اقدام ضد ایرانی ترامپ نتیجه ی مودب خواندن و کدخدا شمردن آمریکا است/ ترامپ دست اصلاح طلبان را در ایران داغ کرد

0

محمد حسین گودینی کارشناس وتحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار کمال مهر در خصوص اقدامات اخیر ترامپ علیه ایران گفت: آقای ترامپ دست اصلاح طلبان را در ایران داغ کرد و اثبات کرد که نمی شود با آمریکا مذاکره کرد و رابطه نزدیکی با آن برقرار کرد .

وی درادامه افزود: البته همه ی رؤسای جمهور آمریکا هرکدام به گونه ای بر علیه ایران رفتار کرده اند ولیکن رفتار غیر عقلانی ترامپ جای نگرانی بیشتری برای ایران دارد زیرا نه تنها به هم پیمانان خود رحم نکرد بلکه سفرای روسیه را از کشور اخراج نموده و از همه مهم تر ورود افرادی که گرین کارت دارند به خاک آمریکا ممنوع کرد واین موضوع نشان دهنده ی این پیام است که احتمالا آینده ی تنش زایی میان آمریکا و ایران وجود خواهد داشت و این نتیجه ی مذاکره و امتیاز دادن به آمریکا و مودب خواندن آن و کد خدا شمردن آمریکا است.

گودینی درمورد تفاوت سیاست های حزب جمهوری خواه و دموکرات در مقابل ایران گفت: هیچ تفاوتی بین این دو حزب وجود ندارد وهر کدام به نوعی در زمان حضور خود در اریکه قدرت به روشی با جمهوری اسلامی ایران برخورد کرده اند، این دو حزب ممکن است در تاکتیک متفاوت باشند اما در هدف که براندازی، تخریب و آسیب رساندن به جمهوری اسلامی ایران هیچ تفاوتی ندارند و شک و تردیدی وجود ندارد که آمریکا به دنبال ساقط کردن نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی هم چنین در خصوص آخرین اقدام اوباما و تمدید تحریم هاعلیه ایران گفت: این کار در واقع نشان داد که آمریکا غیر قابل اعتماد است و به برخی از افراد که امید بسته بودند آمریکا  تحریم ها را بشکند نشان داد  که استراتژی و راهبرد آمریکا در مقابل ایران تغییر ناپذیر است، بنابراین مشخص بود که اوباما این کار را انجام می دهد و برای قراردادی که با جمهوری اسلامی ایرن بسته است بها و ارزشی قائل نیست.

این کارشناس سیاسی با تاکید بر عبرت آموزی ازاین تجربه گران بها افزود: آقای اوباما و جان کری در نامه ی خداحافظی خود تذکراتی داده اند که جای تامل دارد و آن این است که ما در دولت خود راه را برای فشار و تحریم علیه دولت ایران فراهم کرده ایم و بیانگر این موضوع است که هدف دولت ها یکی است و تنها در تاکتیک و شیوه ی برخورد متفاوت اند  و به نظر من فشار اخیر ترامپ مبنی بر عدم ورود ایران به خاک آمریکا نتیجه ی اقدامات قبلی اوباما است.

وی درادامه اظهار داشت : تعجب من این است با وجود این که آمریکا بسیارعلنی و روشن هویت و ماهیت خود را نشان می دهد اما چرا برخی از دوستان ما باور ندارند که آمریکا دشمن اول ایران است وتنها به فکر براندازی نظام جمهوری اسللامی ایران است.

این تحلیلگر سیاسی در خصوص رویه ی ترامپ و تاثیر آن برتوافق هسته ای اظهار داشت: از برجام چیزی باقی نمانده است، اگر متن توافقنامه برجام را مطالعه کنید متوجه می شوید که در این قرارداد نوشته شده است که رفتار ایران و آمریکا باید سوءتفاهم ها را  برطرف کند اما در عمل می بینیم دولت قدیم امریکا برجام را لغو می کند  و دولت جدید  هتاکانه موضوع عدم ورود به خاک آمریکا را مطرح می کند.

 اگرچه این اقدام مشخص نمود که چه کسانی دارای گرین کارت هستند و تمایل مسافرت به آمریکا را دارند اما به طور جدی نشان داد که آمریکا پایبند به برجام نیست، هرچند ممکن است آمریکا در ظاهر برجام را لغو نکند اما همین مقدار باقی مانده برجام را به گونه ای اجرا خواهد کرد که هیچ دستاوردی برای جمهوری اسلامی ایران نداشته باشد.

وی در خصوص آینده سیاسی ترامپ و ارزیابی رابطه آن روسیه گفت: اگرفرض کنیم که رفتارهای اقای ترامپ واقعا رفتارهای کارشناسانه و از سوی تیم خود نباشد نقطه ی عطف جدید در روابط بین الملل  گشوده خواهد شد و اگر این رویه یک تاکتیک نباشد بین اروپا و آمریکا فاصله خواهد افتاد .

محمد حسینی گودینی در پایان خاطر نشان کرد: اگر این فاصله بین اروپا و امریکا اتفاق بیفتد نوبت جمهوری اسلامی است تا از این فضا به نفع خود استفاده کند و به نظرمن در انتخابات اینده فردی را انتخاب کنیم که شجاعت، تدبیر،درایت داشته باشد و غرب گرا نباشد و بتواند و ازاین فضا به نفع جمهوری اسلامی استفاده کند البته با پیش شرط که این سیاست یک تاکتیک نباشد ،اما ان چه که مشخص است  رفتارهای غیرمنتظره از ترامپ در آینده وجود خواهد داشت.

انتهای پیام/

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.