تارخ انتشار: پنج‌شنبه 14 جولای 2016 - 13:19
کد خبر : 148550
چاپ خبر

پیام رأی معنادار و برتری حقوق‌دان انقلابی در خانه ملت

انتخاب حقوق‌دان‌های شورای نگهبان در مجلس شورای اسلامی رأی تأثیرگذار و البته معناداری بود. کدخدایی به‌عنوان یک حقوق‌دان انقلابی آراء قاطبه نمایندگان مجلس را کسب کرد تا نمایندگان این دوره نیز نشان دهند دل‌خوشی از فتنه و فتنه‌گران ندارد

«کمال مهر»؛ – سه حقوق‌دان شورای نگهبان که بایستی از طریق رأی‌گیری در مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شدند، با آرای نمایندگان مشخص شدند.

بر اساس شمارش آرا عباسعلی کدخدایی با ۲۰۶ رأی، محمدرضا علیزاده با ۱۸۱ رأی و سید فضل‌الله موسوی با ۱۵۲ رأی حائز اکثریت آرا شده و به‌عنوان حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شدند.

انتخاب حقوق‌دان‌های شورای نگهبان در مجلس شورای اسلامی رأی تأثیرگذار و البته معناداری بود. فراکسیون ولایت یا همان فراگیر که اکثریت نسبی مجلس را بر عهده دارد در این میان از عباسعلی کدخدایی، محمدهادی صادقی، سید فضل‌الله موسوی حمایت کردند و توانستند کدخدایی و موسوی را با آرای بالا به شورای نگهبان هدایت کنند.

کدخدایی به‌عنوان یک حقوق‌دان انقلابی آرای قاطبه نمایندگان مجلس را کسب کرد تا مجلس نیز نشان دهد دل‌خوشی از فتنه و فتنه‌گران ندارد و خواهان گذر از بحران‌هایی است که اصحاب و رسانه‌های فتنه به وجود آوردند. فتنه‌گران از کدخدایی دل‌خوشی نداشتند و بعدازاینکه رئیس قوه قضائیه دگربار به کدخدایی اعتماد کرده و وی را به‌عنوان نامزد به مجلس معرفی کرد، با خبرپراکنی نسبت به این اقدام گلایه کردند.

رأی معنادار به حقوق‌دان انقلابی/ مقابله با فتنه علت مخالفت با کدخداییروزنامه زنجیره‌ای شرق در مطلبی از کدخدایی به‌عنوان حقوق‌دان محبوب آیت‌الله جنتی یاد می‌کند و می‌نویسد:

«حالا و در پایان دوره شش‌ساله سه حقوق‌دان دیگر شورای نگهبان، بار دیگر این حقوق‌دان محبوب آیت‌الله جنتی (کدخدایی) از سوی ریاست قوه قضائیه به مجلس معرفی‌شده تا در صورت جلب آرای نمایندگان به شورای نگهبان بازگردد. او در آخرین دوره حضور خود در شورای نگهبان و پس از رفتن غلامحسین الهام از این شورا، مسئولیت سخنگویی شورای نگهبان را بر عهده گرفت. مسئولیتی که پس از او به نجات الله ابراهیمیان رسید و تفاوت‌های ابراهیمیان با کدخدایی آن‌قدر زیاد بود که در سه سال گذشته، خبرنگاران و اهالی سیاست به‌شدت از سخنگویی ابراهیمیان استقبال می‌کردند.»[۱]

پس از انتخاب کدخدایی نیز کانال‌ها مجمع اصلاح‌طلبان وی را حقوق‌دان افراطی نامید و اعلام کرد که نمایندگان فراکسیون امید دکمه‌های موافق و مخالف را اشتباهی می‌زنند.

 رأی معنادار به حقوق‌دان انقلابی/ مقابله با فتنه علت مخالفت با کدخدایی

همچنین محمدجواد حق‌شناس فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی آرای مجلس به کدخدایی را عجیب خواند و این سئوال را مطرح کرد که چگونه وی در مجلسی که اصلاح‌طلبان حضور نسبی دارند اول شده است. این درحالی است که رسانه‌هایی همچون شرق به مانند پروژه «تکرار می‌کنم» گرای رأی ندادن به وی را با تیتر «همکاران آیت‌الله جنتی»‌ منتشر کرده بود اما این ماجرا نیز به‌مانند انتخابات ریاست مجلس خبرگان رهبری با رأی دهی به انقلابیون به پایان رسید.

 رأی معنادار به حقوق‌دان انقلابی/ مقابله با فتنه علت مخالفت با کدخدایی

مقابله با فتنه علت مخالفت با کدخدایی

این درحالی است که عدم دل‌خوشی رسانه‌های حامی فتنه از کدخدایی به این دلیل بود که وی کارنامه مشخصی علیه فتنه سال ۸۸ دارد. او در این دوره عملکرد بسیار روشنی در حمایت از نظام اسلامی دارد و به‌واسطه مسئولیتش از آرای مردم که همان حق‌الناس است، صیانت کرد.

کدخدایی درباره فتنه سال ۸۸ و حضور حماسی مردم در حماسه ۹ دی‌ماه بیان داشت: «مردم ما مردمانی بصیر هستند، انتخابات ۸۸ و حوادث بعدازآن و فتنه‌ای که توسط دشمنان و توطئه گران داخلی رقم‌زده شد، این احساس را در مردم ایجاد کرد که باید درصحنه حاضر باشند و از شجره طیبه نظام اسلامی حراست کنند.»[۲]

این حقوق‌دان شورای نگهبان یادآور شد: «پیشنهادشان این بود که جمعی خارج از شورای نگهبان تشکیل شود؛ درحالی‌که این موضوع خلاف صریح قانون اساسی است، ما هم که در شورای نگهبان بودیم و اعضای شورای نگهبان نمی‌توانند از این مسؤولیت شانه خالی کنند.

وی افزود: «البته ما پیشنهاد کردیم در چارچوب شورای نگهبان می‌تواند این سازوکار نیز دنبال شود، یک نفر از نامزدها همان روز قبول کرد اما بعدازظهر گفت من به دنبال ابطال انتخابات هستم؛ اما نفر دیگر از همان اول می‌گفت انتخابات باید ابطال شود.»

این حقوقدان اضافه می‌کند: «مسیری که دو نامزد دنبال کردند عدم تمکین به قانون بود. برای مردم مسجل شد این افراد به دنبال اجرای قانون نیستند، بلکه به دنبال آشوب و انجام توطئه‌ای هستند که دشمنان برای نظام در نظر گرفته‌اند.»

رأی معنادار به حقوق‌دان انقلابی

اعتماد اکثریت نمایندگان ملت به عباسعلی کدخدایی که مشخصه اصلی وی قانون‌مداری صریح و انقلابی و زاویه داشتن با فتنه است در چند حوزه قابل‌تأمل است. اقداماتی صورت گرفت تا کدخدایی در این حوزه رأی نیاورد یا اینکه در جایگاه سوم قرار گیرد اما همه این موارد کوفتن به در بسته بود.

مجلس فراتر از رأی فراکسیونی از سوی نمایندگان همه طیف‌های فکری، به کدخدایی رأی اعتماد داد. این اولین رخداد و آزمایش جدی بود که مجلسی‌ها از آن سربلند بیرون آمدند؛ این موضوع نشان می‌دهد که مجلس و نمایندگان ضد فتنه هستند و با کاراکترها و تحرکات گذشته جریان فتنه نمی‌تواند وارد صحنه سیاسی کشور شود و اکثریت مجلس نیز فعالیت‌ها و انتخاب‌های خود را با یک المان مهم یعنی زاویه داشتن با فتنه انجام می‌دهد.

پاسخی بگذارید »

 • آخرین اخبار
 • واکنش آذری جهرمی به سورپرایز شنبه و یکشنبه روحانی | علت تبریک روحانی مشخص شد؟
  عملیات رهگیری پهپادهای آمریکایی زیر نظر کدام مقام بلندپایه ارتش بود؟
  تدبیر جدید سپاه و بسیج برای برخورد با اراذل و اوباش
  نحوه خرید و توزیع سیم‌کارتهای‌ دانش‌آموزی اعلام شد
  خبر خوش برای دارندگان سهام عدالت
  از بانک صادرات ایران وام بدون قسط بگیرید
  مصطفی ادیب، مامور تشکیل کابینه لبنان شد/ نخست وزیر جدید لبنان کیست؟
  پهپادهای مجهز به موشک سپاه و ارتش آماده حمله مرگبار به دشمن /موشک «تاپ اتک» ارمغان فطرس برای تانک‌های مهاجم
  ورود به مازندران در روز های تاسوعا و عاشورا ممنون شد
  جزئیات طرح پیش‌فروش جدید ایران‌خودرو
  عملکرد فراتر از حد انتظار انویدیا در سه ماهه دوم سال مالی ۲۰۲۰
  گوگل با ابزاری جدید، خواندن و نوشتن خط هیروگلیف مصری را به کاربران آموزش می‌دهد.
  رونمایی از موشک بالستیک «شهید قاسم سلیمانی» و موشک کروز «ابومهدی المهندس»، بازتاب گسترده ای در رسانه های منطقه و جهان داشت.
  اتمام اعتبار مجوز همکاری شرکت‌های آمریکایی با هواوی برای این شرکت چینی دردسرساز شد
  وضعیت کلان‌شهر تهران در ابتلا به کرونا
  فرمانده عملیات مقابله با کرونای تهران: امسال سخت‌ترین پاییز را تجربه خواهیم کرد
  هند از مشارکت هواوی و ZTE در توسعه شبکه ۵G جلوگیری می‌کند
  تاریخ معرفی و عرضه آیفون ۱۲ اپل توسط جان پراسر فاش شد
  فیسبوک بزرگترین گروه طرفداران افراطی ترامپ با ۲۰۰ هزار عضو را حذف کرد
  سرگیجه کنکور
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: K...