بیانیه پایانی اجلاس فوق‌العاده سران کشور‌های اسلامی در استانبول

0

به گزارش گروه بین‌الملل«کمال مهر»؛ سران کشور‌های سازمان همکاری اسلامی با انتشار بیانیه‌ای ۳۰ ماده‌ای از جامعه جهانی خواستار حفاظت بین المللی برای مردم فلسطین از جمله اعزام نیرو‌های بین المللی صلح به این منطقه شدند.

در این بیانیه که در پایان نشست فوق العاده این سازمان در استانبول صادر شد رژیم صهیونیستی به دلیل ارتکاب جرایم «غیرانسانی»، «وحشیانه» و «غیرقانونی» در قبال مردم فلسطین که به اشغال غیرمشروع سرزمین فلسطین و به ویژه نوار غزه دست به اعتراض مسالمت آمیز زده بودند، محکوم شد.

در این بیانیه اسرائیل به عنوان «نیروی اشغالگر» مقصر اصلی جان باختن بیش از ۶۰ تن و زخمی شدن بیش از ۲۷۰۰ تن از غیرنظامیان فلسطینی در رخداد‌های روز ۱۴ مه اعلام و تصریح شد: این اقدامات وحشیانه توسط نیرو‌های اشغالگر اسرائیل و با حمایت آمریکا که در شورای امنیت مانع حسابرسی از این کشور می‌شود، انجام گرفته است.

این جرایم به دنبال انتقال غیرقانونی سفارتخانه آمریکا به قدس شریف انجام گرفته و به دولت اسرائیل برای اقدام علیه مردم بی‌گناه جسارت داده شد.

در این بیانیه با اشاره به این که حفظ موقعیت تاریخی، معنوی و قانونی شهر قدس چارچوب اصلی این سازمان را تشکیل می‌دهد، از نهاد‌های بین المللی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته شده است، تا زمینه حسابرسی از اسرائیل در قبال جرایم این رژیم علیه مردم فلسطین فراهم شود و همچنین این نهاد‌ها برای پایان این اقدامات ظالمانه به طور قانونی و اخلاقی اقدام کنند.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی طی این بیانیه خواستار تشکیل کمیته کارشناسان بین المللی مستقل برای رسیدگی به جنایات و کشتار توسط نظامیان اسرائیل و تعیین مسئولیت کیفری مقامات این کشور و ارایه آن‌ها به نهاد‌های مربوطه بین‌المللی شد.

در این بیانیه از ارگان‌های اصلی سازمان ملل شامل شورای امنیت، دبیری کل، مجمع عمومی، شورای حقوق بشر، کمیساریای عالی حقوق بشر و دیده‌بانان ویژه خواسته شد تا فورا برای تشکیل یک کمیته بررسی برای رسیدگی به موارد مذکور فراخوانده شوند.

سران کشور‌های اصلی همچنین در این بیانیه به اهمیت همکاری در یک چارچوب مشخص با اتحادیه عرب، اروپا و آفریقا و سایر نهاد‌های بین المللی و منطقه‌ای تاکید کردند.

سازمان همکاری اسلامی بار دیگر شناسایی غیرقانونی قدس به عنوان پایتخت نیروی «اشغالگر» اسرائیل توسط رئیس جمهور آمریکا را بی اعتبار خواند و آن را حمله به حقوق تاریخی، ملی، طبیعی و قانونی مردم فلسطین دانستند.

در این بیانیه آمده است: گشایش سفارتخانه آمریکا در قدس اشغالی موقعیت این شهر به عنوان پایتخت ابدی فلسطین را تغییر نداده بلکه موجب تحکیم موضع ما در قبال غیرقانونی بودن الحاق آن توسط نیروی اشغالگر اسرائیل می‌شود.

سران کشور‌های اسلامی انتقال سفارتخانه گواتمالا به قدس در پیروی از اقدام آمریکا را محکوم و اعلام کردند که برای جلوگیری از این نوع اقدامات، تدابیر اقتصادی و سیاسی و سایر موارد مشابه اتخاذ خواهد شد.

در بیانیه مذکور با تاکید بر لزوم حمایت از اقدامات سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک «UNRWA» از سوی کشور‌های عضو، آمده است: در این زمینه تشکیل صندوق توسعه «وقف» رضایت بخش است. سازمان همکاری اسلامی در چارچوب قطعنامه ۱۹۴ مجمع عمومی سازمان ملل متحد به حق بازگشت پناهجویان فلسطینی تاکید می‌کند. در زمینه برقراری عدالت و صلح در گام نخست باید جنایات و نسل کشی فلسطینی‌ها که ۷۰ سال پیش در روز نکبت صورت گرفت به رسمیت شناخته شود.

این بیانیه با تصویب سران کشور‌های سازمان همکاری‌های اسلامی نهایی و قرائت می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.