تبدیل مدارس سوریه به پایگاه آموزش‌های تروریستی به کودکان/دانش‌آموزانی که شاهد اعدام معلمان خود هستند

با نگاهی موشكافانه به ناآرامی‌های سوریه و ابعاد وحشتناك انسانی این تهاجم مداخله‌گرانه از سوی غرب و عوامل عربی، می‌توان كودكان بیگناه سوری را قربانیان مظلوم این سناریوی دردناك جهانی دانست!

 

تازه‌ترین گزارش سازمان ملل در خصوص “وضعیت کودکان در سوریه” نشان می‌دهد که در این سه سال جنگ داخلی خانمان سوز، کودکان آسیب‌های جدی را متحمل شده‌اند. در طول این جنگ چندملیتی ، کودکان مكررا شکنجه شده و معلولیت نیز بین آنها رواج داشته است. در این گزارش سرويس بين‌ الملل کمال مهربه این قشر مظلوم جامعه سوریه می‌پردازیم:

کودکان سوری بارها توسط تروریست‌ها مورد آزار جنسی قرار گرفته و در برخی موارد به اجبار برای بردگی جنسی به کشورهای دیگر منتقل شده‌اند.
 دبیر کل سازمان ملل متحد بان کی مون، بحران پیش روی كودكان سوری را با جمله “درد و رنج غیر قابل بیان کودکان سوری” توصیف کرده است.
 
 
براساس برآوردهای انجام شده، دست کم 10000 کودک سوری در جنگ داخلی سوریه که تروریست‌های نیابتی غرب و عرب به راه انداخته‌اند؛ کشته شده‌اند، و در حدود 5 میلیون نفر نیز از این جنگ آسیب دیده‌اند.

براساس آمارهای جمع آوری شده تا اوایل ماه اکتبر سال 2013، حدود 3 میلیون کودک سوری آواره شده‌اند و نیاز فوری به کمک‌های اولیه دارند. بر اساس برآوردها حدود 1.1 میلیون کودک همراه با خانواده‌های خود از منازل شان فرار کرده‌اند. 
از همان اولین لحظات آغاز سناریوی ناآرامی های سوریه – تلاش برخی كشورها برای سرنگونی حکومت بشار اسد که خانواده‌اش از سال 1971 در قدرت بوده‌اند، این کودکان بیگناه قربانیان بی دفاع تجاوز كشورهای حامی دموكراسی شده‌اند.
 
براساس گزارش سازمان ملل، تروریست‌ها از مدارس سوریه به عنوان پادگان و یا بازداشتگاهها استفاده می‌كنند. 
 
از اکتبر سال 2013، بیش از 3،000 مدرسه از مجموع 22000 مدارس سوریه از بین رفته‌اند و یا آسیب جدی دیده‌اند. با دسترسی به سلاح‌های سنگین، تروریست‌ها در برخی قتل عام‌ها دخالت مستقیم داشته‌اند. تروریست‌ها به طور فعال به استخدام کودکان سرباز نیز برای پیوستن به صفوف خود و همچنین برای عملیات جنگی یا حمایت از جهادگران، مبادرت داشته‌اند.
 
از اواسط 2013 در مناطق تحت كنترل گروه‌های تروریستی، از مدارس به عنوان پایگاه برای آموزش کودکان سرباز برای مبارزه در “جهاد” و یا “جنگ به اصطلاح مقدس” نیز استفاده شده است.
 
ربودن کودکان نیز یکی از ویژگی‌های برجسته این جنگ خانمان سوز است. براساس گزارشات موجود، ربودن کودکان در ازای آزادی تروریست‌های دربند و یا برای باج‌گیری به امری متداول در میان تروریست‌‌های سوریه تبدیل شده است. 
 
*** اولین گزارش سازمان ملل در مورد سوء استفاده کودکان در جنگ سوریه:
براساس گزارش جدید سازمان ملل در جنگ تقریبا سه ساله سوریه، کودکان و جوانان در سوریه در معرض سوء استفاده قرار داشته‌اند. شکنجه و سوء استفاده جنسی كودكان سوری را به لحاظ روحی و روانی شدیدا آسیب پذیر ساخته است طوریکه برخی از آنها برای فرار از ازدواج‌های اجباری با تروریست‌ها دست به خودکشی نیز می‌زنند.
 
 
اولین گزارش سازمان ملل در مورد سوء استفاده از کودکان جنگ سوریه، روز سه شنبه گذشته منتشر شد. این گزارش آمارهای مربوطه را از مارس 2011 تا نوامبر 2013، مورد بررسی قرار داده است.
 
خلاصه‌ای از تحقیقات مربوطه که در وب سایت سازمان ملل متحد منتشر شده است مغرضانه نیروهای دولتی سوریه را مسئول دستگیری، بازداشت های خودسرانه، بدرفتاری و شکنجه کودکان دانسته است!
 
از سوی دیگر و برای برخورداری از وجه “انصاف گرانه”، محققان سازمان ملل متحد شورشیان را بخاطر “استخدام و استفاده از کودکان در جنگ و بکارگیری در نقش‌های پشتیبانی، و همچنین برای انجام عملیات نظامی” مورد انتقاد قرار داده است.
 
بر اساس این گزارش، محققان به خشونت‌های جنسی توسط گروه‌های مخالف اشاره داشته است، اما سازمان ملل متحد به علت عدم دسترسی به مناطق تحت کنترل تروریست‌ها در ارائه آمارهای دقیق خودداری كرده است.
 
جالب این كه، سازمان ملل متحد به بیان چگونگی رسیدگی به سوء استفاده از کودکان در جنگ سوریه و نحوه جمع آوری اطلاعات- كه بیشتر دولت بشار اسد را مسئول دانسته است- اشاره‌ای نكرده است.
 
 
 *** جنایات جنگ سوریه علیه کودکان:
در گزارش جدید سازمان ملل متحد به استفاده از کودکان سوریه به عنوان مبارزان زیر سن قانونی و سپر انسانی توسط تروریست‌ها اشاره شده است هر چند مغرضانه و با دخالت غرب این اتهام را هم به دولت بشار اسد زده‌اند، اما واقعیت این است كه تروریست‌ها به تنهایی مسئول و ناقض حقوق انسانی مردم سوریه می‌باشند.
 
براساس این گزارش، تروریست‌های تحت حمایت غرب، از كودكان سوری در تمام سنین در مناطق جنگی استفاده می‌كنند.
 
حضور 3 میلیون كودك آواره سوری در میان 6.5 میلیون نفر آواره سوری، ابعاد فاجعه بار انسانی این جنگ داخلی را نشان می‌دهد!. در همین حال، 1.1 میلیون کودک سوریه در کشورهای همسایه نیز پناهنده شده اند! نگران کننده اینكه، گروه ارتش آزاد سوریه و تروریست‌های سوریه به استخدام کودکان پناهنده از کشورهای همسایه مباردت داشته‌اند.
 
 
براساس گزارش منتشر شده 10،000 کودک سوری تاكنون از آغاز درگیری ها در سوریه كشته شده اند. سن پسران و دختران كه با گروه های مسلح سوریه در رابطه می‌باشند، بین 14 تا 17 سال است!
 
50 کودک سوری توسط گروه‌های مخالف زندانی شده‌اند و 150 بزرگسال را نیز تا اوت 2013 گروگان گرفته‌اند. 3 هزار مدرسه نیز تاكنون تخریب شده است! تروریست‌ها از مدارس به عنوان بازداشتگاه و مراکز ذخیره‌سازی سلاح استفاده می‌کنند، و در برخی موارد به اعدام معلمان در مقابل دیدگان دانش آموزان نیز اشاره شده است!!

اكنون 2.26 میلیون كودك سوری از درس و مدرسه خود جا مانده اند.

**** مشكلات روانی گسترده در بین کودکان پناهنده سوریه:
براساس گزارش نوامبر 29 سال 2013 سازمان ملل – کودکان پناهنده سوریه در لبنان و اردن از ناراحتی‌های روانی گسترده‌ای رنج می‌برند، و بسیاری از آنها به تنهایی یا جدا از پدر و مادر خود زندگی می‌كنند. بیشتر آنها از مدرسه جا مانده و در کارهای غیر قانونی بكار گرفته می‌شوند.

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان ( UNHCR ) تحقیقات گسترده‌‌ای درخصوص کودکان پناهنده سوریه از زمان آغاز جنگ در مارس 2011 تاكنون انجام داده است. اكنون نسل جدید سوریه در بعد آموزشی كمبودهای فراوانی را تجربه می‌كند. بیش از نیمی از كودكان سوری در سنین مدرسه، در كشورهای لبنان و اردن، تحت آموزش قرار ندارند. در لبنان 200 هزار كودك سوری به مدرسه دسترسی ندارند. اكنون فرزندان تازه به دنیا آمده در اردوگاه‌ها بدون شناسنامه می‌باشند. در اردوگاه‌های لبنان از 781 كودك تازه به دنیا آمده، 77 درصد بدون شناسنامه می‌باشند. در حال حاضر نزدیك به 1.1 میلیون كودك سوری در خارج از کشور خود پناهنده شده‌اند. 
 
بیش از 70،000 خانواده پناهنده سوریه بدون پدر زندگی می‌کنند و بیش از 3700 کودک پناهنده بدون همراه یا جدا از هر دو پدر و مادر خود زندگی می‌كنند. آسیب‌های جسمی و روحی در بین كودكان آواره سوری بیش از پیش به چشم می‌خورد.

در لبنان، در شش ماه اول سال 2013 ،741 کودک پناهنده سوری
جهت درمان به بیمارستان  منتقل شده‌اند. در اردن، بیش از 1000 کودک در اردوگاه پناهندگان بخاطر حوادث ناشی از جنگ در سال گذشته تحت درمان قرار گرفته‌اند.
 
بسیاری از خانواده های پناهنده سوری فرزندان خود را برای امرار و معاش به مشاغل مختلف می‌فرستند و یا در ازای مبلغی ناچیز به ثروتمندان عربی می فروشند. 
 
اكنون بیش از نیمی از کودکان پناهنده سوری در اردن به مدرسه نمی‌روند. 
 
 
بین ماه های ژانویه و اواسط ماه اکتبر سال 2013، تنها 68 شناسنامه برای نوزادان متولد شده در اردوگاه اردن صادر شده است.
 
براساس گزارش سازمان ملل، کودکان سوری در معرض “عملیات تروریستی” و “خشونت‌های جدی” قرار دارند. كودكان از سوی شورشیان بارها مورد آزار جنسی و شکنجه قرار گرفته اند و از آنها مكررا به عنوان سپر انسانی استفاده شده است .
 
تلاش های یونیسف برای کمک رسانی به بیش از 5 میلیون کودک جنگ زده و خانواده های آنها، مسیر دشواری را طی می‌كند.
 
 
***  5 میلیون کودک سوری در خطر
ادامه خشونت‌ها در سوریه عواقب فاجعه باری برای کودکان در پی خواهد داشت و اكنون بیش از 5 میلیون نفر با وارد شدن به سال چهارم درگیری‌ها، در معرض خشونت‌های ناشی از جنگ قرار دارند.
 
اردوگاه‌های پناهندگان در کشورهای هم مرز با سوریه اكنون اشباع شده اند- در حال حاضر بیش از 1 میلیون کودک پناهنده در كشورهای همسایه – و  بیش از 4 میلیون کودک درون سوریه، از این جنگ خانمان سوز آسیب دیده اند. جنگ همچنان به تخریب زیرساخت های سوریه، اخلال در خدمات اساسی مانند آب سالم، بهداشت و آموزش و پرورش، ادامه می‌دهد. بیماری های تنفسی با شروع فصل سرما و تداوم شرایط غیراستاندارد زندگی، در بین كودكان شایع می‌باشد .
 
با این حال کسی نیست که این جنایات تروریست‌های تحت حمایت غرب را متوقف کند.
گزارش از سید مجید حسینی
 
منابع:
http://www.unicefusa.org/work/emergencies/syria/
 
http://fieldnotes.unicefusa.org/2014/02/new-u-n-report-children-syria-unspeakable-suffering.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+unicefusa%2Ffieldnotes%2Fsyria+%28FieldNotes+%C2%BB+Syria%29
 
https://www.un.org/apps/news//story.asp?NewsID=46615&Cr=Syria&Cr1=
http://www.thedailybeast.com/articles/2014/02/06/by-the-numbers-syria-s-crimes-against-its-children.html
 
http://www.dw.de/first-un-report-on-child-abuse-in-syria-conflict/a-17410867
 
http://www.theepochtimes.com/n3/491721-no-place-to-hide-for-syrias-children/
 
انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *