خانه / اخبار اصلی / “حشدالشعبی” طومار داعش را در تلعفر پیچید + نقشه و جزئیات

“حشدالشعبی” طومار داعش را در تلعفر پیچید + نقشه و جزئیات

به گزارش   گروه سیاسی «کمال مهر»؛ نبرد سرنوشت‌ساز تلعفر در شرایط ویژه‌ای قرارگرفته و ارتش و حشدالشعبی گام به گام برای پاکسازی کامل این منطقه پیش می روند.

رزمندگان در مناطق مختلف منزل به منزل به سمت اهداف از پیش تعیین شده می روند تا به زودی آزادسازی آن را اعلام کنند.

یک منبع نزدیک به حشد الشعبی در گفت‌وگو با  خبرنگار تحولات منطقه گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره زمان و شرایط آزادسازی تلعفر اظهار داشت: تلعفر از نظر نظامی آزاد شده است.

وی درباره زمان آزادسازی دقیق این شهر، افزود: به نظر می‌رسد طبق پیش بینی‌ها، يكشنبه يا دوشنبه آزادی تلعفر بطور كامل اعلام خواهد شد.

سپهبد عبدالامير يارالله از فرماندهان ارشد عملیاتی ارتش عراق در زمینه پاکسازی کامل شهر تلعفر می‌گوید: تا زمانی كه مطمئن نشويم جان همه سربازان در امنيت خواهد بود و داعش در تلعفر كاملا نابود شده است و تا زمانی كه نيروهای نظامی خارج از تلعفر با نيروهای پیشمرگه به نقطه تلاقی نرسند ،آزادی “تلعفر” را اعلام نخواهم كرد.

نقشه عملیات میدانی شهر تلعفر نشان می دهد که ارتش و حشد الشعبی تقریبا بین 80 تا 90 درصد شهر را از لوث وجود تروریست های بعثی تکفیری داعش پاکسازی کرده اند و عملیات برای پاکسازی کامل شهر ادامه دارد.

“حاكم الزاملي” رئیس کمیته امنیت ملی و دفاعی پارلمان عراق اعلام کرد: نیروهای مسلح عراق توانسته‌اند حدود 90 درصد از منطقه ‌تلعفر را آزاد کرده و به علاوه تمامی استحکامات دفاعی تروریست‌های د‌اعش را در هم بشکنند.

وی افزود: نیروهای مسلح عراق با تمامی یگان‌ها و تشکیلات مختلف خود، به گونه‌ای آشکار و هر لحظه به آزادسازی کامل تلعفر‌ نزدیک می‌شوند و بنابراین طی ساعات آینده شاهد آزاد سازی این منطقه از شر ترور‌یستهای ‌تکفیری خواهیم بود.

براساس نقشه تحولات میدانی تلعفر؛ تاکنون مناطقی همچون الکفاح شمالی، الکفاح جنوبی، الزهرا، الخضراء، الندا، الربیع، القادسیه و … پاکسازی شده و پیشروی ها برای پاکسازی مناطقی همچون العو، العسکری و الصناعه ادامه دارد.

 


تحلیلگران نظامی معتقدند که انجام عملیات آزادسازی تلعفر در یک هفته و به‌دست آمدن نتایج درخشان در این مدت کوتاه دور از انتظار بوده است و این نشان از درخشش نیروهای بسیج مردمی و ارتش عراق در نبرد با تکفیری ها دارد.

هادی العامری فرمانده سازمان بدر درباره پیشروی های میدانی در تلعفر می گوید: پیشروی خوبی براساس برنامه مشخص شده داشتیم. امیدواریم سرعت این عملیات در همین سطح حفظ شود و پیش بینی می‌کنیم ان‌شاء‌الله عملیات آزادسازی سریع باشد. ما برای بدترین شرایط آمادگی داریم و احتمال می‌دهیم دشمن که تا این لحظه هیچ عملیاتی را انجام نداده است به داخل شهر عقب نشینی کند. پیش بینی می‌کنیم دشمن بخواهد در داخل شهر بجنگد و ما این مسائل را به طور کامل در نظر گرفته‌ایم؛ اما محورهای متعددی وجود دارد و فکر می‌کنم دشمن نمی‌تواند در تلعفر زیاد مقاومت کند. ما چندین تجربه مشابه داریم و با توجه به مشارکت بسیج مردمی با برادرانمان در ارتش ، پلیس فدرال و نیروهای مبارزه با تروریسم، پیروزی خیلی زود و با کمترین تلفات به دست خواهد آمد.

وی در پایان گفت: هماهنگی بسیار خوبی بین نیروها وجود دارد و این اولین بار نیست که ما در کنار ارتش یا پلیس فدرال یا برادرانمان در مبارزه با تروریسم می جنگیم. ما در جنگهای طولانی و متعدد در کنار هم جنگیده ایم. هماهنگی و تفاهم بسیار خوبی بین ما وجود دارد.

البته برخی انتظارات که در بین نیروهای عراقی وجود داشت این بود که این عملیات در کمترین زمان به پایان برسد که البته در این زمینه عامل نیروی انسانی نیز تاثیر گذار بوده است.

حسین شیخ الاسلام کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگارگروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛  در این زمینه می گوید: روشی که در عملیات آزادسازی موصل از سوی نیروهای عراقی در نظر گرفته شد؛ نجات مردم از دست داعش با حداقل تلفات بود، ضروری به نظر می‌رسد که در تلعفر همچنین ملاحظاتی به کار رود.

البته علاوه بر نیروی انسانی اقدامات انتحاری داعش نیز در سرعت پیشروی ها تاثیر گذار بوده است. سرلشکر جودت فرمانده پلیس مرکزی عراق در این زمینه می گوید: عملیات بر اساس دستورهای فرمانده کل نیروهای مسلح صورت می گیرد. برای حفظ زیرساخت ها و اموال عمومی و خصوصی و نیز حفظ جان غیر نظامیان تلاش می کنیم. دشمن بسیاری از سلاح های خود را در صحنه عملیات رها کرده است.

وی خاطرنشان کرد: دشمن از همان نخستین روز عملیات، استفاده از آخرین سلاح خود یعنی خودروها و تانکرهای بمب‌گذاری شده را آغاز کرد که این اقدام هم شکست خورده است.

به نظر می‌رسد که داعش در شهر تلعفر به آخر خط رسیده است و کم کم باید منتظر شکست‌های خسارت بار این گروه تروریستی در دو سوی مرز عراق و سوریه نیز باشیم.

گزارش از محمد زرچینی

انتهای پیام/

درباره‌ی sardabir

همچنین ببینید

بسته حمایتی

نحوه پرداخت «بسته‌های حمایتی» جدید

مدیرکل امور رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره وعده دولت مبنی بر پرداخت مراحل دوم و سوم "بسته‌های حمایتی" توضیحاتی ارائه کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.