تارخ انتشار: پنج‌شنبه 13 دسامبر 2018 - 13:32
کد خبر : 219002
چاپ خبر

پایان اوج قیمت بلیت پروازهای داخلی/ استفاده از شرکت‌های داخلی در تأمین قطعات هواپیما

کاهش قیمت ارز، نبود پیک سفر و تخصیص به موقع ارز نیما به شرکت‌های هواپیمایی زمینه‌ساز کاهش ۱۰ تا ۳۰ درصدی قیمت بلیت پرواز‌های داخلی و خارجی شد

کاهش قیمت بلیت پروزهای داخلی و خارجی/ نبود پیک سفر فیتیله قیمت ها بلیت هواپیما را پایین کشیدبه گزارش  گروه اقتصادی«کمال مهر»،این روز‌ها همزمان با کاهش قیمت دلار و ارز کاهش قیمت بلیت هواپیما نیز در صدر اخبار قرار گرفته و گزارش‌های میدانی حاکی از کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی قیمت بلیت پرواز‌های خارجی دارد.

براساس این گزارش همزمان با افزاش قیمت دلار از ابتدای سال قیمت بلیت هواپیما‌ها در مسیر‌های خارجی و داخلی افزایش ۶۰ تا ۷۰ درصدی داشته است به طوریکه در مدت یک ماه میزان پروزا‌های خارجی کاهش چشمگیری پیدا کرد. با وجود مشکلات اقتصادی که ایرلاین‌های داخلی در طول ماه‌های گذشته با آن روبه‌رو بودند، آخرین بررسی‌ها از شرایط بازار نشان می‌دهد که قیمت بلیت حتی از نرخ‌های مصوب شهریورماه نیز پایین‌تر آمده و با میانگین حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

 


تخصیص ارز زمینه ساز کاهش قیمت بلیت هواپیما شد

در همین راستا مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی چندی پیش در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از ورود دلالان و سوداگران به بازار بلیت هواپیما خبر داد و گفت: متأسفانه برخی دلالان و سودجویان از فرصت افزایش قیمت بلیت هواپیما استفاده کرده و بلیت هواپیماها را با افزایش قیمتی بیش از ۷۰ درصد به فروش می‌رسانند.

سامانی به مسافران هشدار داد که بلیت‌های خود را از سایت‌های رسمی و آژانس‌های معتبر تهیه کنند تا مجبور به پرداخت هزینه‌های هنگفت بلیت هواپیما نشوند.

سامانی توضیح داد: سازمان هواپیمایی کشور و برخی از دستگاه‌های نظارتی در چند روز آینده نظارت خود را افزایش داده و مسافران هرگونه شکایتی مبنی بر قیمت بلیت دارند، می‌توانند به این سامانه اعلام کنند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه ۶۰ درصد از هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی ارزی است، گفت: طبیعتاً قیمت تمام شده برخی از مسیرها با توجه به افزایش هزینه‌ها بیشتر می‌شود در نتیجه با تخصیص ارز از سوی سامانه نیما به شرکت‌های هواپیمایی بخشی از مشکلات این شرکت‌ها رفع شده است.

دلیل کاهش قیمت بلیت هواپیما چیست؟

سامانی تأکید کرد: آنچه در بازار فروش بلیت هواپیما رخ داده مستقیما به بحث‌های اقتصادی ایرلاین‌ها مربوط نمی‌شود، بلکه در ماه‌هایی مانند آذر یک اتفاق طبیعی است.

به گفته وی، با توجه به اینکه در این فصل از سال تعداد مسافرت‌ها کاهش می‌یابد تقاضا برای بلیت هواپیما پایین آمده و ایرلاین‌ها ترجیح می‌دهند قیمت‌های خود را طوری مدیریت کنند که با کشش بازار همراهی داشته باشد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در پاسخ به این سوال که شرایط دریافت ارز ایرلاین‌ها در طول هفته‌های گذشته چگونه بوده است، گفت: با وجود آنکه هنوز شرایط به شکل عادی خود بازنگشته است، اما در هفته‌های گذشته برنامه‌ریزی‌هایی شده که لااقل بخشی از درخواست ارزی ایرلاین‌ها به آنها اختصاص یابد.

نبود پیک سفر قیمت بلیت هواپیما را کاهش داد

در همین خصوص جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه قیمت بلیت هواپیما تحت تأثیر قیمت ارز کاهش یافته است، گفت: در زمان‌های پیک سفر قیمت بلیت هواپیما افزایش می‌یابد، اما هم اکنون به دلیل آنکه در پیک زمانی سفر‌ها نیستیم کاهش قیمت بلیت پرواز‌ها طبیعی است.

وی افزود: تخصیص نرخ ارز به شرکت‌های هواپیما و نبود پیک سفر‌ها در زمستان باعث شده که برخی از شرکت‌ها نرخ‌های بلیت خود را کاهش دهند.

عابد زاده رئیس سازمان هواپیمایی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه قیمت بلیت هواپیما درپرواز‌های خارجی کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی داشته است، گفت: طبق بخشنامه مصوب برای تخصیص ارز نیما به شرکت‌های هواپیمایی قیمت بلیت هواپیما کاهش یافته است.

وی ادامه داد: پرواز‌های داخلی با ارز نیما انجام می‌شود و قیمت‌ها در این مسیر کاهش یافته، اما به اندازه پرواز‌های خارجی نبوده است.

نظارت و رصد به موقع بر آژانس‌های مسافرتی

مرتضی دهقان مدیرکل دفتر نظارت بر فرودگاه‌ها شرکت‌ها و موسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه نظارت قوی بر تمامی آژانس و شرکت‌های هواپیمایی صورت می‌گیرد، گفت: سازمان هواپیمایی  مداوم تمامی فروش بلیت در آژانس‌ها و سایت‌ها را رصد می‌کند و مسافران در صورت مشاهده هرگونه تخلف، سریعا به سازمان هواپیمایی اطلاع دهند.

وی ادامه داد: براساس آیین‌نامه تمامی بلیت‌ها باید با نرخ مصوب در شرکت‌های هواپیمایی به فروش برسد و گران فروشی در ایام پیک سال ممنوع است.

کاهش ۱۰  تا ۲۰ درصدی قیمت بلیت پرواز‌های داخلی

در همین راستا یکی از مدیران آژانس‌های مسافرتی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با گله‌مندی از سایت‌های آنلاین فروش بلیت هواپیما گفت: متأسفانه وجود سایت‌های آنلاین فروش بلیت در چنین شرایطی باعث ورشکستگی بسیاری از آژانس‌ها شده و همین موضوع موجب برهم خوردن بازار فروش بلیت شده است.

وی با بیان اینکه تعداد مسافران پرواز‌های خارجی از ابتدای سال همزمان با افزایش قیمت دلار و ارز کاهش یافته است، افزود: خوشبختانه همزمان با کاهش قیمت دلار، قیمت بلیت هواپیما به ویژه در مسیر‌های خارجی کاهش یافته است.

این مدیر آژانس گفت: قیمت بلیت  هواپیما در مسیر‌های داخلی به دلیل نبود فصل مسافرت  ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش  یافته است.

براساس این گزارش کاهش قیمت دلار در بسیاری از بخش‌ها به ویژه بخش هوایی نقش موثری در اقتصاد گردشگری داشته است و همین موضوع می‌تواند زمینه ساز رونق بخشیدن به شرکت‌های هواپیمایی شود. امید است نظارت بیشتر سازمان هواپیمایی کشور بر آژانس‌ها مسافرتی و همچنین تخصیص به موقع نرخ ارز به شرکت‌های هواپیمایی مانع ورشکستگی این شرکت‌ها شود.

گزارش از محبوبه کباری

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

 • آخرین اخبار
 • واکنش آذری جهرمی به سورپرایز شنبه و یکشنبه روحانی | علت تبریک روحانی مشخص شد؟
  عملیات رهگیری پهپادهای آمریکایی زیر نظر کدام مقام بلندپایه ارتش بود؟
  تدبیر جدید سپاه و بسیج برای برخورد با اراذل و اوباش
  نحوه خرید و توزیع سیم‌کارتهای‌ دانش‌آموزی اعلام شد
  خبر خوش برای دارندگان سهام عدالت
  از بانک صادرات ایران وام بدون قسط بگیرید
  مصطفی ادیب، مامور تشکیل کابینه لبنان شد/ نخست وزیر جدید لبنان کیست؟
  پهپادهای مجهز به موشک سپاه و ارتش آماده حمله مرگبار به دشمن /موشک «تاپ اتک» ارمغان فطرس برای تانک‌های مهاجم
  ورود به مازندران در روز های تاسوعا و عاشورا ممنون شد
  جزئیات طرح پیش‌فروش جدید ایران‌خودرو
  عملکرد فراتر از حد انتظار انویدیا در سه ماهه دوم سال مالی ۲۰۲۰
  گوگل با ابزاری جدید، خواندن و نوشتن خط هیروگلیف مصری را به کاربران آموزش می‌دهد.
  رونمایی از موشک بالستیک «شهید قاسم سلیمانی» و موشک کروز «ابومهدی المهندس»، بازتاب گسترده ای در رسانه های منطقه و جهان داشت.
  اتمام اعتبار مجوز همکاری شرکت‌های آمریکایی با هواوی برای این شرکت چینی دردسرساز شد
  وضعیت کلان‌شهر تهران در ابتلا به کرونا
  فرمانده عملیات مقابله با کرونای تهران: امسال سخت‌ترین پاییز را تجربه خواهیم کرد
  هند از مشارکت هواوی و ZTE در توسعه شبکه ۵G جلوگیری می‌کند
  تاریخ معرفی و عرضه آیفون ۱۲ اپل توسط جان پراسر فاش شد
  فیسبوک بزرگترین گروه طرفداران افراطی ترامپ با ۲۰۰ هزار عضو را حذف کرد
  سرگیجه کنکور
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: K...