خانه / تیتر روان / اشیای به جا مانده قاجاریه تا صفویه در یک شهر مذهبی! + تصاویر

اشیای به جا مانده قاجاریه تا صفویه در یک شهر مذهبی! + تصاویر

به گزارش گروه فرهنگی «کمال مهر»؛؛ رفتن و دیدن موزه‌ها حال و هوای خودش را دارد، دیدن زندگی‌هایی که زمانی برای خود برو بیایی داشتند و اشیای به جامانده که پادشاهی می‌کردند، اکنون بی‌جان و به شکل یک شئ تاریخی باقی مانده‌اند.

رفتن به گذشته و سفر در زمان شاید به معنای واقعی میسر نباشد اما می‌توان از دیدن این وسایل به جای مانده در موزه‌ها، سفری طولانی به گذشته‌ها داشت.

زمانی‌که به شهر مشهد می‌روید به طور حتم اگر اهل تاریخ باشید سری هم به موزه‌های این شهر می‌زنید و با تاریخچه آن بیشتر آشنا می‌شوید.

موزه ملی ملک، خانه شخصی حاج آقا ملک (ملک التجار) یکی از تجار معروف مشهد است که در دوران قاجار ساخته شده و اکنون وابسته به آستان قدس رضوی است. این عمارت از دو بخش اندرونی و بیرونی تشکیل شده است.

آثار موجود در موزه شامل کتب خطی نفیس و آثار و اشیایی از خود صاحبخانه مانند انواع قالی پشمی و ابریشمی مربوط به دوره قاجاریه ، سکه های طلا و نقره مربوط به دوره هخامنشی تا قاجاریه ، میز و صندلی چوبی و قلمدان و تابلوهایی از دوره صفویه تا قاجاریه ، تمبر و… به نمایش گذاشته و در سال ۱۳۱۶ این عمارت به صورت رسمی تبدیل به موزه گشت.

از قاجار تا صفویه یعنی بازگشت به زمانی که تصور کردنش هم کمی دشوار است و همیشه در ذهنمان سوال‌های بسیاری نقش بسته است اما با مطالعه سعی کرده‌ایم تا به این سوالات پاسخ دهیم. حال فرصتی فراهم شده تا با چشمانمان آثار آن دوران را ببینیم، آثاری که متعلق به یک تاجر بوده و بطور حتم اشیاء نفیسی انتظار چشمانمان را می‌کشد.

اگر در این ایام قصد رفتن به شهر مفدس مشهد را دارید حتما این جای دیدنی را از دست ندهید و پا به دنیای تاریخی‌ها بگذارید.

گفتنی است؛ این موزه در میدان امام خمینی (ره) – باغ ملی – جنب وزارت خارجه واقع شده است.

گزارش از نیلوفر جوانشیر

انتهای پیام/

درباره‌ی sardabir

همچنین ببینید

ویلای دختر وزیر

بلایی که سر دختر وزیر آمد!

با دستور رئیس حوزه قضایی لواسانات و در اجرای رای کمیسیون ماده ۱۰۰ نسبت به تخریب حدود ۱۰۰۰ متر بنای غیر مجاز دختر وزیر سابق در لواسان اقدام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.