تارخ انتشار: پنج‌شنبه 13 دسامبر 2018 - 13:37
کد خبر : 219016
چاپ خبر

آمادگی یک زن برای سلب قدرت از بن‌سلمان/ خانم شکنجه‌گر وارد می‌شود!

رئیس سازمان سیا دومین بار است که برای توضیح در مورد جزئیات مرگ جمال خاشقجی به جمع نمایندگان آمریکایی رفت

به گزارش گروه وبگردی«کمال مهر»،  پرونده قتل جمال خاشقجی که حدود دو ماه و نیم از آن می گذرد همچنان باز است. قاتل و فردی که دستور قتل روزنامه نگار سعودی را صادر کرده، بر اساس مدارک و شواهد ارائه شده از سوی ترکیه و تحقیقات آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مشخص است و او فردی نیست به جز محمد بن سلمان ولیعهد عربستان. اما دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که عربستان را شریک و متحد کلیدی خود می داند، حاضر نیست به این راحتی تن به واقعیت ها دهد.
آمادگی یک زن برای سلب قدرت از بن‌سلمان/ خانم شکنجه وارد می‌شود!

بیشتربخوانید :نشست کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با رئیس سیا درباره قتل خاشقجی

زنی که می تواند بن سلمان را از قدرت کنار بزند،کیست؟+ تصاویر

در این میان سازمان سیا که مدیریت آن در دست یک زن است، تلاش دارد شواهدی را که ترکیه در اختیارش قرار داده بازگو کند تا آمر اصلی این قتل مشخص شود. این زن، «جینا هاسپل» نام دارد.

khashoggi-murder-cia-director-gina-haspel-heard-khashoggi-audio

البته او تا این حد که از وی گفتیم سابقه درخشانی ندارد و در اصل کارنامه سیاهی را هم به دوش می کشد.

جا دارد در این جا تاریخچه ای از زندگی و سوابق این زن را ارائه کنیم.

زندگی نامه

«جینا شری هاسپل» متولد اول اکتبر سال ۱۹۵۶ در شهر آشلند ایالت کنتاکی است. پدرش در نیروی دریایی آمریکا خدمت می کرد. او ۴ برادر و خواهر دارد.

هاسپل دوره دبیرستان را در انگلیس گذراند. او سه سال در دانشگاه کنتاکی دانشجو بود و سال آخر را به دانشگاه لوئیس ویل انتقالی گرفت تا در نهایت در ماه مه سال ۱۹۷۸ در رشته زبان ها و روزنامه نگاری فارغ التحصیل شد.

طی سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۱ او به عنوان یک هماهنگ کننده در کتابخانه غیرنظامی در فورت دیونس در ماساچوست کار می کرد. او در سال ۱۹۸۲ دوره دستیاری وکیل را در دانشگاه شمال شرقی گذراند و از آنجا مدرک گرفت و تا زمانی که به استخدام سازمان سیا درآمد، به عنوان دستیار وکیل مشغول بود.

پیوستن به سازمان سیا

جینا هاسپل از ۱۹۸۵ به سازمان سیا پیوست.او چند سالی هم نماینده سیا در انگلیس بود. هاسپل در سال ۲۰۰۲ مسئول یکی از زندان‌ های مخفی سیا در تایلند بود (این نوع زندان‌ های سیا به «Black Site» معروفند) که با کد «چشم گربه» شناخته می شد.

آمادگی یک زن برای سلب قدرت از بن‌سلمان/ خانم شکنجه وارد می‌شود!

 

دو تن از اعضای القاعده با نام‌های «عبدالرحیم الناشری» و «ابو زبیده» مدتی در این زندان مخفی محبوس بودند. طبق گزارش‌های متعددی که بعدها منتشر شد، در این زندان، تحت مسئولیت هاسپل، روی زندانیان القاعده شکنجه‌ هایی چون «غرق مصنوعی» (waterboarding) به صورت مرتب و متعدد اجراء می شد. طبق گزارش‌های داخلی سیا که از محرمانه بود خارج شدند، ابوزبیده در ۸۳ نوبت در یک ماه با شیوه «غرق مصنوعی» شکنجه شد. بارها به مدت چند روز متوالی او را بی‌خواب نگه داشتند و به واسطه‌ قرار دادن او در یک «محفظه تنگ» به مدت طولانی، در حالی که سرش به دلیل تنگی این محفظه با دیوار در تماس بود، چشم چپ خود را از دست داد.

در نهایت طبق همین گزارش‌های داخلی، بازجویان سیا تایید کردند که او اطلاعات به درد بخوری در اختیار نداشته است.

هاسپل بعد از این، مدیر دفتر «خوزه رودریگز» مسئول وقت «مرکز ضدتروریسم سیا» شد. رودریگز در کتاب خاطرات خود نوشت که هاسپل در سال ۲۰۰۵ دستور داد که چند دوجین نوار ویدئویی که از روند بازجویی‌ ها در زندان مخفی سیا در تایلند (تحت مسئولیت هاسپل) تهیه شده بود و در واقع اسناد محکومیت خود او بودند، نابود شود.

در سال ۲۰۱۳، «جان برنان» مدیر وقت سیا، هاسپل را به عنوان معاون «سرویس ملی عملیات مخفی» تعیین کرد که وظیفه آن انجام عملیات سرّی در سراسر دنیاست. با این حال، این تصمیم، به واسطه انتقادات شدید و گسترده‌ای که به عملکرد گذشته هاسپل و نقش او در برنامه «بازپرسی، بازداشت، بازجویی» سیا وجود داشت، مورد پذیرش مقامات ارشد سیا قرار نگرفت. با این حال، هاسپل به عنوان معاون این قسمت در امور جاسوسی و اقدام خارجی به فعالیت مشغول شد.

در ۲ فوریه ۲۰۱۷ دونالد ترامپ، هاسپل را به عنوان قائم مقام ریاست سیا منصوب کرد. در ۸ فوریه، چند عضو کمیته اطلاعات سنا، خواستار تجدیدنظر ترامپ در این انتصاب شدند.

 

D22ECD15-5B24-48C7-B8B5-6E927EA34E45_w650_r0_s

در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۴، بعد از انتشار گزارش جنجالی کمیته اطلاعاتی سنا درباره شکنجه در سازمان‌ های اطلاعاتی آمریکا، «مرکز اروپایی حقوق اساسی و بشر» در برلین اتهامات جنایی را علیه ماموران ناشناس سیا که مرتکب شکنجه شده‌ اند، طرح کرد.

در همین راستا، در ۷ ژوئن ۲۰۱۷، همین مرکز اروپایی از دادستان کل آلمان خواست که حکم بازداشت جینا هاسپل را به دلیل آن که شکنجه مظنونین تحت مسئولیت او انجام گرفت، صادر کند.

4A3C13A100000578-0-image-a-9_1521158171378

طبق گزارشی در گاردین در ۱۵ فوریه ۲۰۱۷، هاسپل زمانی که با نام مستعار «جینا دو» رییس دفتر رودریگز در مرکز ضدتروریسم سیا بود، به او کمک کرد که حدود ۱۰۰ نوار ویدئویی از بازجویی‌ های سیا در زندان‌ های مخفی نابود شود. افشای این مساله جرقه اصلی بود که تحقیقات جنجالی کمیته اطلاعاتی سنا را درباره شکنجه در دستگاه‌ های اطلاعاتی آمریکا در ۲۰۱۴ رقم زد.

ریاست سیا (۲۰۱۸ تا به حال)

در ۱۳ مارس ۲۰۱۸ دونالد ترامپ او را به عنوان جانشین «مایک پومپئو» برای ریاست جدید سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) معرفی کرد.

در ۱۸ مه ۲۰۱۸، جینا هاسپل با ۶ رای سناتور دموکرات توانست رای تایید سنا را بدست آورد و نخستین زن رئیس سازمان آژانس اطلاعات مرکزی (سیا) شد. مسئولیت او از ۳۱ مه ۲۰۱۸ آغاز شد.

شماری از سناتورهای از جمله «رند پال» سناتور جمهوری خواه با انتصاب هاسپل به این سمت مخالف بودند. رند پال می گفت: وی چشمانش را بر روی شکنجه ها بسته است.

آمادگی یک زن برای سلب قدرت از بن‌سلمان/ خانم شکنجه وارد می‌شود!

در ۲۱ مه ۲۰۱۸ او رسما سوگند خورد.

پرونده خاشقجی

هاسپل از همان ابتدا به پرونده جمال خاشقجی ورود کرد.

هاسپل مدیر سازمان سیا دو شب پیش در جمع نمایندگان آمریکایی توضیحاتی را درباره یافته های این سازمان در خصوص قتل روزنامه نگار منتقد سعودی و ستون نویس واشنگتن پست مطرح کرد.

این نشست با اعضای دموکرات کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان پشت درهای بسته برگزار شد.

«الیوت انگل» عضو دموکرات کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان پس از این نشست در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه نمی تواند اطلاعات طبقه بندی شده این جلسه را تشریح کند، گفت: لازم است روابط خود با عربستان را مورد ارزیابی مجدد قرار دهیم و ببینیم که در چه زمینه هایی باید سیاست خود در قبال عربستان را تغییر دهیم و در چه زمینه های نباید این کار را بکنیم.

وی با تاکید بر اینکه کمیته امور خارجی از ابتدای سال میلادی آینده جلسات استماع خود در این زمینه برگزار خواهد کرد، افزود: سوالات زیادی درباره عملکرد عربستان علیه افراد بی گناه در یمن بی پاسخ مانده است.

این دومین بار است که مدیر سازمان سیا درباره تحقیقات و یافته های این سازمان در خصوص قتل خاشقجی به نمایندگان آمریکایی گزارش می دهد. هاسپل هفته گذشته نیز توضیحاتی را به سناتورهای مجس سنا داده بود.

sddefault

این در شرایطی است که ترامپ و سایر مقام های رسمی کاخ سفید همچنان بر این باورند که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی هیچ گونه نقشی در قتل خاشقجی نداشته است.

پس از اظهارات هفته گذشته هاسپل در مجلس سنا، تعدادی از سناتورها به شدت از ترامپ و عملکرد دولت آمریکا در قبال این حادثه هولناک انتقاد کردند. سناتورهای منتقد بر این باورند که دولت آمریکا ارتباط بین قتل خاشقجی و ولیعهد سعودی را دست کم و بی اهمیت تلقی کرده است.

در چنین شرایطی سنای آمریکا قصد دارد ۳ اقدام قانونی را در واکنش به قتل خاشقجی انجام دهد: قطع حمایت های آمریکا از ائتلاف متجاوز سعودی در جنگ یمن، مسئول شناختن محمد بن سلمان ولیعهد سعودی رسما به دلیل قتل خاشقجی و تحریم تسلیحاتی.

زندگی شخصی

هاسپل در سال ۱۹۷۶ با «جف هاسپل» که در ارتش آمریکا خدمت می کرد، ازدواج کرد. آنها در سال ۱۹۸۵ از یکدیگر جدا شدند.

آنها فرزندی نداشتند.

هاسپل در حال حاضر در شهر آشبرن ایالت ویرجینیا زندگی می کند. او از شبکه های اجتماعی استفاده نمی کند.

منبع: جماران

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

 • آخرین اخبار
 • واکنش آذری جهرمی به سورپرایز شنبه و یکشنبه روحانی | علت تبریک روحانی مشخص شد؟
  عملیات رهگیری پهپادهای آمریکایی زیر نظر کدام مقام بلندپایه ارتش بود؟
  تدبیر جدید سپاه و بسیج برای برخورد با اراذل و اوباش
  نحوه خرید و توزیع سیم‌کارتهای‌ دانش‌آموزی اعلام شد
  خبر خوش برای دارندگان سهام عدالت
  از بانک صادرات ایران وام بدون قسط بگیرید
  مصطفی ادیب، مامور تشکیل کابینه لبنان شد/ نخست وزیر جدید لبنان کیست؟
  پهپادهای مجهز به موشک سپاه و ارتش آماده حمله مرگبار به دشمن /موشک «تاپ اتک» ارمغان فطرس برای تانک‌های مهاجم
  ورود به مازندران در روز های تاسوعا و عاشورا ممنون شد
  جزئیات طرح پیش‌فروش جدید ایران‌خودرو
  عملکرد فراتر از حد انتظار انویدیا در سه ماهه دوم سال مالی ۲۰۲۰
  گوگل با ابزاری جدید، خواندن و نوشتن خط هیروگلیف مصری را به کاربران آموزش می‌دهد.
  رونمایی از موشک بالستیک «شهید قاسم سلیمانی» و موشک کروز «ابومهدی المهندس»، بازتاب گسترده ای در رسانه های منطقه و جهان داشت.
  اتمام اعتبار مجوز همکاری شرکت‌های آمریکایی با هواوی برای این شرکت چینی دردسرساز شد
  وضعیت کلان‌شهر تهران در ابتلا به کرونا
  فرمانده عملیات مقابله با کرونای تهران: امسال سخت‌ترین پاییز را تجربه خواهیم کرد
  هند از مشارکت هواوی و ZTE در توسعه شبکه ۵G جلوگیری می‌کند
  تاریخ معرفی و عرضه آیفون ۱۲ اپل توسط جان پراسر فاش شد
  فیسبوک بزرگترین گروه طرفداران افراطی ترامپ با ۲۰۰ هزار عضو را حذف کرد
  سرگیجه کنکور
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: K...