معجزه‌ی ستاره‌ها در گیشه


به گزارشکمال مهر؛ عوامل بسیاری در موفقیت یک فیلم در گیشه دخیل هستند و ستاره­‌ها یکی از مهمترین مولفه‌های این موفقیت به حساب می­‌آیند.

اینکه به چه کسی ستاره گفته می­‌شود و ویژگی­‌های یک ستاره چیست؟ نیاز به بحث گسترده­‌ای دارد اما آنچه که مسلم است ستاره هنرمندی است که حضورش در یک فیلم موفقیت آن اثر را در گیشه تضمین می­‌کند البته در بسیاری از موارد هم دیده شده که ستاره­‌ها نمی­‌توانند ناجی یک اثر در گیشه باشند اما حضور و تاثیر شگرف آن­ها در فروش بر هیچکس پوشیده نیست.

گاهی اوقات ستاره­‌ها تنها به خاطر ظاهر و چهره عنوان ستاره به خود می­‌گیرند که‌ در سینمای ایران از این نمونه کم نیستند و گاهی وقت­‌ها هم یک هنرمند بدون هیچ ویژگی بارزی در چهره و ظاهر تنها به دلیل بازی خوب و متمایز خود به ستاره تبدیل می­‌شود.

در واقع ستاره­‌ها به طریقی قبل از فتح گیشه­‌ها فاتح قلب­‌های مردم هستند.

به طور قطع مولفه­‌های بسیاری برای تشخیص یک فیلم خوب از بد وجود دارد اما بسیاری از این مولفه­‌ها ممکن است برای توده­‌های عام مردم بی­‌معنا باشند به همین دلیل از عنوان سینمای تجاری یا گیشه استفاده ­می­‌شود؛ سینمایی که در جذب مخاطب موفق است و تنها هدفش هم از ابتدای امر همین بوده، پس در سینمای تجاری نقش ستاره­‌ها ناخودآگاه پررنگ‌تر می­‌شود.

البته یک فیلم بسیار بد با وجود کهکشانی از ستاره­‌ها هم در گیشه ناکام خواهند ماند که مصداق آن را می­‌توان در سال جاری دو فیلم “متروپل” و “اشباح” دانست که با وجود ستاره­‌های بسیار در گیشه شکست خوردند، در واقع همه­‌ی فیلم­‌هایی که این روزها بر روی پرده­‌ی سینماها نقش بسته­‌اند به جز دو یا سه فیلم در گیشه به سختی شکست خورده­‌اند.

اما این روزها در اکران تنها فیلمی که در گیشه یکه­‌تازی می­‌کند “رد کارپت” رضا عطاران است همین که نام “رضا عطاران” آورده شود گیشه به خودی خود تضمین­‌شده خواهد بود حتی در ماه رمضان.

“رضا عطاران” یکی از ستاره­‌هایی است که نه بخاطر چهره بلکه بیشتر یا صحیح­‌تر بگوییم به قطع یقین برای طنازی­‌های بی بدیل و بی­‌نظیرش تبدیل به یک ستاره شده و نشان داده که فیلمی که او بازی می‌کند حداقل ارزش یکبار دیدن را دارد.

فیلم دیگری هم با نام “پنج ستاره” با حضور “شهاب حسینی” در این اوضاع نه چندان خوب اکران بد نفروخته است و شاید نام بردن از “شهاب حسینی” به عنوان یکی از دلایل موفقیت این اثر بی­‌ربط نباشد.

هنوز هم هستند طرفدارانی که تنها بخاطر چهره­‌ی هنرمند به سینما می­‌روند اما واقعیت این است که این اواخر آمارها نشان داده که دیگر چهره‌های جذاب تا فیلم خوبی نباشد مردم را مجذوب سینما نمی‌کند و گیشه تنها با ستاره­‌ی خوش‌تیپ نمی­‌فروشد.

به نظر می­‌رسد این روزها تعریف ستاره عوض شده و بازیگری که بازی خوب و شایسته­‌ای را از خود ارائه دهد هر چند با قیافه­‌ی معمولی ستاره است.

ستاره شدن تنها منحصر به بازیگران نیست و برخی از کارگردانان هم ستاره هستند و نامشان به طور قطع در گیشه در فروش یک فیلم اثرگذار است چرا که همین امسال هم تعدادی از نام­‌های بزرگ چون “حاتمی­‌کیا” و “تبریزی” مردم را به سینماها کشاندند.

انتهای پیام/

درباره‌ی واحدخبر

همچنین ببینید

روزنامچه فجر: یک کارگردان نامحترم +تصاویر

این فیلم برای شبهه کردن در قانون قصاص ساخته شده است و از سرمایۀ ۲۴ اسپانسر خارجی استفاده کرده تا نتوان جلوی نمایش آن را گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.