انتقاد صریح رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران از وضعیت اینترنت/سهم هر ایرانی، یک کیلوبیت اینترنت است

ادبیات باند پهن در دنیا 20 مگ است. در شبکه ملی اطلاعات برای 60 درصد خانوارها حداقل پهنای باند 2 مگ در نظر گرفته‌ایم؛ اگرچه 2 مگ باند پهن نیست.

گروه علم و فناوری کمال مهر ؛ نصرالله جهانگرد، با اشاره به اینترنت از نگاه زیرساختی، اظهار داشت: در ابتدای سال 2014، اینترنت جهان 100 ترابیت سرعت دارد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: ایران یک درصد از جمعیت جهان را داراست اما ظرفیت کل اینترنت کشور 100 گیگ است که به عبارتی سهم هر نفر، یک کیلوییت می‌شود.

وی گفت: این در حالی است که در کشور ترکیه سهم هر نفر 40 تا 50 کیلوبیت و در کشور قطر سهم هر نفر 100 کیلوبیت است.

جهانگرد تصریح کرد: با این وضعیت می‌خواهیم در منطقه دوم شویم.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات افزود: همچنین هم‌اکنون حجم اطلاعات جهان 4zetta  (10 به توان 21) است؛ به همین تناسب باید استراتژی دولت، دسترسی راحت‌تر و ارزان‌تر به این ابزار باشد.

وی با اشاره به بررسی گزارش‌های بودجه کشور از سال 70 تا 82، گفت: حساب‌های ملی هزینه شده کشور نشان می‌دهد، هر یک تومان سرمایه‌گذاری در ICT، میزان 15 برابر در ICT بازگشت داشته است.

جهانگرد تصریح کرد: هم‌اکنون تمام دنیا به دنبال Broad band (باند پهن) هستند. ادبیات باند پهن 20 مگ است که ما در ایران روی باند پهن 2 مگ صحبت می‌کنیم.

دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات افزود: در ساختار شبکه ملی اطلاعات باید 60 درصد خانوارها به پهنای باند بالا دسترسی داشته باشند که حداقل پهنای باند را 2 مگ درنظر گرفته‌ایم؛ اگرچه 2 مگ باند پهن نیست.

وی تاکید کرد: حدود 17 تا 18 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در 3 تا 4 سال آینده در این حوزه نیاز است؛ باید 8 ترابیت در اینترنت بین‌الملل و 40 ترابیت در Back Bone  (پشتیبان) داشته باشیم.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *