صحیفه سجادیه زن آلمانی را متحول کرد

0

به گزارش ویژه های «کمال مهر»؛

آن ماري شيمل در فروردين 1301 در شهر ارفورت آلمان، ديده به جهان گشود و در بهمن 81 در گذشت.

او در سن نوزده سالگي، وارد دانشگاه شد و پس از اخذ دكتراي اسلام‏شناسي – در حالي كه بيست و چهار سال داشت – با تدريس در دانشگاه، به تعليم و تربيت دانشجويان مشتاق به معارف شرقي و ديني پرداخت. آن ماري شيمل در دانشگاه‏هاي چندين كشور به تدريس و تحقيق پرداخت; اما بيشتر فعاليت‏هاي خود را در كشور تركيه متمركز كرد. در سال 1965م. مسئوليت كرسي فرهنگ و هنر اسلامي دانشگاه «هاروارد» به وي پيشنهاد شد و دو سال بعد، پس از انعقاد قراردادي با اين دانشگاه، در ‏هاروارد، به تدريس تصوف و خوشنويسي و شعر اسلامي پرداخت.

شيمل از معدود فرهيختگان جهان است كه به پاس فعاليت‏هاي علمي ‏اش، حدود 20 مدال و نشان افتخار از نقاط مختلف دنيا دريافت كرد.

همچنين از سوي دانشگاه‏هاي سند، اسلام آباد و پيشاور پاكستان، او پسالاي سوئد، قونيه تركيه، تهران و الزهراء به وي دكتراي افتخاري اهدا شد. رياست انجمن جهاني علوم ديني، عضويت در آكادمي سلطنتي علوم هلند و آكادمي علوم و هنر امريكا و ويراستاري نشرية عربي زبان «فكروفن‏» در سال‏هاي 1963- 1973 م. بخشي از مسئوليت‏هايي است كه او بر عهده داشت.

اين بانوي آلماني موفق شد مدت 60 سال در دانشگاه‏هاي چندين کشور به تدريس اسلام شناسي و فرهنگ مسلمانان بپردازد. تعداد آثارش به حدود صد و ده جلد مي‏رسد؛ اما مقاله‏ها، ترجمه‏ها و مقدمه‏هايي که وي بر کتاب‏هاي ديگران نوشته، به قدري زياد است که تاکنون کسي نتوانسته فهرست کاملي از آنها تهيه کند. وي در اسفندماه سال 1381 دارفاني را وداع گفت و در آلمان، به خاک سپرده شد.

خانم آن ماري شيمل در يکي از آثار خود، پس از مطرح کردن بحث‏هايي دربارة اهميت نماز در اسلام و تأثير آن بر رشد افراد، مي‏نويسد: «در پايان نماز، پس از سلام و صلوات بر پيامبران، فرشتگان و انسان‏هاي مؤمن، آدمي مي‏تواند دعاهاي مورد نظر خويش را بر زبان آورد؛ درخواست‏هايي شخصي يا مناجات که صحبتي صميمي و از روي انس و الفت با خداست؛ البته اين دعاها را همواره مي‏توان بر زبان آورد؛ اما پس از نماز، اثر بيشتري دارد؛ زيرا انسان هنوز در وضعيت پاکي بدني و روحي است».
اين بانوي محقق اضافه مي‏کند: يکي از دعاهايي که هميشه اجابت مي‏شود، دعايي است که انسان در حق ديگران مي‏کند و نه تنها اعضاي خانواده و دوستان را شامل مي‏شود، بلکه تمامي مخلوقات را در بر مي¬گيرد. وي سپس مناجات‏هاي امام سجاد عليه‏السلام را به عنوان دعاهايي با عبارات بسيار عالي، اما روان و با نثري مسجع، معرفي کرده، يادآور مي‏شود که ترجمه‏اي بسيار زيبا، به زبان انگليسي از اين دعاها در دسترس مي‏باشد.
وي در مصاحبه اي مي‏گويد:
«من همواره دعاها را از اصل عربي مي‏خوانم و به هيچ ترجمه ‏اي، مراجعه نمي‏ کنم؛ البته بخش‏هايي از صحيفه سجاديه را به زبان آلماني ترجمه کرده ام. وقتي مشغول برگردانيدن اين دعاها به زبان مذکور بودم، مادرم به دليل کسالت در بيمارستاني بستري بود و من مدام به او سر مي‏زدم و کاملا در جريان احوالش بودم. پس از اين که او به خواب مي‏رفت، در گوشه ‏اي از اتاق، مشغول پاک‏نويس ترجمه‏ ها مي ‏شدم. اتاق مادرم دو تختي بود و در تخت ديگر، خانمي که عقايد کاتوليکي محکم و راسخ و در عين حال متعصبانه‏اي داشت، بستري بود. او از روي ايماني که به مذهب خويش داشت، وقتي متوجه شد من مشغول ترجمة دعاهايي از يک متن شيعي هستم، آزرده خاطر شد و با ناگواري و نگراني گفت: مگر در مسيحيت و در کتاب مقدس خودمان از نظر دعا کمبودي داريم که تو به دعاهاي مسلمانان روي آورده‏اي؟ جوابي به وي ندادم؛ اما وقتي کتابم چاپ شد، نسخه‏اي از آن را برايش فرستادم. مدتي بعد با من از طريق تلفن تماس گرفت و گفت: «بسيار صميمانه از اين هدية جالب، متشکرم؛ زيرا هر روز به جاي دعاهاي انجيل، آن را مي‏خوانم»!
آري، ترجمة «دعاهاي معصومين عليهم السلام‏» به ويژه صحيفة سجاديه، مي‏تواند تا اين حد در ميان غربي‏ها تحول آفرين و کارساز باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.