خانه / اخبار اصلی / ورود گوسفند اکیداً ممنوع!

ورود گوسفند اکیداً ممنوع!

گروه اجتماعی  «کمال مهر» ؛ رجب علی نزدیک 80 سال سن دارد و به لطف هوای پاک روستا ، غذای سالم و فعالیتهای زرع و کشت ، هنوز بدنی نیرومند و پاهایی با گامهای استوار دارد.

161196_888

او یک چوپان زاده است و نوای نی پدرش را ، زمانی که با او پا به پای گوسفندان ، صحرا طی میکرده است به خوبی به یاد دارد.

رجب علی اکنون خودش پدر چند فرزند است ولی فرزندانش شغل او را دنبال نکرده اند و هرکدام پی تحصیل و معیشت ، راهی شهر شده اند.

از او میپرسم داستان چوپان دروغگو چقدر راست است ؟؟

با همان سادگی ذاتی مخصوص روستائیان که در چهره اش موج میزند میگوید : هیچ دهاتی دروغگو نیست ، چون نان حلال بدست می آورد و خدا را همیشه در کنار خودش میان صحرا و تنهایی هایش حس میکند و میبیند.

او که در ماه مبارک رجب به دنیا آمده و از این جهت پدرش این نام را برای او برگزیده است ادامه می دهد : دیگر نه دهاتی ، دهاتی است و نه گوسفندان مانند گذشته علاقه ای به گشتن و چریدن دارند و اگر حواسم جمع نباشد پلاستیک و آشغالهایی که رانندگان ماشینها در طول جاده روستا ریخته اند را میخورند و این باعث مریضی آنها میشود.

161199_235

از او میپرسم راست است که تمام چوپانها اکنون ، تلفن همراه دارند و با آن اگر خطری پیش بیاید ، اهالی را خبر میکنند ، با توجه به خطوط مخابرات و آنتنی که دیگر در اکثر روستاها وجود دارد ؟؟؟

جواب می دهد : همه چوپانها دیگر این وسیله را دارند و خیلی جاها زیاد بدردشان خورده است ، حتی یادم می آید چوپانی با این وسیله مردم را از آمدن سیل با خبر کرده است ولی من ندارم و بلد هم نیستم چطور کار میکند.

161195_668

رجب علی خاطرات زیادی از صحرا گردیهایش با گوسفندان دارد و لابلای گلایه هایش از بی رونقی کشت و زرع در روستا ، اتفاقات رخ داده از مبارزه هایش با دزدان ، شکارچیان خلافکار و حمله ها خرس و گرگ را تعریف میکند.

او میگوید ، دیگر مثل گذشته نیست که گوسفندان به راحتی در زمینها به چرا مشغول شوند و یک دل سیر از علوفه تازه صحرا استفاده کنند ، زیرا اکثر زمینها مرزبندی شده و صاحبان آنها از ورود رمه به آن جلوگیری میکنند.

161200_877 (1)

رجب علی ادامه میدهد : تمام بازماندگان و روستایی زاده ها از اصالت دهاتی خود فرار میکنند و به فکر ویلا سازی در روستا هستند تا زمان تفریح به آنجا بیایند و اصلا برایشان مهم نیست که شکل و رنگ و بوی با صفای آن با اینگونه کارها از بین میرود.

161193_175

وی با گفتن اینکه هیچ بعید نیست گوسفندان نیز در آینده نزدیک به طور کل از روستا جدا شده و راهی دامداری های شهر شوند افزود : چه روزهای شادی در گذشته های دور و جوانی به یاد دارم که هنوز هم وقتی خاطراتش جلوی چشمانم رژه میرود ، قلبم را فشار میدهد و اصلا مادر بچه هایم را برای اولین بار ، زمانی که برای بردن گوسفندانش به آغل اصلی روستا آمده بود دیدم و یک دل نه صد دل عاشقش شدم.

161194_443

رجب علی ادامه داد که ،آغل اصلی گوسفندان در حیاط مدرسه روستا بود و وقت غروب تمام افرادی که گوسفندان خود را به چوپان ده سپرده بودند ، برای بردن آنها به آن مکان آمده و رمه علامتگذاری شده خود را به خانه بر میگرداندند و این فرصت خوبی برای دید و بازدید زنان و اقوام و اهالی از هم و آشنایی دختران پسران روستا بود که در سنین کم ازدواج میکردند و تشکیل خانواده میدادند.

 حالا تمام دختران و پسران روستازاده ها ، تلفن همراه دارند و روستائیان هم در داخل خانه خود چیزهای عجیب و غریب قرار داده و کمتر در محوطه روستا دور هم جمع میشوند.

161198_648

رجب آهی میکشد و ادامه میدهد : چه کسی در روستا جرأت داشت نام طلاق را بر زبان بیاورد و یا پدر و مادر خود را برنجاند و با فیس و افاده رفتار کند ولی حالا خیلی چیزها عوض شده و رنگ و بویی غریب دارد.

او با گفتن اینکه گوسفندان هم فیس و افاده ای شده اند گفت : در میان رمه نیز علوفه بسته بندی شده و کاه ، همراه با نان خشک طرفدار بیشتری دارد تا علوفه و خارهای صحرایی و خلاصه اینکه گوسفندها هم دیگر گوسفندهای قدیم نیستند که حرف گوش  باشند.

رجب علی در پایان با آهی بلند اظهار داشت : عجب زمانه ای شده این زمانه !!!

161197_228

انتهای پیام/

منبع : تیتر1

درباره‌ی واحدخبر

همچنین ببینید

پیام نوروزی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸، سال جدید را سال «رونق تولید» نام‌گذاری کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.