افزایش اندک صادرات نفت ایران با وجود کاهش تحریم‌ها/ افزایش روزانه 300 هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران

رویترز طی گزارشی با توضیح اینکه انتظار می‌رود، ارسال نفت ایران به مشتریان آسیایی‌ در سال جاری، اندکی افزایش یابد، به نقل از رئیس موسسه فکتس گلوبال انرژی در توکیو نوشت، تولید نفت ایران بر اساس توافق ژنو، می‌تواند 200 تا 300 هزار بشکه نفت در روز افزایش یابد.
 
خبرگزاری فارس: افزایش اندک صادرات نفت ایران با وجود کاهش تحریم‌ها/ افزایش روزانه 300 هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل کمال مهر به نقل از رویترز، خریداران آسیایی نفت ایران در سال 2013، واردات نفت از ایران را 15 درصد کاهش دادند و انتظار می‌رود، حتی با وجود توافق هسته‌ای ژنو و کاهش برخی از تحریم‌ها، ارسال محموله‌های نفتی ایران به این کشورها در سال جاری، تنها اندکی افزایش یابد.

آمارها نشان می‌دهد که چین، هند، ژاپن و کره جنوبی در مجموع در سال 2013، واردات نفت از ایران را به 935 هزار و 862 بشکه در روز رسانده‌اند.

توافق میان ایران و کشورهای غربی در ماه نوامبر اجازه می‌دهد، تا سطح صادرات نفت ایران در سطح یک میلیون بشکه در روز باقی بماند.

افزایش تولید نفت ایران می‌تواند قیمت نفت را کاهش دهد، چرا که کشورهای دیگر عضو اوپک نظیر عربستان برای پر کردن خلا ناشی از نبود نفت ایران در بازار و کاهش تولید در شمال آفریقا و خاورمیانه، صادرات نفت خود را افزایش داده‌اند.

اما در مورد چگونگی بازگشت میزان صادرات ایران به سطح بیش از سال 2012 (پیش از تحریم‌ها) تردید وجود دارد، به ویژه از این لحاظ که خریداران آسیایی تا دستیابی به توافق جامع هسته‌ای، تمایلی برای افزایش چشم‌گیر در حجم نفت وارداتی از ایران ندارند.

فریدون فشارکی رئیس موسسه فکتس گلوبال انرژی گفت: ما هیچ دلیل واقعی برای اینکه مذاکرات به یک مصالحه قابل توجه منجر شود، نمی‌بینیم.

وی افزود: ما فکر می‌کنیم که این موضوع چندین سال به طول بینجامد و میزان قابل‌توجهی از نفت ایران به بازار بازنخواهد گشت.

فشارکی پیش‌بینی کرد که تولید نفت ایران بر اساس توافق کنونی، می‌تواند 200 تا 300 هزار بشکه نفت در روز افزایش یابد.

چین به عنوان بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران، در سال 2013 واردات نفت از ایران را 2.2 درصد کاهش داد و به 428 هزار و 840 بشکه در روز رساند که کمترین کاهش در میان 4 خریدار بزرگ نفت ایران به شمار می‌رود.

بیشترین کاهش واردات نفت ایران توسط هند صورت گرفته است که حجم واردات نفت از ایران را 38 درصد کاهش داد و به 195 هزار بشکه در روز رساند.

کره جنوبی نیز خرید نفت از ایران را در سال گذشته میلادی 14.3 درصد کاهش داده است و 134 هزار و 8  بشکه نفت در روز از ایران وارد کرده است.

ژاپن نیز واردات نفت از ایران را در سال 2013،  حدود 6.4 درصد کاهش داده و به 177 هزار و 414  بشکه در روز رسانده است.

این میزان واردات، کمترین حجم روزانه واردات نفت ایران از سال 1981 توسط این کشور است.

انتهای پیام/ب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *