خانه / اخبار اصلی / نصرالله: لبنان مسئول پیگیری ۴ دیپلمات ایرانی ربوده شده است/اسرائیل دشمن قسم خورده ماست

نصرالله: لبنان مسئول پیگیری ۴ دیپلمات ایرانی ربوده شده است/اسرائیل دشمن قسم خورده ماست

به گزارش گروه بین‌الملل«کمال مهر»؛ دبیرکل حزب الله لبنان امروز به مناسبت شانزدهمین سالروز عید «مقاومت و آزادسازی» سخنرانی کرده است. مراسم جشن در میدان «مقام سید شهیدان مقاومت اسلامی» در شهرک «نبی شیث» در بقاع (شرق لبنان) برگزار شده است.

سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود، پیروزی سال ۲۰۰۰ را الهی و تاریخی خوانده و عید مقاومت و آزادسازی را به ملت لبنان تبریک گفت.

وی افزود: گرامیداشت عید مقاومت و آزادسازی نشان می دهد که ملت لبنان ملتی زنده است و پویایی بخشی از تاریخ و قدرت و آینده ماست.

نصرالله گفت: از برخی ها می خواهیم که خصومت سیاسی را کنار بگذارند و در مواضع خود در قبال مراسم عید مقاومت و آزادسازی بازنگری کنند.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد امروز کسانی که در جشن پیروزی حضور دارند، پیروز هستند و ارزش معنوی، فرهنگی و تمدنی این پیروزی بیشتر از دستآوردهای سیاسی و نظامی آن است. امروز ما نسلی داریم که در سال  ۲۰۰۰ به دنیا نیامده بودند و اینک حضور دارند. امروز نسل‌های جوان ما مسئولیت حال و آینده را بر دوش گرفته‌اند و نمی‌توانیم آن‌ها را از ثروت کشور محروم کنیم. امروز باید به نسل جدید نشان دهیم که ارتش شکست ناپذیر اسرائیل چگونه به ارتشی تبدیل شد که شکست می خورد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان ادامه داد روسیه پس از گذشته ۷۰ سال هنوز سالروز پیروزی بر نازی‌ها در جنگ جهانی اول را جشن می‌گیرد. دیگر ملت ها نیز مناسبت‌های خود را دارند. ما در این منطقه‌ای که در آن قرار داریم پیروز شدیم و این منطقه جزئی از  تاریخ و فرهنگ  ماست. ما هر سال از لبنانی‌ها می‌خواهیم تا این روز را روز ملی بدانند و آن را همچون پیروزی برای همگان قلمداد کنند.

سید نصرالله با یادآوری ۱۶ سال پیش، گفت که در سال ۲۰۰۰ این پیروزی را برای مردم لبنان و فلسطین و تمام آزادگان جهان به ارمغان آوردیم و این پیروزی را منحصر به خود نکردیم.

وی سپس به دلایل اهمیت مناسبت سالروز پیروزی مقاومت پرداخت و گفت: باید چند نکته را همواره به خاطر داشته باشیم. باید بدانیم و به خاطر داشته باشیم که دشمن اسرائیلی با فلسطین چه کرده است، از تجاوزات و کشتار تا ویران کردن خانه‌ها. همه این‌ها باید در ذهن و یاد ما باقی بماند. دوما اینکه باید همواره این را به خاطر داشته باشیم که اسرائیل دشمن اصلی و حقیقی است.

رهبر مقاومت لبنان در نکته سوم خود با تأکید بر اینکه مردم لبنان به مقاومت به عنوان تنها راه ایستادگی در مقابل دشمن و از میان برداشتن اشغال‌گری ایمان دارند، گفت: مردم لبنان مقاومت را در سال ۲۰۰۰ و مخصوصا سال ۲۰۰۶ ادامه دادند و این کار را از طریق معادله ارتش، مردم و مقاومت پیش بردند و همواره این معادله در دوره‌ی زلالت دنیای عربی عنصر قدرتمندی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد چهارما، اینکه تا تلفات جانی نباشد، هیچ زمینی آزاد نمی‌شود و هیچ جایی به امنیت نمی‌شود . جنوب از سال ۴۸ روی امنیت را به خود ندیده بود، دائما در معرض تجاوز و بمباران بود، اما اکنون این امنیت را چه کسی برای جنوب لبنان ایجاد کرده است؟ کشورهای عربی؟ یا شورای امنیت؟ به هیچ وجه. آن‌چه که امروزه به آن رسیده‌ایم حاصل جانفشانی‌ها و تلفات زیادی است که داده‌ایم. لذا این مناسبت باید در ذهن‌ها و وجدان‌های بیدار باقی بماند.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد اسرائیل را باید دشمن قسم خورده خود بدانیم، این در حالی است که برخی ها تلاش می کنند آن را  دوست جلوه دهند.

وی گفت: اگر مقاومت نبود در جنوب لبنان شاهد انتخابات اخیر شورای شهر نبودیم، همچنان که سال های متمادی شاهد آن نبودیم.

وی خطاب به مردم فلسطین گفت: به کسانی که ۷۰ سال علیه فلسطینیان ظلم و ستم کردند، تکیه نکنید. کسانی که به مقاومت ایمان ندارند باید حداقل از توطئه علیه آن چه روی میز مذاکره و چه زیر میز دوری کند.

وی به انتخابات اخیر شورای شهر در لبنان اشاره کرد و گفت: نتایج انتخابات شورای شهر قدرت هم پیمانی بین حزب الله و جنبش امل را نشان می دهد.

دبیرکل حزب الله لبنان با قدردانی از لبنانی‎ها که در انتخابات شهرداری ها به فهرست پیشنهادی مقاومت و توسعه اعتماد کرده و به آن رای دادند، گفت: اتحاد حزب الله و جنبش امل مستحکم است و ادعاها و دروغ پراکنی ها در مورد سست بودن این اتحاد نادرست هستند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه سخنرانی خود به حادثه ربوده شدن تعدادی از دیپلمات‌های ایرانی در سال ۱۹۸۲ میلادی اشاره کرد و گفت: پیکر برخی از شهدای ما هنوز در دست رژیم صهیونیستی است، علاوه بر آن لبنان وظیفه قانونی و اخلاقی دارد که برای پیگیری وضعیت ۴ دیپلمات ایرانی ربوده شده تلاش کند.

دبیر کل حزب الله اظهار داشت تکریم این روز از طریق نمایش پیروزی حزب الله و شکست خفت‌بار صهیونیست‌ها و مزدوران آن امکان پذیر است؛ ما باید به خداوند و سپس به خودمان اتکا کنیم؛ ارتش و ملت ما می‌توانند از کشور حمایت کنند و لبنان را سرفراز کنند و با تهدیدها مقابله کنند.

سید حسن نصر الله ادامه داد کسی حق ندارد مردم را بترساند و به آن‌ها بگوید «باید برای حفظ ملتمان به دنبال ضامن‌ها و حامیانی باشیم»؛ آیا ما باید برای به دست آوردن ضامن‌های این چنینی دست به دامن آمریکا، غرب و کشورهای عربی شویم؛ پشتوانه‌ها و ضامن‌های ما اینجاست.

نصر الله افزود: امروز محور مقاومت هدف دشمنان است؛ امروز کسانی هستند که دوست ندارند لبنان ارتش داشته باشد، برخی‌ها با فرقه‌گرایی و مذهب‌گرایی می‌خواهند ارتش را از بین ببرند؛ حوادث شخصی در راستای تحریک فرقه‌ای استفاده می‌شود و امروز قدرت و کیان مقاومت هدف قرار گرفته است؛ همه باید به حفظ نیروهای امنیتی متعهد شوند و با آن‌ها همبستگی داشته باشند؛ ما نیاز به همبستگی، حمایت و نیرو نداریم، فقط حداقل چیزی که ما می‌خواهیم این است که علیه ما توطئه نکنند؛ چرا که این کار به نفع اسرائیل است.

دبیر کل حزب‌الله لبنان در هفتمین نکته خود گفت: در روز مقاومت باید به یاد داشته باشیم که ما مناطقی داریم که کماکان تحت اشغال هستند، مناطقی در مزارع شبعا، لال کفرشوبا و الغجر و همچنین کماکان اسرا و مفقودینی هستند که خانواده‌هایشان به انتظارشان مانده‌اند و چه شهدایی که اجسادشان در دست دشمن صهیونیستی است.

سید حسن نصرالله در ادامه با اشاره به ۴ دیپلمات ربوده شده ایرانی گفت: لبنان مسئول پیگیری سرنوشت ۴ دیپلمات ایرانی است که به اسرائیل تحویل داده شدند.

رهبر مقاومت لبنان ادامه داد نکته هشتم اینکه در سال ۲۰۰۰ در بنت جبیل ما به فلسطینی‌ها پیروزی را اهدا کردیم و بدون شک آن‌ها شادترین مردم نسبت به پیروزی مقاومت در سال ۲۰۰۰ هستند چرا که این پیروزی به آن‌ها امید به پیروزی‌های بعدی را داد. پس از انتفاضه، مقاومت غزه شکل گرفت و این باری که آزاد شد وامروزه به آن‌ها می‌گوییم که از کسانی که می‌خواهند اسرائیل به عنوان دوست معرفی کنند، دوری کنید. با کسانی نباشید که در طول ۷۰ سال هیچ حمایت و پیروزی از آن‌ها ندیدید و اگر آن‌ها خیری داشتند در طول ۷۰ سال نشان می دادند.

دبیرکل حزب الله لبنان تأکید کرد فلسطینی‌ها باید بدانند که تنها راه نجاتشان ایستادگی و مقاومت آن‌هاست. کسانی که از ایران، سوریه و لبنان با شما هستند همواره کنار ما باقی خواهند ماند؛ محور مقاومت در این جنگی که در منطقه ایجاد شده شکست نخواهد خورد و ارزش فلسطین را به عنوان محور درگیری حقیقی به منطقه باز خواهد آورد.

سید حسن نصرالله با تاکید بر اینکه آمریکایی‌‎ها تلاش می کنند تا در خارج از آمریکا موفقیتی کسب کنند تا در قدرت بمانند، گفت: منطقه تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شاهد درگیری بیشتر است، زیرا مقامات کنونی آمریکا به این خونریزی‌ها نیاز دارند و آن را به برگه های رای تبدیل می کنند.

انتهای پیام/

درباره‌ی sardabir

همچنین ببینید

پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸، سال جدید را سال «رونق تولید» نام‌گذاری کردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.