شب نشینی بی بی سی فارسی با پهلوی ها

اینکه بی بی سی فارسی در روزهایی که خاطرات دوران شکوهمند انقلاب اسلامی در ذهن ها مرور می شود به سراغ پهلوی ها می رود، چندان جای تعجب نیست چراکه با رویکرد حرفه ای این شبکه که همواره ادعای آن را دارد سازگار است!

به گزارشگروه وبگردی کمال مهرشبکه انگلیسی بی بی سی فارسی (bbcpersian) وابسته به دستگاه سلطنتی انگلیس، برای گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی به سراغ رضاخان میرپنج و نوه اش رضا ربع پهلوی رفت.

اما رویکردی که بی بی سی برای خود انتخاب کرد، نه برای پرداختن به یکی از تاثیرگذارترین انقلاب ها در تاریخ (حتی به اعتراف خود بی بی سی فارسی در مستند ایران و غرب)، و حرکت عظیم مردم ایران در روزهایی بود که به مبارزه با دستگاه فاسد پهلوی رفتند، بلکه این شبکه در یک شب، هم یاد و خاطره پهلوی اول را زنده نگه داشت (برنامه پرگار) و هم تریبونی در اختیار شاه خودخوانده قرار داد (برنامه شصت دقیقه) تا در خصوص آنچه او «نقض حقوق بشر در ایران» می خواند، از تلاش هایش علیه ایران بگوید.

بی بی سی فارسی با این موضوع که محمد جواد ظریف از اتحادیه اروپا درخواست احیای گفتگوها در خصوص حقوق بشر در ایران را کرده است، به سراغ رضا پهلوی به عنوان رئیس گروهی موسوم به «شورای ملی ایرانیان» رفت و نظر وی را در مورد حقوق بشر در ایران جویا شد.

بی بی سی با یادآوری این نکته که «مقامات اتحادیه اروپا تاکید کرده اند که گفتگوها با ایران فقط محدود به پرونده هسته ای نماند» گفت: مخالفان و منتقدان حکومت ایران نیز در این راستا با مقام های کشورهای مختلف دیدار می کنند و یکی از این مخالفان رضا پهلوی رئیس شورای ملی ایرانیان است که به لندن آمده تا با نمایندگان پارلمان بریتانیا درباره حقوق بشر در ایران دیدار کند.

ربع پهلوی در جواب سوال بی بی سی فارسی که از وی در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران و از زمان ریاست جمهوری حسن روحانی پرسید، وضعیت حقوق بشر در ایران را به آمار شش ماهه شورای موسوم به شورای ملی ایرانیان که وی ریاست آن را بر عهده دارد، مستند کرد.

این گفته وی با تعجب مجری بی بی سی همراه بود که اظهار داشت: «هم کسانی که داخل ایران هستند و هم نگاه غربی ها و دولت هایی که شما با آنها در مورد حقوق بشر در ایران با  آنها مذاکره می کنید، با نگاه شما موافق نیستند، که رضا پهلوی در جواب مجری دوباره به آماری که خود از آن دفاع می کرد استناد کرد و گفت: آمار ما دروغ نمی گویند!

این استناد وی به آمار شورای گروه موسوم به شورای ملی ایرانیان در حالی است که بسیاری از عناصر ضدانقلاب و اپوزیسیون خارج از کشور از ابتدای تشکیل این شورا به استهزا و تمسخر این تشکیلات پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *