عقده‌هایی که روی بدن حک می‌شود/ خودنمایی به قیمت کبودی

زمانت، جانت و پولت را می‌دهی تا برای جذابیتی ساختگی، بدنت را با نقش‌های عجیب و غریب کبود کنند. طرح‌هایی که جذابیتش شاید مدت کوتاهی برایت دوام داشته باشد و بعد حاضری دار و ندارت را بدهی تا این نقش‌ها از روی بدنت محو شود.

 

به گزارش کمال مهر با پرس و جو از این و آن و جستجوی چند روزه در اینترنت تقریباً مد روز طرح‌های تاتو یا همان خالکوبی دستت می‌آید. هنرپیشه هالیوودی مکان تولد همسرش را روی بازو خالکوبی کرده و آن یکی، خواننده اروپایی خطوط میخی را روی بند بند انگشتانش با سوزن حک کرده است.

حالا دیگر خالکوبی‌های تیره رنگ جای خود را به نقاشی‌های رنگارنگ و طرح های سه بعدی داده‌ا‌ند.

تمام این داستانها فقط مختص آن ور آب نیست. در کوچه پس کوچه و دالانهای این شهر نیز خالکوبی‌های عجیب و غریب کم مشتری ندارد.

مقصد ما سالنی بزرگ مخصوص خالکوبی در یکی از فرعی‌های محله‌های مرکز شهر است.

برای ورود باید کد رمز که همان نام معرف است را ببری تا در به رویت باز شود. همزمان چند تاتوکار در چند اتاقک جداگانه مشغول کارند. یکی خالکوبی سنتی کار می‌کند با طرح‌های سنتی از بته جقه گرفته تا قلب تیرخورده و رستم.

دیگری فقط حروف خالکوبی می‌کند حتی نستعلیق! کار آن یکی هم فقط طرح‌های سه بعدی است.

مدیر سالن چند آلبوم از طرح‌های عجیب و غریب جلویت می گذارد. راجع به مفهوم هر طرح نیز توضیحاتی داده می‌شود.

باور نمی‌کنی در دل شهری که خالکوبی جایگاه مقبولی ندارد برای هر قسمتی از بدن یک طرح پیشنهاد می‌شود. اگر اهل پوشیدن لباس‌های شب باشی طرح روی سینه به شما پیشنهاد می‌شود و برای آنهایی که اهل شنا و ساحل هستند طرح‌های مخصوص به خود! طرح‌های دستبندی مچ پا هم مشتریان خاص خود را دارد.

 

م-بهنوش حدود 10 سالی است که کار خالکوبی انجام می‌دهد. اصلیتش به جنوب کشور بر می‌گردد.

او می‌گوید: در منطقه ما خالکوبی‌های سنتی روی چانه، ابرو و بازو امری رایج است. برای همین من این کار را به شیوه سنتی از پدربزرگم آموختم. ابتدا فقط طرح‌های سنتی و به صورت موردی می‌زدم اما یک دوره آموزشی با دستگاه در دبی دیدم و سه سال است که طرح‌های مدرن می‌زنم.

این تاتوکار غالب مشتری‌های خود را دختران جوانی عنوان می‌کند که دنبال راهی برای جلب توجه هستند و اذعان می‌کند: اغلب مشتریان از ما طرح‌های عجیب و غریب می‌خواهند و جالب است پس از مدت کوتاهی پشیمان شده و می‌خواهد طرح را تغییر دهند که به راحتی امکانپذیر نیست.

قیمت خالکوبی از گران‌ترین خدمات زیبایی هم بالاتر است به طوری که قیمت‌ها از 50 هزار تومان برای یک طرح کوچک و ساده شروع شده و تا میلیون‌ها تومان آب می خورد.

مدیر سالن اگر چه تمایلی به اعلام درآمد خود ندارد اما می‌گوید: ما روزانه 10 ساعت کار می کنیم و در این زمان با 4 تاتوکار 40 مشتری داریم و همه مشتری‌ها هم از طریق معرف اینجا می‌آیند.

وی در پاسخ به اینکه آیا شده مشتری‌ها از خالکوبی کردن بدنشان پشیمان شوند می‌گوید: برای آن هم فکر چاره کرده‌ایم با یک پزشک هماهنگیم تا برای پاک کردن خالکوبی به وسیله لیزر هفته‌ای دو روز به اینجا بیاید!

 

این روزها خالکوبی سه بعدی هم مشتری‌های بیشتری را به خود جلب کرده که انجام آن کار هر کسی نیست. رد را می‌گیریم و می‌رسیم به تاتوکار سیاری که می‌گوید چند مشتری باید یک جا جمع شوند تا برایم بصرفد فرقی هم نمی‌کند مرد باشند یا زن!!!! تا دستگاه تاتو را بیاورم. قیمت‌های این فرد از 300 هزار تومان برای یک طرح کوچک شروع می‌شود.

به گفته این مرد جوان مشتری‌هایش را بیشتر پسران به خصوص آنهایی که زیبایی اندام کار می‌کنند تشکیل می‌دهند. اما برایش فرقی ندارد هر کس پول بیشتری بدهد طرح را روی بدنش نقش می‌اندازد. اما می‌گوید برای بچه‌ها خالکوبی نمی‌کند،‌حتماً باید بیشتر ا‌ز ۱۸ سال داشته باشند چون ممکن است والدینشان بعداً پیگیر شوند.

انجام خالکوبی و دغدغه مُد روز یک طرف سکه و پشیمانی از انجام تاتو به دلایل مختلف هم آن روی دیگر است.

فرزانه – و چند سالی است که روی بازو خالکوبی انجام داده و اکنون در مرحله ازدواج است. حاضر است دار و ندارش را بدهد تا این خالکوبی از بدنش محو شود.

وی می‌گوید: خانواده همسرم بسیار سختگیر و سنتی هستند و از این جور کارها خوششان نمی‌آید. اگر همسرم متوجه این موضوع بشود حتی ممکن است به قیمت به هم خوردن زندگی‌ام تمام شود.

ف. قاسمی از آنهایی است که به دلیل انجام خالکوبی نادرست و آسیب جدی به پوست مجبور به پیوند پوست شده است.

او اذعان می‌کند: به خاطر چشم و هم چشمی بین هم دانشگاهی هایم بدنم را دست تاتوکاری دادم که معلوم نیست با چه موادی روی بدنم خالکوبی کرد. جای آن به مرور ورم کرد و زخم شد و عفونت بدی کرد تا حدی که پزشک گفت باید این بخش از پوستم برداشته شده و یک تکه پوست پیوند بزنیم. دردی و رنجی که کشیدم و چند میلیون خرجش به کنار! بدنم به شکل اول هم برنگشت.

از آنجایی که جوهر با سوزن تا عمق پوست و لایه سوم آن فرو می‌رود به این راحتی‌ها پاک شدنی نیست و تا کنون استفاده از لیزر، اسید میوه و در نهایت پیوند پوست راه چاره است که توسط جراحان پلاستیک با هزینه‌‌های میلیونی انجام می‌شود.

م- غضنفری متخصص پوست و مو در مورد امکان پاک شدن خالکوبی از روی بدن می‌گوید: معمولاً تاتوی ابرو را می‌توان با اسید میوه تا حدی پاک کرد.اما خالکوبی‌های بدن با لیزر آن هم در 7 تا 12 جلسه شاید قابل ترمیم باشد.

وی قیمت لیزر درمانی اینگونه خالکوبی‌های از جلسه‌ای 400 تا 700 هزار تومان بسته به وسعت خالکوبی عنوان کرد و افزود: در عین حال حدوداً یک سال زمان برای محو کردن خالکوبی زمان لازم است.البته این مخصوص خالکوبی‌های تیره است و خالکوبی‌های رنگی به این راحتی‌ها پاک نمی‌شود.

غضنفری تأکید می‌کند: درد هنگام انجام لیزر، سوزش و سرخی ناحیه تا چند هفته بعد از انجام عمل و مشکلات نادرتری نظیر باقیماندن جای زخم، روشن یا تیره شدن پوست و… نیز ممکن است بروز کند.

با همه این مسائل، هستند افرادی به ویژه در قشر جوان که بدون هیچ اطلاعی از عواقب این کار تنها بر اساس چشم و هم چشمی بدنشان را به تیغ سوزن می‌سپارند.

 

 

 

فارس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *