آخرین خبرها

آیت‌الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی:

جنایات رژیم صهیونیستی و حمایت کشورهای غربی « بربریت مدرن» است/ در مذاکرات هسته‌ای باید خطوط قرمز که همان مصالح کشور است، رعایت شود

رئیس قوه قضاییه جنایت‌های رژیم صهیونیستی در غزه و حمایت کشورهای غربی از این رژیم را « بربریت مدرن» خواند و گفت: رژیم صهیونیستی به بهانه دفاع از خود، بر سر کودکان، مردان و زنان بی‌پناه بمب می‌ریزد، مساجد و مدارس را تخریب می‌کند و حتی مجروحان بستری شده در بیمارستان را مورد حمله قرار می‌دهد و این جنایت ها با حمایت کشورهای غربی مدعی حقوق بشر نیز روبرو می‌شود.
به گزارش حوزه حقوقی قضای باشگاه خبرنگاران به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی خاطر نشان کرد:  اخبار تأثر‌آور و جانگذاری که این روزها از غزه مخابره می‌شود، صرفاً بخشی از آنچه را که ضد فلسطینیان در حال وقوع است بازگو می‌کند و نمی‌تواند همه ابعاد این جنایت را گزارش کند.
رئیس دستگاه قضا با تأکید بر باورپذیرنبودن ادعاهای رژیم صهیونیستی افزود: حمله به مجروحان بر اساس هیچ‌یک از موازین بین‌المللی قابل قبول نیست اما رئیس جمهوری آمریکا این اقدامات را دفاع رژیم غاصب اسرائیل از خود می‌داند؛ در کدام قاموسی به خاک و خون کشیدن مردم بی‌پناه و غیرنظامیان که تاکنون بیش از 600 کشته و 1500 زخمی برجاگذاشته است، دفاع از خود تلقی می‌شود؟
آیت‌الله آملی لاریجانی با بیان اینکه انسان از این همه « نفاق کشورهای غربی در برابر حقوق بشر تعجب می‌کند»، تصریح کرد: این بربریت مدرن است که مجروحان بستری شده در بیمارستان‌ها را مورد هدف قرار می‌دهند و سپس ادعا می‌کنند از بیمارستان موشک شلیک می‌شود!

رئیس قوه قضاییه یادآور شد: کشورهای غربی که حاضرند بر مبنای ادعاهای چند نفر همجنس‌باز، ایران را به نقض حقوق بشر متهم کنند، جنایتی با این گستردگی را یا نمی‌بینند و یا اینکه می‌بینند و از آن دفاع می‌کنند و حتی به رژیم صهیونیستی بابت این جنایات حق می‌دهند.

آیت‌الله آملی لاریجانی مسئله فلسطین را موضوعی عربی ندانست بلکه آن را «مهم‌ترین مسئله» امروز جهان اسلام ارزیابی کرد و گفت: همانطور که بیش از سه دهه پیش امام راحل با تیزبینی تأکید کردند، صهیونیست‌ها در همه دنیا و خصوصاً منطقه ما مفسدند و این جرثومه فساد را خوب تشخیص دادند و به مردم شناساندند و حتی در مبارزات قبل از انقلاب هم تأکید می‌کردندکه مسئله اصلی، رژیم شاه نیست بلکه ریشه مشکلات، استکبار و صهیونیست است.

رئیس دستگاه قضا با تأکید بر اینکه مسلمانان باید «خط فساد» رژیم صهیونیستی را بشناسند، اظهار کرد: صهیونیست‌ها برای اینکه توجه و تمرکز جهان اسلام را از اتفاقاتی که در سرزمین‌های اشغالی روی می‌دهد، منحرف کنند به دنبال ایجاد خطوط موازی انحرافی هستند، به راه‌انداختن جنگ فرقه‌ای در کشورهای اسلامی و همچنین هدف از تقویت جریان‌های تکفیری درسوریه و عراق چیزی جز تلاش برای چرخاندن نگاه از غزه و منحرف کردن اذهان از مسئله فلسطین نیست.

آیت‌الله آملی لاریجانی با بیان اینکه اکنون زمان اتحاد جهان اسلام است، افزود: کشورها و جوامع اسلامی را نمی‌توان با خطوط جغرافیایی جدا کرد زیرا سرنوشت امت واحد اسلامی به هم پیوسته است؛ بنابراین همه باید فریاد مردم مظلوم فلسطین را بشنوند.

رئیس قوه قضاییه از «بی‌توجهی و سکوت » برخی کشورهای عربی در برابر جنایت‌های رژیم صهیونیستی، همچنین در پاره‌ای موارد «حمایت پشت پرده» آنها از این رژیم ابراز تاسف کرد و افزود: جمهوری اسلامی همواره از ملت مظلوم فلسطین حمایت معنوی کرده و از سوی دیگر برگزاری اجلاس تروئیکای بین‌المجالس کشورهای اسلامی با ابتکار ایران نشان از همین حمایت دارد که لازم است از مجلس شورای اسلامی و دست اندرکاران برگزاری این اجلاس تشکر کرد.

آیت الله آملی لاریجانی با تأکید براینکه وحدت جهان اسلام و پشتیبانی از فلسطین ساکنین غزه را به مقاومت دلگرم می‌کند، تصریح کرد: حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی نشان‌دهنده استیصال این رژیم در برابر مقاومت و پایداری مردم فلسطین است، زیرا اگر غیر از این بود این رژیم به حمله‌های ددمنشانه که منجر به تکه تکه شدن کودکان بی‌گناه می‌شود، روی نمی‌آورد.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه «باید جریان حمایت از قدس را زنده نگه داشت» گفت: امروز اهمیت ابتکار حضرت امام (ره) در تعیین روز قدس که نوع تازه‌ای از مبارزه را پی‌ریزی کرد را درمی‌یابیم. نباید عده‌ای گمان کنند که راهپیمایی اثری ندارد؛ اتفاقاً این راهپیمایی رساترین فریاد بر سر صهیونیست ها و حامیانشان، همچنین بهترین پیام به جهانیان است.

آیت الله آملی لاریجانی در پایان این بخش از سخنان خود از ملت ایران برای حضور هرچه باشکوه‌تر در راهپیمایی روز قدس امسال دعوت کرد و افزود: در این روزها که غزه تحت حملات ناجوانمردانه رژیم صهیونیستی قرار دارد و فریاد یاللمسلمین آنان بلند است ، اهمیت برگزاری باشکوه راهپیمایی روز قدس دوچندان شده است.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش به مذاکرات اخیر ایران و گروه 1 + 5 پرداخت و با تشکر از «استقامت و استقلالی » که مذاکره‌کنندگان در برابر زیاده‌‌خواهی‌های طرف مقابل نشان دادند، تاکید کرد: در مذاکرات هسته‌ای باید خطوط قرمز که همان مصالح کشور است، رعایت شود. رعایت مصالح به این معناست که جوانان کشور بتوانند بدون هیچ محدودیتی دانش هسته‌ای صلح‌آمیز را به پیش ببرند وارتقا دهند ونیز هیچ مانعی نباید در برابر استفاده از توانمندی‌های صلح‌آمیز هسته‌ای کشور به وجود آید.

آیت الله آملی لاریجانی راهکار مقابله با تحریم‌ها را عمل به خواست مقام معظم رهبری مبنی بر در دستور کار قرار گرفتن اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: در برابر تحریم ها باید بر توانمندی‌های داخلی خود اتکا کنیم و در کنار آن صبر و پایداری هم لازم است . البته مردم ما نشان داده اند اهل پایداری و صبر هستند و مسئولان نیز باید با مدیریت صحیح به وظایف خود در قبال مردم عمل کنند .

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از اعتمادسازی ابایی ندارد، اظهار کرد: فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر حرمت ساخت و به‌کار گیری هرگونه سلاح‌های کشتار جمعی چون بیان کننده نظر ولی فقیه حاکم بر کشور و یک مرجع تقلید است، به خوبی اثبات می کند که ایران هیچ گاه به سمت تولید سلاح‌های هسته ای نرفته و نخواهد رفت.

بهره‌گیری از فضای معنوی روزهای باقی‌مانده تا پایان ماه مبارک رمضان، آخرین موضوعی بود که آیت الله آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی مورد توجه قرار داد و در این باره گفت: ماه مبارک رمضان نورانیتی همراه خود دارد که با هیچ زمان دیگری قابل قیاس نیست. هر رنج و تعب و گرسنگی و تشنگی که در راه خدا باشد، در ازای آن برای انسان ثواب نوشته می شود.

رئیس دستگاه قضا با تاکید بر اینکه عبادت کردن فقط نماز خواندن نیست اظهار کرد: اگر انسان نیت صحیحی داشته باشد و در مسیر حق تعالی قرار گیرد، همه کارهایش عبادت محسوب می‌شود.

آیت الله آملی لاریجانی در این باره آیه 120 سوره توبه که می فرماید: « ذلِکَ بِأَنَّهُمْ لا يُصيبُهُمْ ظَمَأٌ وَ لا نَصَبٌ وَ لا مَخْمَصَةٌ في‏ سَبيلِ اللَّهِ وَ لا يَطَؤُنَ مَوْطِئاً يَغيظُ الْکُفَّارَ وَ لا يَنالُونَ مِنْ عَدُوٍّ نَيْلاً إِلاَّ کُتِبَ لَهُمْ بِهِ عَمَلٌ صالِحٌ إِنَّ اللَّهَ لا يُضيعُ أَجْرَ الْمُحْسِنينَ» را یادآور شد و گفت: این معنا چقدر زیباست که اگر انسان در طریق الله و مسیر حق تعالی هر تشنگی و رنج و تعب و گرسنگی را تحمل کند برای او عمل صالح نوشته می‌شود: «کُتِبَ لَهُمْ بِهِ عَمَلٌ صالِحٌ » عمل صالح فقط این نیست که آدم نماز بخواند، بلکه مسئولانی که در یک کشور کار می‌کنند و زحمت می‌کشند اگر بتوانند فعالیتشان را در مسیر حق تعالی ببینند و نیت خود را اصلاح کنند، همه آن اعمال عبادت محسوب می شود.

رئیس قوه قضاییه «عمل فی سبیل الله» را معیاری برای کارهای انسان مومن برشمرد و در ادامه با توجه به آیه 15 سوره حجرات که خداوند فرموده است :« إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِینَ ءَامَنُواْ بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ لَمْ‏یَرْتَابُواْ وَجاهَدُواْ بِأَمْوَلِهِمْ وَأَنفُسِهِمْ فِى سَبِیلِ اللَّهِ أُوْلَئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ » گفت: در این آیه با استفاده از کلمه « إِنَّمَا » که کلمه‌ای حصری است مشخص می‌شود که مومنان چه کسانی هستند؛ مقام اول این است که انسان به خدا و پیغمبر ایمان بیاورد و بعد هم به تردید نیفتد، در گام دوم نیز انسان باید با اموالش و جانش در راه خدا مجاهده کند.

آیت الله آملی لاریجانی تاکید کرد: این آیه معیاری روشن در اختیار مومنان می گذارد؛ اگر در طول روز این حال را داشته باشیم که حضرت حق عرض کنیم اگر امر کنی جان، مال و اولاد من در خدمت توست، می‌توانیم بگوییم جزو «أُوْلَئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ » هستیم و اگر جواب منفی است باید این حال را به دست آوریم تا واقعاً حاضر باشیم به حق تعالی عرض کنیم همه داشته‌های من در راه توست. اگر انسان در راه خدا قدم برداشت آن وقت هر قدمی که برمی‌دارد، هر تشنگی، گرسنگی و تعبی که کشید برایش «کُتِبَ لَهُمْ بِهِ عَمَلٌ صالِحٌ » می‌شود.

رئیس دستگاه قضا درادامه چند آیه از سوره غافر را قرائت کرد که بیانگر بشارتی دیگر برای مومنان است و افزود: در این سوره می‌خوانیم «الَّذِينَ يَحْمِلُونَ الْعَرْشَ وَمَنْ حَوْلَهُ يُسَبِّحُونَ بِحَمْدِ رَبِّهِمْ وَيُؤْمِنُونَ » که تا اینجا مربوط به خود ملائکه است و در ادامه آمده است « و يَسْتَغْفِرُونَ لِلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا وَسِعْتَ كُلَّ شَيْءٍ رَّحْمَةً وَعِلْمًا فَاغْفِرْ لِلَّذِينَ تَابُوا وَاتَّبَعُوا سَبِيلَكَ وَقِهِمْ عَذَابَ الْجَحِيمِ» و همچنین چند آیه بعد می رسیم به این عبارت که « وقِهِمُ السَّيِّئَاتِ وَمَن تَقِ السَّيِّئَاتِ يَوْمَئِذٍ فَقَدْ رَحِمْتَهُ وَذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ » اگر انسان ایمان بیاورد، جزو «الذین آمنوا » بشود و بعد هم اتباع سبیل حق و به سوی حق تعالی توبه کند، مشمول این دعاها قرار می‌گیرد.

آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: ملائکه ای که عرش خداوند را حمل می‌کنند و ملائکه ای که حول عرش خداوند هستند، برای مومنین استغفار می کنند و از خداوند می‌خواهند کسانی را که اهل توبه و اهل اتباع سبیل الهی هستند، ببخشاید.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: باید به مضامین قرآنی ایمان داشته باشیم و با خود قرآن انس بگیریم ، همچنین اگر مشمول الطاف الهی شدیم و توانستیم با قرآن انسی دراین ماه داشته باشیم باید این سرمایه را همراهمان به ماه های دیگر ببریم، با قرآن رفیق باشیم، کلمات قرآن را بشنویم و این کتاب توحید الهی را باور کنیم.

آیت الله آملی لاریجانی با یادآوری «مسیر عظیمی» که انسان‌ها در پیش روی دارند، اظهار کرد: حق تعالی دائماً در قرآن تذکر می دهد که انسان ها حیات دیگری دارند که برای آن خلق شده‌اند و به آن مسیر می‌روند. باید باور کنیم که به طرف حق تعالی می‌رویم آنگاه هر پیروزی‌ای که بخواهیم به دست می‌آوردیم؛« وَذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ» .

این گزارش همچنین حاکی است، در ادامه جلسه مسئولان عالی قضایی، آیین نامه تعیین گروه های شغلی و ضوابط مربوط به ارتقا گروه و تغییر مقام قضات و نحوه احتساب سنوات آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت و موادی دیگر از آن اصلاح و به تصویب رسید.

انتهای پیام/

درباره‌ی واحدخبر

همچنین ببینید

ویلای دختر وزیر

بلایی که سر دختر وزیر آمد!

با دستور رئیس حوزه قضایی لواسانات و در اجرای رای کمیسیون ماده ۱۰۰ نسبت به تخریب حدود ۱۰۰۰ متر بنای غیر مجاز دختر وزیر سابق در لواسان اقدام شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.