چرا این جشنواره‌ها در سایه‌اند؟

0

به گزارش کمال مهر به نقل از ایسنا؛ بهمن نامور مطلق – معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری – درباره این‌که چه کار می‌توان کرد تا جشنواره هنرهای تجسمی که امسال نهمین دوره آن برگزار شد و جشنواره صنایع دستی فجر که امسال برای نخستین‌بار برگزار می‌شود، زیر سایه سنگین دیگر جشنواره‌های فجر قرار نگیرند؟ اظهار کرد: طبیعت هنرها با یکدیگر تفاوت دارد. طبیعت برخی هنرها مثل سینما، تئاتر و موسیقی «رویدادی» است و هنگام برگزاری جشنواره‌ها، درباره آن‌ها گفت‌وگو و بحث می‌شود.

او ادامه داد: از طرفی جشنواره‌های موسیقی، تئاتر و فیلم فجر روایت، حرکت، پویایی، مخاطب و در نهایت، تاثیرگذاری بیشتری دارند و جریان‌ساز هستند؛ اما هنرهای تجسمی عمدتا هنرهای ثابت و ایستایی هستند، برای مثال یک نقاشی روی دیوار نصب می‌شود و مخاطبان فقط آن اثر را نگاه می‌کنند و از کنارش رد می‌شوند.

وی با بیان این‌که سرشت هنرها با یکدیگر متفاوت است، گفت: به همین دلیل تا کنون جشنواره هنرهای تجسمی زیر سایه موسیقی، تئاتر و فیلم قرار گرفته است. تمام هدف ما این است که امسال نخستین جشنواره صنایع دستی فجر برگزار شود و به عبارتی آغازگر آن باشیم. ما برای اولین سال، اطمینان نداریم که گفتمان‌سازی بزرگی در خارج از حوزه صنایع دستی داشته باشیم. خوشبختانه در داخل حوزه صنایع دستی، این موج شروع و از آن نیز استقبال شده است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی با اشاره به این‌که حرکت‌هایی در دل جامعه و حوزه صنایع دستی در حال انجام است، بیان کرد: ما باید از ترکیب استفاده و کاری کنیم که هر لحظه اتفاق تازه‌ای در این جشنواره‌ها بیفتد، گفت‌وگو و بحث انجام شود و مخاطب را شگفت‌زده کنیم. نفس جشنواره و هنر همین است. نباید همه‌چیز را در روز اول در معرض دید عموم قرار دهیم و در روز اختتامیه نیز هنرمندان را انتخاب کنیم تا جشنواره تمام شود.

نامور مطلق گفت: علت ایستایی و در سایه قرار گرفتن جشنواره‌های تجسمی و صنایع دستی می‌تواند نحوه اجرای آن باشد. ما باید کاری کنیم که نحوه اجرا تغییر کند و یک جشنواره، پویا و به یک رخداد ناب تبدیل شود. یکی از ویژگی‌های رخداد ناب، غیرمترقبه بودن آن و شگفت‌زده کردن مخاطب است. ما باید کاری کنیم مخاطب هر روز در جشنواره، یک تجربه و اتفاق جدید را کشف کند.

نخستین جشنواره صنایع دستی فجر از ۱۱ تا ۱۵ بهمن‌ماه به مدت پنج روز در گالری‌های «پاییز» و «میرمیران» خانه هنرمندان برگزار می‌شود.

انتهای پیام

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.