2013717_708

جان بولتون: در صورت سفر اوباما به ایران، تعجب نمی‌کنم!

"جان بولتون"، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل گفت اگر باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با ماموریت صلح به ایران سفر کند، وی متعجب نخواهد شد.

به گزارش سرويس بين‌ الملل کمال مهر، “جان بولتون” در مصاحبه با شبکه رادیویی WABC  با آرون کلاین گفت: شایعاتی به این مضمون شنیده‌ام و در صورتی که این سفر برگزار شود، تعجب نخواهم کرد.
 
بولتون افزود: می‌دانید که “وندی شرمن” مذاکره کننده ارشد آمریکا با ایران،(معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی)، اواخر دوره ریاست جمهوری کلینتون مذاکره کننده ارشد دولت وی با کره شمالی بود. پس از سفر آلبرایت وزیر امور خارجه آمریکا به پیونگ یانگ، کاملا مشخص بود که  این دو مقام آمریکایی امیدوار بودند که پیش از پایان دوره ریاست جمهوری کلینتون، ترتیب سفر وی به کره شمالی را بدهند. بنابراین سفر اوباما به ایران چندان تعجب‌آور نیست و به طور کلی بازتاب رویکرد دولت آمریکا خواهد بود. اگر توافق اخیر ژنو با ایران را معادل توافق مونیخ در سال 1938 ندانیم، به طور قطع می توان آن را در جایگاه دوم پس از این توافق دانست.
 
کاخ سفید اوایل دسامبر گزارش یک روزنامه کویتی را رد کرد که به نقل از یک مقام ناشناس ادعا کرده بود اوباما برای سفری تاریخی به ایران در سال 2014 برنامه ریزی می‌کند.
 
بولتون همچنین با انتقاد از توافق ایران و آمریکا و قدرت‌های غربی آن را خطرناک خواند.
 
بولتون مدعی شد: این ایده وجود دارد که اگر در جنبه‌های مهمی مانند به رسمیت شناختن برنامه غنی‌سازی اورانیوم در برابر ایران تسلیم شویم، این امر می‌تواند تهدید ناشی از تلاش‌های تسلیحات هسته ای ایران را حل کند. این ایده توهمی بیش نیست و فکر می کنم برای آمریکا و دوستان آن در منطقه، چه اسرائیل و کشورهای عرب خطرناک خواهد بود. 
انتهای پیام/
برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *