1996166_800

بقایای یک بندر تاریخی در نزدیکی اهرام ثلاثه بدست آمد

در جریان کاوش‌های باستان‌شناسان کانادایی در نزدیکی اهرام ثلاثه مصر بقایای یک بندر تاریخی 4500 ساله که می‌تواند بخشی از یک شهر باشد کشف شد.

به گزارشگروه وبگردی کمال مهر، این بندر به احتمال فراوان به سال‌های حکومت فرعون «منکیور» بر سرزمین‌های تمدن مصر باستان تعلق داشته و قدمت‌ آن نیز همانند اهرام ثلاثه حدود 4500 سال است. 

تاکنون علاوه‌بر این بندر، بقایای چند ساختمان نیز کشف شده که می‌توانند بخشی از یک شهر باشند. باستان‌شناسان بر این باورند که هزاران سال قبل رود نیل بسیار پرآب‌تر از قرون اخیر بوده و در هزاران سال قبل از آن برای انتقال کالا به سکوهای مختلف تمدن مصر باستان از جمله شهر فعلی آسوان و همچنین مناطقی در دریای مدیترانه استفاده می‌شده است.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کشف این آثار در شرایطی صورت می‌گیرد که حدود یک هفته قبل نیز صدها اثر تاریخی ارزشمند با قدمتی 4500 ساله در یک محوطه تاریخی در مجاورت اهرام ثلاثه توسط باستان‌شناسان کانادایی کشف شدند.

 

باستان‌شناسان کانادایی طی چند دهه کاوش در محوطه‌های تاریخی اطراف اهرام ثلاثه موفق به کشف آثار تاریخی ارزشمندی شده‌اند که بیشتر آنها در موزه ملی مصر در قاهره نگهداری می‌شوند، البته پس از ناآرامی‌های ماه‌های اخیر مصر برای چند ماه پروژه کاوش متوقف شد تا اینکه از هفته گذشته از سرگرفته شد.

 

مجموعه اهرام ثلاثه که در سال 1979 در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسید، در حاشیه شمالی قاهره واقع شده و هرم بزرگ «جیزه» یا مقبره فرعون «خوفو» بزرگترین هرم در مجموعه اهرام ثلاثه و تنها بازمانده عجایب هفت‌گانه جهان باستان محسوب می‌شود. قدمت اهرام ثلاثه به سلسله چهارم فراعنه تمدن مصر باستان می‌رسد و سه هرم اصلی این مجموعه «خوفو»، «خفره» و «منکیور» هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *