تارخ انتشار: پنج شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۰
کد خبر : 212863
چاپ خبر

تحریم اشخاص از سوی آمریکا اهمیتی برای کشور ندارد/ حادثه ۱۱ سپتامبر توسط ۱۹ نفر صورت گرفته است

برنامه گفتگوی ویژه خبری امشب با حضور محمد جواد لاریجانی دبیر کل ستادحقوق بشر برگزار شد

...به گزارش گروه سیاسی«کمال مهر»؛ محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه دربرنامه گفتگوی ویژه خبری امشب (چهارشنبه) که با موضوع بررسی ابعاد حقوقی رای سیاسی دادگاه آمریکایی علیه ایران و همچنین مسایل مرتبط با برجام  برگزار شد, اظهار کرد: اهمیت تحریم ها کمتر به اشخاص و بیشتر به واحدهای تجاری و صنعتی ربط دارد و این قسمت برای منافع ایران ضرر بیشتری دارد.

وی افزود:عمدتا آمریکایی‌ها بعد از اینکه از برجام خارج شدند مکانیزم تحریم‌های ثانویه را تا به صورت زنجیره‌ای شدیدتر می‌کنند برخی از تحریم‌های ثاتویه ببشترین ضربه و هدف گیری را برای منافع ما در نظر دارد و شامل بانکها و کمپانی‌هایی است که با ایران معامله می‌کنند.

لاریجانی تصریح کرد: تحریم اشخاص چندان اهمینی ندارد و در واقع تحریم واحدهای اقتصادی مهم است به عنوان مثال کمپانی زیمنس وقتی تهدید شد ترجیح می‌دهد تا منافع عمده خود را حفظ کند و کار اقتصادی خود را با ایران قطع و یا برای مدتی متوقف کند .

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه افزود:تحریم‌های آمریکا دو نقطه کلیدی را بیشتر از همه مورد هدف قرار خواهد داد، یکی مساله بانک‌ها و مسائل مالی و دیگری فروش نفت ایران است ،به عنوان مثال یا نفت را از ما نمی‌خرند و یا نقل و انتقال پول آن را برای ما دشوار می‌کنند.

وی ادامه داد: تحریم‌های قطره چکانی آمریکا بیشتر آثار رواتی دارد و قسمتی که در عمل آن را شروع کرده‌اند محدود سازی واحدهایی است که با ایران کار می‌کنند.

لاریجانی گفت:کمپانی‌های هدف عموما غیر ایرانی هستند به همین دلیل مذاکرات دیپلمت‌های ایرانی از حساسیت بیستری برخوردار است، اگر حتی کمپانی‌های غیر اروپایی مانند کشورهای برزیل و هند بخواهند با ایران کار کنند آمریکا آنها را نیز مورد هدف قرار می‌دهد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه بیان کرد: دایره مذاکره‌ای که دیپلمت‌های کشور آن را دنبال می‌کنند باید فراتر از سه کشور اروپایی باشد چرا که متافع مشروع کشور ما مورد هدف قرار گرفته است.

وی ادامه داد: روز سه شنبه در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ دو هواپیمای بویینگ از شمال و جنوب به برجهای دوقلو برخورد کردند و یک بویینگ دیگر نیز به پنتاگون برخورد می‌کند و دیگری نیز کاخ سفید را هدف قرار داده بوده و نزدیک ۳۰۰۰ نفر در این حوادث کشته شدند .

لاریجانی یادآور شد: از این حادثه ۴ گزارش رسمی در آمریکا وجود دارد که شامل گزارش سی آی ای ،کمیسون ۱۱سپتامبر ،کنگره و سازمان استاندارد آمریکا است.

دبیر حقوق بشر افزود: بین این گزارش‌ها کمیسیون ۱۱ سپتامبر گزارش ۱۰۰۰ صفحه‌ای تهیه کرده و راجع به ایران در آن به تفصیل توضیح داده است .

لاریجانی بیان کرد:امام جماعت عربستان در لس انجلس که شخصی بسیار تند و طرفدار القاعده بوده و دیپلمات وقت عربستان در آمریکا نیز بود با تمام ۴ خلبان‌ روز حادثه در مسجدی حدود ۲ سال قبل از حادثه ملاقات کرده بود.

وی گفت: شخصیت دیگری به نام خالد شیخ محمد سازماندهی کننده کل عملیات بوده است، اگر به گزارش ها نگاه کنیم سی ای ای بر این باور است که ایران در این عملیات نقشی نداشته است اما گزارش می‌دهد که عربستان در این امر نقش داشته و در زمان بروز این حادثه اگرچه عربستان اظهار ناراحتی کرد اما در این کشور شخصیت‌های مهمی ابراز شادمانی کردند.

دبیر حقوق بشر قوه قضاییه تصریح کرد:شیخی که با خلبان ها دیدار می‌کرد عملا در خطبه‌های خود از حمله ۱۱ سپتامبر ابراز رصایت و شادمانی کرد و در زمانی که در دوران ریاست جمهوری اوبامو قرار بود تا گزارش سی آی ای درباره واقعه ۱۱ سپتامبر پخش شود عربستان این کشور را تهدید کرد که اگر بخش‌هایی که مربوط به من است در این گزارش منتشر شود من از ۷۰۰ میلیارد دلاری که در آمریکا سرمایه گذاری کرده اند را از آمریکا خارج می‌کنم و به این ترتیب باعث شد که آن گزارش منتشر نشود.

لاریجانی ادامه داد: ترامپ یک آدم خالی بند است و مذاکرات شبیه دلالی و خانه فروختن نیست که رئیس جمهور آمریکا به آن مشغول بودترامپ برای توجیه سیاست نامعقولش دو سیاست را دنبال می‌کند یکی اینکه ایران سیاست اتمی را دنبال می‌کند و لذا تعهدات ایران باید ابدی باشد و نظارت‌ها در مورد ایران باید قوی‌تر شود؛ پایه دوم بحث تروریستی است تا با این حربه ما از سیاست های حمایتی از مقاومت و حزب الله دست برداریم.

وی افزود: آمریکا یک سیاست تهاجمی علیه ما دارد که قسمت نظامی ندارد ولی بحث اقتصادی و فشار سیاسی دارد. آمریکایی‌ها به دنبال یک پیوست تبلیغاتی برای سیاست‌های خودشان هستند.

دبیر کل ستاد حقوق بشر قوه قضاییه بیان کرد: حوادث آمریکا یک زنجیره بهم پیوسته است که دولت آمریکا نمی‌خواهد آن را باورد کند اینکه می‌گویند یک دیوانه به یک مدرسه در آمریکا حمله کرده و بعد آن دیوانه کشته شده است دروغ است.

لاریجانی ادامه داد: دولت ما باید دولت مسئله حل کن باشد و شب و روز باید کار کن و ما نباید از تحریم ها بترسیم، یک سری مشکلات در مذاکرات قبلی بود که باید اصلاح شود و نقض‌های آمریکا را  در برجام  باید سند و در سازمان ملل پیگیری کنیم و ما باید با شهامت و خستگی ناپذیر نقض ها را ثبت و به دنیا اعلام کنیم.

وی تصریح کرد: ابزارهایی که آمریکا دنبال می‌کند بخشی رسانه ها هستند که به فکر افراد دسترسی دارند و حجم عظیمی از افراد به آن دسترسی‌ا دارند و با زمان جنگ سرد قابل مقایسه نیست.

دبیر کل ستاد حقوق بشر قوه قضاییه گفت:اینکه کشور ما طرفدار مظلومیت و‌مقاومت در دنیا است باید به دنیا اعلام شود و اما لشگر پیام رسان ما در عرصه دیپلماتیک زیاد قوی نیست و ما باید بدون خستگی و تلاش بی وقفه  از جنایت امریکا پرده بردارب کنیم و حق مداری کشور و رویش جوانان سرمایه بزرگ ما است.

لاریجانی تاکید کرد:بصیرت سرمایه است و تک تک شهروندان باید مسلح به این سرمایه باشند.

در ادامه برنامه مایکل مالوف مقام سابق وزارت دفاع امریکا در این زمینه گفت: پرونده حمله ۱۱ سپتامبر از سال ۲۰۰۶ در دادگاه مطرح شده بود و سازمان سیا و کنگره آن را دنبال کردند؛ این پرونده به شهروندان امریکایی اجازه شکایت از کشورهایی که در این عملیات دست داشتند را داده است.

این مقام سابق وزارت دفاع امریکا ادامه داد: این پرونده با این موضوع مطرح شد و همه خوب می‌دانند عربستان سعودی و اتباع این کشور حمله را رهبری می‌کردند اما این دادگاه آمریکایی گفته ایران در عملیات ۱۱ سپتامبر دست داشته و با وجود مشخص بودن انگیزه چنین حرفی همه می‌دانند ایران هیچ‌نقشی نداشته است.

وی با بیان این که این دادگاه بدون هیچ مدرکی ایران موظف کرده که ۶ میلیارد دلار غرامت پرداخت کند، افزود: ایران می‌تواند در حال حاضر روند پرونده را تغییر دهد و درخواست تجدید نظر کند.

مالوف گفت: کمیسیون حادثه ۱۱ سپتامبر به این نتیجه رسید که ایران هیچ نقشی در آن عملیات نداشته و اطلاعاتی که دادگاه نیویورک به آن تکیه کرده از نظر حقوقی محکمه پسند نیست و کاملا روشن است که چه افرادی در پشت پرده این ماجرا حضور دارند.

این مقام سابق وزارت دفاع امریکا ادامه داد: زمانی گفته می‌شد ایران با القاعده در ارتباط است و آن ۱۹ نفر تروریست حادثه ۱۱ سپتامبر با ایران در ارتباط بودند.

وی درباره انگیزه ایالات متحده برای چنین اقدامی گفت: آمریکا چندین هدف را دنبال می‌کند که یکی از آنها با سیاست دولت ترامپ باز‌ می‌گردد؛ ترامپ و دولت‌مردان آمریکایی می‌خواهند در فضای پرتنش بر موج جوسازی سوار شوند و از این فضا سواستفاده کنند تا به اهداف خود برسند.

مالوف با بیان این که چنین سناریوی به سال‌ها قبل باز‌می‌گردد، تصریح کرد: ما به بهانه حمله ۱۱ سپتامبر شاهد جنگ عراق بودیم و بعد هم موضوع لیبی و احتمالا ایران هم در ادامه این نمایش قرار دارد.

این مقام سابق وزارت دفاع آمریکا درباره این که چرا حاضر است در دادگاه به نفع ایران شهادت دهد، گفت: من می‌خواهم واقعیت مطرح شود؛ واقعیت‌های حمله ۱۱ سپتامبر روشن است و زمانی که من در پنتاگون بودم همه می‌دانستند که بر اساس مدارک ایران در آن حمله دست نداشته است و الان فرصتی ایجاد شده تا ما واقعیت را بیان کنیم.

در ادامه لاریجانی گفت: گزارش CIA در مورد حمله ۱۱ سپتامبر روشن بود که موجب شد جرج بوش موضع گیری کند، در همین گزارش وضعیت عربستان هم روشن بود اما در زمان اوباما با پول سعودی‌ها توانستند بخش خود را خارج کند.

معاون بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ادامه داد: گزارش کمیسیون ۱۱ سپتامبر هم در چند صفحه در مورد ایران صحبت کرده و این سوال را عنوان کرده که ایران در این حمله چه نقشی داشته است؛ مجموعه گزارش‌هایی از سوی آمریکایی‌ها وجود داشت که می‌گفت نیروهای القاعده با ایران ارتباط مستقیم داشته یا از طریق حزب‌الله با آنها ارتباط برقرار کرده است و از این طریق سوال فوق را مطرح کردند.

وی تصریح کرد: جمع بندی گزارش کمیسیون این بود که القاعده دشمن درجه یک ایران بوده است پس قرائتی دال بر این که به توان گفت ایران در حمله ۱۱ سپتامبر دست داشته، نیست که هم مانند گزارش CIA بوده است.

لاریجانی ادامه داد: بقیه گزارش این کمیسیون مربوط به عربستان است،‌ در ۴ گزارش رسمی آمریکایی‌ها معلوم شد که ایران دستی نداشته و بعدها هم قربانیان حادثه در همین شعبه دادگاه آمریکا که علیه ایران حکم داده شکایتی را علیه عربستان مطرح کردند اما دادگاه ایالات متحده با بیان این که عربستان در دستگاه قضایی ما مصونیت دارد پس بدون ورود به حزئیات آن شکایت‌ها را نپذیرفت.

معاون بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه افزود: این دفعه دادگاه آمریکا موضوع را علیه ایران مطرح کرد که در موضوع مصونیت قضایی حمایت تروریسم حضور ندارد اما ما در آن شرکت نکردیم که به نظر من کار خوبی کرد؛ ما نباید این دادگاه را جدی بگیریم چرا مشروعیت و صلاحیت ندارد و کاملا فرمایشی است پس ما نباید پرونده را به دادگاه استیناف ببریم.

وی با بیان این که آنها بی‌خود کردند مصونیت قضایی را از کشور‌ ما برداشتند، گفت: اگر ما بخواهد این گونه باشد ما نیز تمامی آنها را می‌توانیم محاکمه کنیم؛ اساس حکم دادگاه آمریکا بر مبنای عدم حضور ایران است و کاملا روشن است که ماشین پروپاگاندای دولتی آنها که آلوده‌ترین دولت به موضوع تروریسم است می‌خواهد برچسبی را به ایران بزنند که در مبارزه با تروریسم پرچم‌دار و موفق بوده است.

در حال تکمیل…

 

پاسخی بگذارید »

 • آخرین اخبار
 • مراسم سنتی «پیرشالیار» اورامان/تصاویر
  محدودیت های ترافیکی راهپیمایی ۲۲ بهمن در کرج اعلام شد
  کتاب “۴۰ فناوری در حال توسعه” پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در کرج رونمایی شد/ تکنولوژی هاپلوئیدی، کشور را از واردات بذر بی نیاز می کند
  اروپا درصدد بهره بردن از بازار ایران است/ اینستکس تحریم ها را دور نمی زند/ تردید آمریکا به کارایی ساز و کار ویژه مالی اروپا
  کارد نوسان قیمت‌گوشت به استخوان‌مردم رسید!/ صف‌های خرید گوشت‌دولتی ثمره قاچاق دام زنده و نوسان ارز/ سوءمدیریت، کالاهای‌اساسی را از سبد‌غذایی اقشار کم‌درآمد حذف‌کرد
  بهره مندی ۳۹۲ روستا از نعمت برق در البرز/ همت ۴۰ ساله شبکه توزیع برق، فانوس های قدیمی را به فراموشی سپرد
  با پیوستن به پالرمو و CFT آمریکا به همه منابع مالی ایران مسلط می‌شود
  سال ۹۸ مشکلاتی ایجاد می‌شود!/ بر باد رفتن طرح امنیتی وزیر کشور توسط نوبخت
  دعوت ترامپ از پسربچه‌ای که قربانی همنامی با او شد
  کشف انجیل ۱۲۰۰ ساله در ترکیه + تصاویر
  فعال شدن سامانه موشکی «اس۳۰۰» ساخت روسیه در سوریه
  تیراندازی کور افرادناشناس به پاسگاه انتظامی سرباز کلات/ شهر در آرامش و امنیت کامل +فیلم
  تیپ های عجیب بازیگران در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر/تصاویر
  «تکرار» خواسته اروپا از زبان معاون حقوقی رئیس جمهور/ نمایندگان مجلس چه اعتقادی درباره “اینستکس” دارند؟
  دیدار خبرنگار ضدانقلاب با دشمن ملت ایران! / وطن فروشی علینژاد با چراغ سبز وزیر خارجه آمریکا + تصاویر
  ناشی‌گری “خبرنگار لندن نشین” کار دستش داد/ علی‌نژاد پس از پمپئو از آغوش رجوی سر در می آورد؟/ کوس رسوایی خانم ضدحجاب بلند شد
  روزنامچه فجر: یک کارگردان نامحترم +تصاویر
  آقای فردوسی‌پور پا روی دُم شیر گذاشتی +عکس
  علت تغییر در برنامه عزاداری فاطمیه بیت رهبری چیست؟
  نظر مهاجم سابق استقلال درباره آبی پوش شدن منشا
  کتابی که همه باید بخوانند
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: K...