخش 180درجه‌اي از مواضع قبلي هم اكنون اين گروه را “جنايتكاران و جنايتكاراني در سوريه” مي‌نامد. وي با اينكه در يكي از شبكه‌هاي تلويزيوني سعودي گفته بود: نيروهاي گروه داعش برادران ما هستند و 99/99 درصد از آنان مؤمن و مسلمان و راستگو و مخلص و جهادگر هستند و من با “ابوبكر البغدادي” بيعت مي‌كنم زيرا گروه داعش نيروهاي مخلصي هستند كه براي حمايت از مردم سوريه از نيروهاي داخلي و خارجي سوريه به اين كشور آمده‌اند، در برنامه ديگر تلويزيوني اعلام كرد: “گروه داعش مجرم و جنايتكار است و اكنون ديگر پرده از اين گروه جنايتكار برداشته شده است. زيرا خائن كسي است كه جوانان را بدون آموزش به جنگ مي‌فرستند و به آنها كمربند انتحاري مي‌بندد و به مناطق مختلف مي‌فرستد تا آنها را از بين ببرد.‌اي احمقها بدانيد اينها همه صفت خائنان است.” مفتي‌هاي عربستان همواره در چارچوب سياست‌هاي دولت اين كشور اظهارنظر مي‌كنند و فتوا مي‌دهند.

*قدس

انتقاد آیت ا… مکارم از «رستاخیز»

فرارو: آیت ا… مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعیان، با ارسال نامه‌ای به رئیس سازمان سینمایی کشور، انتقاد خود را از نمایش فیلم رستاخیز اعلام کرد و گفت: آیا بنا بر این است که سازمان سینمایی قداست مقدّسات را بشکند و از خطوط قرمز بگذرد؟

توقف پخش سریال سرزمین کهن

باشگاه خبرنگاران: پخش سریال تاریخی سرزمین کهن تا انجام تحقیقات و تحقق دستورات قبلی رئیس صدا و سیما متوقف شد.
سیدتقی سهرابی مدیرکل روابط عمومی صداوسیما گفت: هیأتی به نمایندگی از ضرغامی برای بررسی و بازخورد پخش این سریال راهی برخی استانهای مربوط با موضوع خواهد شد.

پلیس اینترپل در تعقیب عوامل جیش العدل

مهر: حجت الاسلام حمیدی رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان با اشاره به جنایات گروهک تروریستی جیش العدل گفت: با توجه به اینکه به عوامل این گروهک در داخل کشور دسترسی وجود ندارد و آنها در خارج از مرزهای کشور مستقرند، از پلیس اینترپل درخواست کردیم که این افراد را تحت تعقیب قرار دهد. همچنین از ابتدای فعالیت این گروهک تروریستی، استرداد آنها از طریق امور بین الملل قوه قضاییه، پلیس اینترپل و مسؤولان سیاسی و دیپلماسی پیگیری شده است.

سوء قصد نافرجام به امام جمعه شهر بزمان

ایرنا: حجت الاسلام عبدالمجید جهانگیری امام جمعه موقت شهر بزمان در جنوب سیستان و بلوچستان از سوء قصد مسلحانه افراد مسلح جان سالم به در برد. در این ترور که مقابل منزل مسکونی امام جمعه موقت بزمان صورت گرفت، چند گلوله به در، پنجره و دیوارهای خانه وی اصابت کرد، اما آسیبی به وی وارد نشد.

بازداشت رئیس یک باند هکر‌ 

ایسنا: سردار ابراهیم قائد رحمتی فرمانده انتظامی استان گیلان از شناسایی و دستگیری سرشاخه یک گروه بزرگ هکری در این استان خبر داد.

طرح جدید برای احیای دریاچه ارومیه 

مهر: حمید چیت چیان وزیر نیرو از ارایه طرحی جدید برای احیای دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: بیش از 19 طرحی که پیش از این برای احیای دریاچه ارومیه ارایه شده بود، طرح احیای فازبندی شده دریاچه ارومیه به عنوان بیستمین طرح بتازگی در دستورکار قرار گرفته است.

اسباب‌کشی یونسی از مرکز تحقیقات

فارس: حجت‌الاسلام یونسی مأموریتش در معاونت حقوقی و فقهی مرکز تحقیقات استراتژیک به اتمام رسید. براساس این خبر، قرار است معاون جدید حقوقی و فقهی مرکز تحقیقات استراتژیک پس از رفتن یونسی مشخص شود.

احیای انجمن اسلامی دانشگاه ها

دانا: خبرها حاکی است که شورایی با عنوان احیای انجمن اسلامی دانشگاه‌ها با حمایت برخی مسؤولان وزارت علوم تشکیل شده است.

تلاش تکفیری ها برای جذب نیرو

دانا: طی ماه‌های اخیر عناصر سلفی و تکفیری قطر، به ارتباط گرفتن با برخی افراد در مناطق جنوبی کشور برای عضویت آنها در گروه‌های تروریستی اقدام کرده‌اند.

خواسته تروریستها غیر منطقی است

تسنیم: حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گروهک تروریستی جیش العدل، خواسته‌‌های غیر منطقی و نامشروعی از دولت ایران برای آزادی مرزبانان ربوده شده ایرانی دارد، گفت: به طور قطع، ایران به هیچکدام از خواسته‌های آنها در قبال آزادی مرزبانان ربوده شده ما پاسخ مثبت نخواهد داد.

محموله‌های ایران را بیمه نکنید!

فارس: بزرگترین بیمه‌گر نفتکش‌های جهان به مشتریان خود هشدار داد، محموله‌های نفتی ایران را بیمه نکنند، چرا که ماهیت کوتاه‌مدت کاهش تحریمها، پرداخت غرامت به محموله‌های نفتی ایران در صورت خسارت را غیرممکن می‌سازد.

جدیدترین جت آموزشی ایران

تسنیم: بتازگی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به طراحی و ساخت جت‌ آموزشی در قالب پروژه «کوثر» اقدام کرده است.

جوان‌ترین و پیرترین خلبان‌های شکاری ایران

جهان: امیر علیرضا برخور جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش در پاسخ‌ به این پرسش که جوانترین و مسن ترین خلبانان ایرانی که در حال حاضر اقدام به پرواز می‌کنند، چه کسانی و در چه سنینی هستند، گفت: جوانترین خلبان ایرانی که با شکاری پرواز می‌کند 22 ساله است و مسن‌ترین خلبان ما نیز با 50 سال سن یک ماه دیگر زمان پروازش به پایان می‌رسد، زیرا پس از 50 سالگی دیگر مجوز پرواز با هواپیماهای شکاری باطل می‌شود.

انتقاد سالک از کمیسیون تلفیق

فارس: حجت‌الاسلام احمد سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: زیانی که در کمیسیون تلفیق مجلس به بودجه فرهنگی زده شد، غیرقابل جبران است.

گزارش حادثه جمهوری محرمانه است

باشگاه خبرنگاران: ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: بررسی‌ها و گزارشهای دقیقی در رابطه با مقصران حادثه آتش‌سوزی خیابان جمهوری صورت گرفته، اما این گزارشها محرمانه است و ما حق افشای آن را نداریم.

مستند شهید انصاری پخش می شود

تسنیم: بنان، تهیه‌کننده و کارگردان مستند «آرام چون نیل» گفت: این مستند که درباره زندگی شهید ابراهیم انصاری است، دوشنبه 28 بهمن ماه ساعت 20 از شبکه اول سیما پخش می‌شود. شهید حجت الاسلام والمسلمین انصاری در اوایل مهرماه امسال به عنوان رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به لبنان رفت و در روز 28 آبان در انفجاری که در مقابل سفارت ایران در لبنان رخ داد به شهادت رسید.

کمالوندی: بیایید فیلم هسته‌ای بسازید

مهر: بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی برای حمایت از ساخت و تولید فیلمهای سینمایی و مجموعه های تلویزیونی مرتبط با انرژی هسته ای اعلام آمادگی کرد.

برقراری پرواز منامه – تهران 

ایسنا: شرکت هواپیمایی بحرین در بیانیه‌ای اعلام کرد که قصد دارد بعد از گذشت سه سال از تعلیق پروازهایش به تهران، ماه آینده میلادی پروازهایش را به ایران از سر بگیرد.

ادعاهای الزیانی علیه ایران

قدس آنلاین: عبداللطیف الزیانی دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، در ادعایی بی‌اساس از ایران خواسته تا نیروهایش را از سوریه خارج کند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *