n00306730-b

الگوبرداری روحانی تدبیر گرا از احمدی نژاد عدالت محور

درحالیکه منتقدان دولت احمدی نژاد اقدامات او را گداپروری می دانستند که اکنون همان رفتارها را انجام میدهند.
الگوبرداری روحانی تدبیر گرا از احمدی نژاد عدالت محور

به گزارش گروه اقتصادی کمال مهر: «ما امكان تامين مردم در حد متوسط را داريم، نه به عنوان صدقه خورى و گداپرورى، بلكه بايد انسان هايى بسازيم كه درس بخوانند، كار كنند و خود را تامين كنند.» اینها سخنان اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ۵سال پیش است.

هاشمی رفسنجانی در سال ۸۷ در «دومين سمپوزيوم بين المللى ايران ۱۴۰۴» از گداپرورى و اقتصاد صدقه پرورى انتقاد كرده بود. وی در اردیبهشت همان سال نیز گفته بود: «ساختن اقتصاد كشور با شیوه گداپروری جواب نمی‌دهد و باید در عرصه تولید قدم‌ های مهم و اساسی برداریم.»

از آن زمان بود که سیل انتقادات مبنی بر گداپروری احمدی نژاد و دولت او به سوی وی روانه شد. یارانه های نقدی تنها گام اول گداپروری احمدی نژاد تلقی می شد ولی این انتقادات زمانی اوج گرفت که در سال گذشته مردم برای خرید مرغ صف های طولانی تشکیل دادند. حتی خبرها حاکی از کشته شدن یک زن در صف های طولانی مرغ بود. در آن حادثه پنج زن که در صف مرغ بودند به‌دلیل ازدحام جمعیت با کولر گازی برخورد کرده و دچار برق‌گرفتگی شدند.

صف های طولانی مرغ در زمان احمدی نژاد

اما اکنون آن مردی که به گفته منتقدان “گداپروری ” می کرد رفته است و منتقدان مدیریت را در دست گرفته اند. با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، انتظار می رفت مهر پایانی بر روی این رفتارها زده شود؛ به خصوص آنکه رییس دولت یازدهم در تبلیغات انتخاباتی خود بارها تاکید کرده بود که که گداپروری در شان مردم نیست. اما ناگهان ۱۰۰روز بعد ورق برگشت.

ماجرا از آنجا شروع شد که سه‌ماه پیش و در جریان ارائه گزارش صد روزه رئیس‌جمهور به مردم، طرح توزیع سبد کالا مطرح کرد و از آن به عنوان هدیه دولت به مردم سخن گفت. هدیه ای که به تنها قشر خاصی از مردم که کارمندان دولتی نیز جزء همان ها بودند، تعلق گرفت. کسانی که زمانی خود منتقد احمدی نژاد و رفتارهایش بودند اکنون تصمیماتی در سطح کلان می گیرند که نه تنها الگوبرداری از  احمدی نژاد است بلکه تبعیض را نیز در دل خود جای داده است!

صف طولانی دریافت سبد کالادر دولت تدبیر و امید

اما نکته وقتی تامل برانگیزتر می شود که در دولت دهم، مردم بدون ثبت نام و استعلام از سامانه خاصی می توانستند از تسهیلات دولت برخوردار شوند اما در دولت یازدهم به ناگهان کارگران، زحمت کش ترین قشر جامعه از دریافت سبد کالا محروم می شوند ولی کارمندان دولت به راحتی می توانند آن را دریافت کنند.

سوال اینجاست که اگر پرداخت یارانه نقدی و توزیع سیب زمینی و اقلام مصرفی مردم کار بدی است و نام آن را گدا پروری می گذارند پس چرا امروز که مدیریت در دست منتقدان دیروز افتاده است همان روش را ادامه می دهد.
اما اگر این روشها مدبرانه بود، پس چرا ناجوانمردانه احمدی نژاد را مورد نقد و اتهام قرار می دادند؟!

کد مطلب: 306730

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *