شوخی‌های ایرانی‌با معروفترین میهمان نوروز

چندسال پیش بعد از تعطیلات نوروز وقتی روزنامه‌ها روی کیوسک رفتند، مردم باخبر شدند که در ایام نوروز ژولیت بینوش بازیگر معروف فرانسوی در تهران میهمان ایرانی‌ها بوده است. حالا یک سیاستمدار معروف عازم تهران است تا اگر نه در ایام نوروز، اما چند روزی قبل از تعطیلات میهمان ایرانی ها باشد.

 

به گزارش کمال مهر، سال ۲۰۰۸ که کاترین اشتون؛ جانشین خاویر سولانای با تجربه در سیاست خارجی اتحادیه اروپا شد انتقادها در اروپا به حدی بالا گرفت که اشتون مجبور شد در یک برنامه زنده تلویزیونی از سیاستمداران و رسانه های اروپایی بخواهد به او اطمینان کنند تا در مدت کوتاهی ثابت کند برای این سمت آدم مناسبی بوده است. چند سال بعد در سال ۲۰۱۳ کاترین اشتون در ژنو تا بامداد سوم آذر بیدار ماند و دیدارهای دو جانبه و چند جانبه با وزیران خارجه اتحادیه اروپا و ایران انجام داد، خود را به هر دری زد تا شاید به قول تلویزیونی خود وفا کند. توافقنامه هسته ای ایران و ۱+۵ بعد از ۱۱ سال در زمان او منعقد شد نه در زمان سولانا.


سال ۸۹ رسانه های ایران لباس جدیدی برای اشتون دوختند

شاید هیچ سیاستمدار زنی آشناتر از اشتون برای مردم ایران نباشد و شاید هیچ سیاستمداری خارجی هم نباشد که مردم ایران با او اینقدر قرابت پیدا کنند که راه به شوخی با وی باز کنند. اشتون که نزدیک به ۶ سال با سعید جلیلی و ۶ ماه با محمد جواد ظریف درباره برنامه صلح آمیز هسته ای ایران گفت وگو و مذاکره داشت یک دعوت باز از ظریف برای حضور در ایران دارد. او گفته است بعد از مذاکرات وین (۲۹ بهمن) به ایران می آید و آنچنان که مقامات کشورمان گفته اند هفته دوم یا سوم اسفند این سفر انجام می شود. او در آستانه نوروز در تهران است و جنب و جوش و آماده شدن ایرانی ها برای سال جدید را خواهد دید.

جنجال لباس

در بهمن ۱۳۸۹ در جریان دیدار وی با سعید جلیلی اشتون لباسی به تن داشت که در عرف دیپلماتیک خیلی غیر معمول نبود ولی رسانه های ایران برای انتشار تصاویر اشتون با استفاده از فوتوشاپ یقه لباس وی را بالاتر بردند تا به استانداردهای رسانه ای در ایران نزدیک شود. اشتون وقتی این تصاویر را دید در دور بعدی مذاکرات، برای اینکه زحمت رسانه های ایران را کم کند لباسی با یقه بسته و به شکل مانتو به تن کرد. او در تمام مذاکراتش با ایرانی ها، طبق عرف ایرانی ها عمل کرد. شوخی های رسانه ای ایران با اشتون هم از همانجا شروع شد.


بعد از بهمن ۸۹، این میهمان نوروزی ایرانی ها با این لباس زحمت رسانه های ایران را کم کرد

میلیاردر معروف

کاترین اشتون برخلاف تصور کارگرزاده است. او با مدرک کارشناسی در رشته جامعه شناسی در سال ۱۹۷۷ از کالج بدفورد لندن، فارغ التحصیل شد و بعد از آن به سرعت به دنبال بزرگترین علاقمندی زندگی اش؛ رفت: مبارزه برای خلع سلاح های هسته ای. فعالیت سیاسی او از سال ۱۹۹۹و در دولت انگلیس به‌عنوان معاون پارلمانی وزیر آموزش آغاز شد و بعدها در وزارت دادگستری ادامه یافت. در سال ۲۰۰۷و در دولت گوردون براون، اشتون رئیس مجلس لردها شد و مسئولیت هماهنگی قوانین انگلیس براساس پیمان لیسبون اتحادیه اروپا و مسائل پیرامونی‌اش را در پارلمان انگلیس یافت. وی در سال ۲۰۰۸به‌عنوان رئیس کمیسیون تجاری وارد سازوکار اتحادیه اروپا شد و یک سال بعد هم به جای خاویر سولانا به‌عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزیده شد.

شوخی ایرانی ها با اشتون در شیوه های جدید خود را نشان داد. این یکی از شوخی هایی بود که سایت تابناک سرچشمه آن را پیدا کرده بود

کاترین اشتون در حال حاضر در میان سیاستمداران جهان به صورت رسمی یکی از بیشترین حقوق های جهان را می گیرد و حتی قرار است پس از سال ۲۰۱۴ که دوره ریاستش تمام می شود، تا سه سال پرداخت حقوقش ادامه داشته باشد. روزنامه دیلی تلگراف در گزارشی اعلام کرده که این عضو حزب کارگر انگلیس هر چند در اکتر سال آینده میلادی فعالیتش به عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به پایان می رسد اما تا سال ۲۰۱۷ سالانه ۱۳۳ هزار و ۵۰۰ پوند معادل حدود ۲۰۵ هزار دلار حقوق می گیرد که در مجموع سه سال حدود ۴۰۰ هزار پوند یا حدود ۶۱۴ هزار دلار می شود؛ یعنی حتی از حقوق دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس هم بیشتر! این وسط شوهر خانم اشتون از همه خوشحال تر است. همسر ۶۶ ساله او «پیتر کلنر» روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی است که در حال حاضر مدیر یک وب سایت نظرسنجی معروف در انگلستان هم هست. آنها ۲۵ سال پیش با هم ازدواج کرده اند و دو فرزند دارند.


اشتون اما همیشه به سعی کرد به عرف ایرانی ها احترام بگذارد. ایرانی ها او را در تهران محجبه خواهند دید

اگر محمد جواد ظریف نوروز امسال برنامه سفر به بروکسل را نداشت احتمالا برنامه سفر اشتون به همان ایام تعطیلات ایرانی گذاشته می شد اما آنچنان که گفته شده است او نیمه اسفند در تهران است. ایرانی ها تا چند روز دیگر او را در ایران محجبه خواهند دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *