تارخ انتشار: چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۹
کد خبر : 218009
چاپ خبر

تلاش مضاعف انگلیسی‌ها برای آزادی مهره نفوذی‌/ از گاف «بوریس جانسون» تا ادعاهای «جرمی هانت»؛برجسته سازی نام جاسوس بریتانیا برای ایجاد یک بازی امنیتی با ایران

انگلیسی ها برای آزادی مهره نفوذی خود اقدامات قابل توجه زیادی انجام داده اند اما از این سو با توجه به مشکلاتی که برای دیپلمات های ایرانی در کشورهای اروپایی بوجود آمده، شاهد انفعال دیپلماتیک هستیم

به گزارش«کمال مهر»؛ در ۲۶ خردادماه سال ۱۳۹۵ «نازنین زاغری راتکلیف» تبعه ایرانی انگلیسی به اتهام اخلال و شبکه سازی برای اجرای اهداف بیگانگان در کشور بازداشت شد. از روز بازداشت وی انگلیسی‌ها چه رسانه‌ها و چه دیپلمات‌های این کشور تلاش زیادی جهت آزادسازی وی انجام داده اند.

زاغری  با عضویت در شرکت ها و موسسات بیگانه در طراحی و اجرای پروژه های رسانه ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام مقدس جمهوری اسلامی مشارکت داشته است.نامبرده یکی از سرشبکه های اصلی موسسات معاند بوده که تحت هدایت و حمایت سرویس های رسانه ای و جاسوسی دولت های بیگانه فعالیت های مجرمانه خود را طی سالیان گذشته انجام داده است.

گاف بوریس جانسون درباره نازنین زاغری

رسانه‌های انگلیسی همواره مدعی بودند که زاغری بی گناه است و وی برای دیدار با خانواده اش به ایران آمده است اما سخنان وزیر خارجه سابق انگلیس پوچ بودن این ادعا را ثابت کرد.

وزیر خارجه سابق انگلیس در جریان نشست کمیته امور خارجی پارلمان این کشور درباره یکی از محکومانِ جرائم امنیتی در ایران گفته بود زمانیکه «نازنین زاغری» بازداشت شد، وی در حال آموزش روزنامه نگاران در ایران بود.

این در حالی بود که رسانه‌ های انگلیس پیشتر مدعی بودند که «نازنین زاغری» در جریان سفر برای بازدید خانوادگی در تهران بازداشت شده بود.  این حرف جانسون برخلاف گفته خانواده زاغری و همچنین بنیاد رویترز بود.

جانسون در جریان نشست کمیته امور خارجی پارلمان این کشور در این خصوص گفته بود: «وقتی نگاه می کنیم که نازنین زاغری (در ایران) در حال انجام چه کاری بود، آنطور که من می‌ فهمم فقط در حال آموزش روزنامه‌نگاری بوده است.»

اظهارات جانسون درباره وی موجب شد تا رسانه های این کشور آن را «اشتباهی جدی» توصیف کرده و خواستار تصحیح آن از سوی جانسون شدند.

سفر جانسون به ایران و مطرح کردن موضوع زاغری

وزیر خارجه سابق انگلیس در آذرماه سال گذشته سفری به ایران داشت و آنطور که خود بیان داشته است در تهران طی یک گفتگوی صریح موضوع زاغری را با ظریف مطرح کرده است.

پیش از سفر جانسون به ایران نیز رسانه‌های مختلف فضاسازی خبر بسیاری برای مطرح کردن این موضوع انجام داده بودند. درواقع بسیاری مطرح می کردند که یکی از اهداف سفر جانسون به ایران مطرح کردن موضوع زاغری است. اما این موضوع هم نتوانست که کاری برای زاغری انجام دهد.

همین موضوع در همان زمان از سوی خبرنگاران در نشست سخنگوی قوه‌قضاییه در قالب سئوالی مطرح شد. « حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای» درباره درخواست وزیر خارجه انگلیس برای ملاقات با رییس قوه قضاییه نیز گفت: از اینکه درخواستی داشتند یا خیر اطلاعی ندارم اما آنچه مسلم است، ملاقاتی صورت نگرفته است.

رسانه‌ها همچنین خبر دادند که جانسون در نشست بروکسل هم که دردیماه سال ۹۶ میان وزرای خارجه سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه و وزیر خارجه ایران انجام شد، در حاشیه این نشست با ظریف دیدار کرد.

رسانه‌ها گزارش کردند در جریان دیدار وزیر امور خارجه انگلیس با همتای ایرانی خود جانسون خواهان آزادی نازنین زاغری، شهروند ایرانی- بریتانیایی زندانی شد.

وزیر خارجه جدید انگلیس هم از زاغری گفت

«جرمی هانت»، وزیر امورخارجه انگلیس که اخیرا سفری به ایران داشت با مقامات ارشد ایران، ازجمله وزیر امورخارجه و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار کرد، وی پیش از ورود به ایران در اظهاراتی مداخله جویانه به موضوع بازداشت شهروندان دوتابعیتی ایرانی – انگلیسی پرداخت و خواستار آزادی آنها شد.

وی مدعی شد: بیش از هر چیز ما خواستار آزادی این افراد بی‌گناه دو تابعیتی و بازگشت آنها به آغوش خانواده‌هایشان در بریتانیا هستیم. من داستان‌های ناراحت کننده‌ای از خانواده‌های آنها شنیده‌ام که مجبور به تحمل این جدایی هستند. بنابراین، من با این پیام شفاف به ایران می‌روم که زندانی کردن افراد بی‌گناه نباید به عنوان ابزاری برای اعمال فشار دیپلماتیک استفاده شود.

هانت به پرونده نازنین زاغری اشاره دارد که به جرم اقدامات ضد امنیتی در ایران در زندان به‌سر می‌برد و مقامات انگلیسی پیش از این نیز با ادعای بی‌گناه بودن او خواستار آزادی‌اش شده‌اند.

به نوشته ایندیپندنت، انتظار می‌رود جرمی هانت در سفر خود به ایران علاوه بر موضوعات بالا در دیدارهایش با مقامات ایرانی درباره جنگ یمن و لزوم پایان دادن به آن نیز گفت‌وگو کند.

وزیر خارجه انگلیس در سفرش به تهران بلافاصله بعد از دیدار با همتای ایرانی خود به دیدن خانواده نازنین زاغری رفت. هانت که پیشتر در جریان ملاقات با همتای ایرانی خود بر آزاد شدن «آدم‌های بی گناه دو تابعیتی» تاکید کرده بود پس از دیدار با خانواده نازنین زاغری با انتشار عکسی از خود و گابریلا، دختر چهار ساله زاغری نوشت: «هیچ کودکی نباید چنین مدتی را بدون حضور مادر سر کند.»

به نظر می رسد انگلیسی ها به هر وسیله ای متوسل می شوند که موضوع اتهامات زاغری را پنهان سازند.

با این اوصاف انگلیسی‌ها از هر فرصتی برای پیگیری موضوع زاغری که به اتهام همکاری با بیگانگان علیه کشورمان زندانی شده است، استفاده می کنند. این درحالی است که اروپایی ها روندی را علیه دیپلمات های ایرانی آغاز کرده است که ربودن و تحویل دیپلمات ایرانی به بلژیک به اتهامات واهی یکی از این موارد است. دستگاه دیپلماسی کشورمان در این خصوص هنوز اقدام قابل توجهی انجام نداده است و از سوی دیگر مورد انتقاد در این حوزه قرار گرفته است. این انتقادات تا جایی است که خبرنگاران در نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه به بیان این مواضع می پردازند. این در شرایطی است که به نوشته خبرگزاری «رویترز» وزرای خارجه اتحادیه اروپا عصر دوشنبه در نشستی تصمیم گرفتند بابت اتهام عملیات تروریستی در دانمارک و فرانسه، تحریم‌هایی را علیه اتباع ایران در نظر گیرند. اروپا طبق تعهداتی که به ایران داده است باید هر چه زودتر کانال ارتباطی مالی برای اجرای برجام را مهیا سازد اما به نظر می رسد که چشم آبی‌ها به دنبال ایجاد یک بازی امنیتی با ایران هستند که از این موارد شانه خالی کنند.

امیر حمزه نژاد 

پاسخی بگذارید »

 • آخرین اخبار
 • مراسم سنتی «پیرشالیار» اورامان/تصاویر
  محدودیت های ترافیکی راهپیمایی ۲۲ بهمن در کرج اعلام شد
  کتاب “۴۰ فناوری در حال توسعه” پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در کرج رونمایی شد/ تکنولوژی هاپلوئیدی، کشور را از واردات بذر بی نیاز می کند
  اروپا درصدد بهره بردن از بازار ایران است/ اینستکس تحریم ها را دور نمی زند/ تردید آمریکا به کارایی ساز و کار ویژه مالی اروپا
  کارد نوسان قیمت‌گوشت به استخوان‌مردم رسید!/ صف‌های خرید گوشت‌دولتی ثمره قاچاق دام زنده و نوسان ارز/ سوءمدیریت، کالاهای‌اساسی را از سبد‌غذایی اقشار کم‌درآمد حذف‌کرد
  بهره مندی ۳۹۲ روستا از نعمت برق در البرز/ همت ۴۰ ساله شبکه توزیع برق، فانوس های قدیمی را به فراموشی سپرد
  با پیوستن به پالرمو و CFT آمریکا به همه منابع مالی ایران مسلط می‌شود
  سال ۹۸ مشکلاتی ایجاد می‌شود!/ بر باد رفتن طرح امنیتی وزیر کشور توسط نوبخت
  دعوت ترامپ از پسربچه‌ای که قربانی همنامی با او شد
  کشف انجیل ۱۲۰۰ ساله در ترکیه + تصاویر
  فعال شدن سامانه موشکی «اس۳۰۰» ساخت روسیه در سوریه
  تیراندازی کور افرادناشناس به پاسگاه انتظامی سرباز کلات/ شهر در آرامش و امنیت کامل +فیلم
  تیپ های عجیب بازیگران در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر/تصاویر
  «تکرار» خواسته اروپا از زبان معاون حقوقی رئیس جمهور/ نمایندگان مجلس چه اعتقادی درباره “اینستکس” دارند؟
  دیدار خبرنگار ضدانقلاب با دشمن ملت ایران! / وطن فروشی علینژاد با چراغ سبز وزیر خارجه آمریکا + تصاویر
  ناشی‌گری “خبرنگار لندن نشین” کار دستش داد/ علی‌نژاد پس از پمپئو از آغوش رجوی سر در می آورد؟/ کوس رسوایی خانم ضدحجاب بلند شد
  روزنامچه فجر: یک کارگردان نامحترم +تصاویر
  آقای فردوسی‌پور پا روی دُم شیر گذاشتی +عکس
  علت تغییر در برنامه عزاداری فاطمیه بیت رهبری چیست؟
  نظر مهاجم سابق استقلال درباره آبی پوش شدن منشا
  کتابی که همه باید بخوانند
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: K...