تارخ انتشار: شنبه 22 مارس 2014 - 10:40
کد خبر : 30734
چاپ خبر

رو شدن دست میلیاردر پرحاشیه در شهرداری

این بار حادثه خبر کرده بود و مردم طی نامه‌نگاری‌های به مسئولان از ریزش گود ایران زمین خبر داده بودند ولی باز هم توجه‌ای نشد. ریزش زمین رخ داد و در این حادثه دست میلیارد پرحاشیه رو شد.

به گزارش کمال مهر، گود ایران‌زمین، این ‌بار جان کسی را نگرفت ولی توانست دست صاحب پرحاشیه‌اش را در برخی از اقدامات شهرداری تهران رو کند.داستان از آنجا شروع شد که پروژه «ایران‌زمین»، بر اثر گودبرداری غیراصولی فروریخت. خبر رسید که گودبرداری این پروژه بیش از اندازه بوده و همین امر باعث شد اعضای شورای شهر روی این موضوع تمرکز بیشتری کنند.

مشخص شد پروژه‌ای تجاری – اداری در مساحت ۱/۶ هکتاری است و قرار است بیش از ۳۰۰‌ هزارمترمربع مساحت و ۱۰ طبقه زیرزمین و ۲۷ طبقه ارتفاع داشته باشد و متعلق به بابک زنجانی است.

بابک زنجانی یکی از میلیاردرهایی است که مدتی است رسانه ها در مورد آن بسیار می نویسند، رد پای وی در سازمان تامین اجتماعی و شهرداری تهران هم دیده شده و همین امر موضوعاتی را به وجود آورده است.

بعد از ریزش پروژه ایران زمین خبر رسید که این پروژه با بخشی از بزرگراه صدر تهاتر شده است.

بزرگراه طبقاتی صدر به طول ۱۱ کیلومتر و به صورت تکه پایه با هزینه حدود هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ساخته شد. این پل با هدف کاهش ترافیک در شمال تهران ساخته شد.

اما تجهیزات این پل حواشی داشت و اعضای شورای اسلامی شهر تهران را مجبور به واکنش کرد به گونه ای که اعضای شورا ردپای بابک زنجانی را در این پروژه رو کردند.

بابک زنجانی به جلسه غیرعلنی شورا فراخوانده می شود و وی مدعی شده که ۵۰‌میلیون‌دلار برای پروژه صدر از شهرداری طلبکار است و چک‌هایش برگشت خورده است. طلبی که در ازای تامین فاینانس‌ها و واردات تجهیزات پروژه صدر در زمان تحریم‌ها باقی مانده است.

بعداز فرونشست پروژه ایران زمین که خطرات زیادی را برای شهروندان این منطقه ایجاد کرد، چند جلسه شورا به این موضوع اختصاص یافت و در نهایت تیمی این موضوع را بررسی کردند.

«مسعود سلطانی‌فر»، عضو کمیسیون برنامه‌ شورای شهر تهران گفت: «بر اساس ادعای مالک پروژه «ایران‌زمین»، وی ۵۰‌میلیون‌دلار از شهرداری طلبکار است که این چک‌ها برگشت خورده‌اند.»

وی درباره پروژه «ایران‌زمین»، اظهار کرد: «تاکنون درباره نحوه دریافت شهرداری از محل عوارض صدور پروانه پروژه ایران‌زمین اطلاع دقیقی در دسترس نیست و نقل‌قول‌های متعددی بیان شده است.»

سلطانی‌فر ادامه داد: «در آخرین جلسه‌ای که با مالک این پروژه داشتیم؛ وی مدعی شده است که «سرجمع از کل معاملاتم با شهرداری تهران از محل پروژه صدر و «ایران‌زمین»، ۵۰‌میلیون‌دلار طلبکارم و چرا هیچ‌کس این را نمی‌گوید.»

عضو «کمیسیون برنامه‌ و بودجه» شورای شهر تهران تاکید کرد: «بر اساس ادعای این فرد، چک‌های شهرداری به بانک رفته و برگشت خورده است. البته ما از کمیسیون عمران خواسته‌ایم این مساله را پیگیری کند.»

سلطانی‌فر در ادامه با اعلام «سه‌هزار‌ میلیارد تومان» به‌عنوان حداقل هزینه ساخت پروژه صدر در پاسخ به این سوال درباره اینکه بالاخره این موضوع در صحن شورا اعلام شد که معامله‌ای اتفاق افتاده است و زنجانی در ازای اقداماتش در صدر، مجوزهای «ایران‌زمین» را دریافت کرده؛ آیا شورا نمی‌خواهد پیگیر این موضوع باشد تا شایبه زدوبند ایجاد نشود؟» گفت: «ما گفتیم معامله چندجانبه و قرار شده که کمیسیون عمران این موضوع را پیگیری کند.»

بر اساس این گزارش، پروژه «ایران‌زمین»، پروژه‌ای تجاری – اداری در مساحت ۱/۶هکتاری است که قرار است بیش از ۳۰۰‌هزارمترمربع مساحت و ۱۰ طبقه زیرزمین و ۲۷ طبقه ارتفاع داشته باشد و متعلق به بابک زنجانی است. مجوز اولیه این پروژه پنج‌طبقه زیر زمین و سه‌طبقه تجاری بوده است که بعدتر با توافق شهرداری و کمیسیون ماده پنج با دو پروانه دیگر به ۱۰ طبقه زیرزمین و ۲۷ طبقه تجاری و هتل ارتقا می‌یابد و گودبرداری پنج‌هزارمتر میانی تا عمق ۳۸متر آن پیش از اخذ مجوزها انجام شد و دیواره گودبرداری در تاریخ ۱۱ مهر ۹۲ ریزش کرد و پروژه متوقف شد.

وقتی حادثه‌ای در تهران رخ می دهد تازه مسئولان در خصوص علل آن تحقیق می کنند این در حالی است که حوادث گودبرداری در تهران بسیار زیاد است و در بیشتر موارد منجر به فوت می شود حال این بار گودبرداری در ملک میلیارد معروف و پرحاشیه شهر رخ داد و دوباره بعد از وقوع حادثه تازه موضوع توسط مسئولان پیگیری می‌شود.

به اعتقاد احمد دنیا مالی رئیس کمیسیون فنی و عمران شورای اسلامی شهر تهران و معاون سابق قالیباف در شهرداری تهران، مراحل علل گسیختگی دیوار گودبرداری پروژه خیابان ایران زمین واقع در شهرک غرب عبارتند از نفوذ آب از داخل خاک دستی – سست شدن قسمت‌هایی از خاک طبیعی و افزایش فشار جانبی خاک- تغییر شکل اضافی لوله اصلی آب و فاضلاب و شکستن آن – گسیختگی کششی انکرها و همچنین پانچ شدن برخی از آنها -گسیختگی دیواره گود.

به گفته وی، آزمایشات انجام شده اولیه و نتایج مبنای محاسبات پایدارسازی صحیح نبوده و به نظر می‌رسد فرضیات اولیه طراحی، خوشبینانه در نظر گرفته شده است و روش پایدارسازی، فواصل انکرها و ضخامت بتن پاششی مناسب نبوده است و به نظر می‌رسد مطالعات با ساده‌انگاری و بر اساس تجربیات گذشته انجام پذیرفته و اعتماد بیش از اندازه پیمانکار طرح و اجرا به سطح علمی و سوابق کاری خویش، مانع از بررسی دقیق شرایط طرح شده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه اتفاقات رخ‌داده در شهرک غرب و پروژه خیابان ایران‌زمین نگرانی‌های زیادی را برای ساکنان این منطقه ایجاد کرده است گفت: ساکنین این منطقه با سلام و صلوات زندگی خود را ادامه می‌دهند.

در گزارش دنیامالی حرفی از تهاتر شهرداری تهران نشد و فقط به علل وقوع این حادثه پرداخته شد.

اما اظهاراتی از بابک زنجانی در اینترنت منتشر شده مبنی بر اینکه گفته «برای دریافت پروژه ایران‌زمین شهرداری بیش از ۴٠٠‌ میلیارد تومان نقد دریافت کرده و تراکم فروخته و این خرید تراکم برای هر شرکت و شخصی به‌راحتی انجام می‌شود. پروژه پل صدر ربطی به ایران‌زمین ندارد. شهرداری باید پول می‌داده، در آن مقطع پولی برای اجرا نداشته و از مجموعه هلدینگ کمک و فاینانس خواسته شد.

وارداتی را انجام دادیم که در زمان تحریم بسیار سخت بود ولی انجام شد و پول پرداختی را بعد از ١۶ماه وصول کرد و ارز پرداخت‌شده را که در آن زمان چهارهزارو٨٠٠تومان بود و شهرداری با بیان اینکه اعضای شورا، ارز را با قیمت بانک‌مرکزی سه‌هزارتومان قبول دارند تسویه کرد که هنوز هم آن بدهکاری صاف نشده است»

مسئولان شهرداری تهران مدت ها در این باره سکوت کردند و در نهایت حسین محمد پور زرندی معاون مالی اداری شهرداری تهران در این زمینه شفاف سازی کرد.

وی در خصوص ارتباط میان پروژه ایران زمین و پل صدر گفت: گناه ما این است که بدون بررسی در مورد هر چیز اظهار نظر می‌کنیم و من به یقین می‌گویم هیچ ارتباط تهاتری بین این دو پروژه وجود ندارد.

وی ادامه داد: فردی به نام بابک زنجانی برای پروژه ایران زمین تقاضای پروانه کرده است و برابر قانون شهرداری می‌تواند در بخش درآمدی ۳۰ درصد درآمد را به صورت نقد بگیرد و بقیه را تا سقف ۳۶ ماه به صورت تقسیط دریافت کند. البته هرچه این پرداخت‌ها به صورت نقد باشد برای شهرداری بهتر است. این فرد طبق محاسبات شهرداری ۳۰ درصد نقد را پرداخت و چک‌های تقسیط را به شهرداری منطقه دو داده است و چک‌ها یا به صورت سه ماهه یا به صورت شش ماهه بوده است.

پورزرندی افزود: این فرد در کشور مالزی بانکی داشته است و به همین دلیل برای پیمانکار پروژه پل صدر ماشین آلاتی را از طرق مختلف خریداری کرده است و در قبال تامین این ماشین‌آلات بنا بوده ملک به وی واگذار شود.

وی افزود: زمانی که این فرد ماشین‌آلات را برای پروژه پل صدر تامین کرده است رقمی در بالای ۴۰ میلیون دلار LC‌ باز کرده و این رقم را از شهرداری طلبکار بوده است. پیمانکار در خصوص پرداخت طلب این فرد با اداره مالی شهرداری مکاتبه‌ای داشته که طلب این فرد پرداخت شود. در زمانی که این فرد برای گرفتن طلب خود مراجعه می‌کند همزمان می‌شود با سررسید چک‌های اقساط پروژه ایران زمین و این فرد تقاضا می‌کند این چک‌ها به اجرا گذاشته نشود و بابت طلبی که دارد فعلا این چک‌ها به عقب بیفتد. شهرداری هم قبول کرد تا سقفی که طلب دارد چک‌های اقساط را به اجرا نگذارد.

پورزرندی ادامه داد: البته مشکلاتی در این خصوص وجود داشت زیرا ما عقیده داشتیم طلب‌ها باید مطابق با زمانی که LCها باز شده‌اند باید محاسبه شود، اما این فرد به این مسئله اعتراض داشت. جلساتی در مورد رفع این مشکل گذاشته شده است که همچنان ادامه دارد اما اصلا تفاهم‌نامه تهاتری وجود نداشته است.

البته اخباری مبنی از بابک زنجانی مبنی بر دور زدن تحریم ها بین المللی در رسانه ها منتشر شده و اعلام شد که وی در لیست سیاه تحریم ها قرار گرفته است.

برخی معتقدند بابک زنجانی در انتقال جرثقیل‌های غول پیکر برای ساخت بزرگراه صدر برای شهرداری تهران همکاری کرده است. ظاهرا نبود این جرثقیل‌ها در ابتدای پروژه، تا حدود زیادی پیشرفت پروژه صدر را عقب انداخت، اما در ‌‌نهایت آبان ماه سال گذشته، خبر رسید که دستگاه جرثقیل دروازه‌ای (گنتری کرین) از رمپ غربی این بزرگراه به سمت پل طبقاتی صدر در حال حرکت است.

با آمدن این جرثقیل ها به گفته مسئولان شهرداری تهران روزانه بیش از ۳۰متر از بزرگراه طبقاتی ساخته خواهد شد و چهار دستگاه مستقر در این پروژه امکان ساخت ماهانه یک کیلومتر از بزرگراه را خواهند داشت و با آغاز به کار این دستگاه قطعا رکوردهای قبلی افزایش خواهد یافت.

برخی معتقدند که شهرداری تهران در مقابل تامین جرثقیل های مورد نیاز بزرگراه صدر، مجوز پروژه «ایران زمین» را به بابک زنجانی اعطا کرده است که البته معاون شهردار تهران این موضوع را نفی می کند.

طبق سخنان اعضای شورای شهر، بابک زنجانی در انتقال جرثقیل‌های غول‌پیکر برای ساخت بزرگراه صدر با شهرداری تهران همکاری کرده است. ظاهرا، نبود این جرثقیل‌ها در ابتدای پروژه، تا حدود زیادی پیشرفت پروژه «صدر» را عقب انداخته بود، اما در نهایت آبان‌ماه سال گذشته، این جرثقیل ها وارد شد و زمانی که ریزش زمین در شهرک غرب رخ داد از سوی برخی افراد تهاتر بین این دو پروژه عنوان شد.

مسعود سلطانی‌فر، عضو شورای شهر تهران گفت که : «مسئولان شهرداری در قبال تامین تجهیزات پروژه «صدر» از سوی بابک زنجانی به او زمین و مجوزهای لازم برای احداث پروژه ایران زمین را اعطا کردند و اگر این تهاتر با ارزیابی درستی انجام می‌شد، مشکلی نبود.»

البته محمد سالاری عضو دیگر شورای شهر معتقد است پروژه ایران زمین در محدوده ای انجام شده که فاقد بلند مرتبه سازی است و تمامی املاک به‌صورت ویلاسازی اجرا می‌شود و اجرای این پروژه با این ارتفاع بحث امنیت، اشرافیت و تغییر فضا و کاربری محله را به وجود می‌آورد و باید نگران بافت فرهنگی و اجتماعی این محدوده باشیم.»

سالاری در ادامه با اشاره به روند رسیدگی کمیسیون ماده پنج و شهرداری تهران به این موضوع به طعنه گفت: «این نحوه رسیدگی با این سرعت قابل تقدیر است و امیدواریم شهرداری تهران در مورد همه پروانه‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ متری مردم در مناطق مختلف با همین سرعت عمل کند.»

البته احمد حکیمی‌پور عضو دیگر شورای شهر معتقد است که همه می‌دانند و ما هم می‌دانیم که دبیرخانه کمیسیون ماده پنج در شهرداری تهران قرار دارد و جای سوال دارد که آیا استعلامات قانونی و پیگیری‌های لازم در مورد این پروژه اخذ شده است یا نه؟ من معتقدم که این استعلامات قانونی در دبیرخانه یا تهیه نش

کامنت بسته شده است.

 • آخرین اخبار
 • واکنش آذری جهرمی به سورپرایز شنبه و یکشنبه روحانی | علت تبریک روحانی مشخص شد؟
  عملیات رهگیری پهپادهای آمریکایی زیر نظر کدام مقام بلندپایه ارتش بود؟
  تدبیر جدید سپاه و بسیج برای برخورد با اراذل و اوباش
  نحوه خرید و توزیع سیم‌کارتهای‌ دانش‌آموزی اعلام شد
  خبر خوش برای دارندگان سهام عدالت
  از بانک صادرات ایران وام بدون قسط بگیرید
  مصطفی ادیب، مامور تشکیل کابینه لبنان شد/ نخست وزیر جدید لبنان کیست؟
  پهپادهای مجهز به موشک سپاه و ارتش آماده حمله مرگبار به دشمن /موشک «تاپ اتک» ارمغان فطرس برای تانک‌های مهاجم
  ورود به مازندران در روز های تاسوعا و عاشورا ممنون شد
  جزئیات طرح پیش‌فروش جدید ایران‌خودرو
  عملکرد فراتر از حد انتظار انویدیا در سه ماهه دوم سال مالی ۲۰۲۰
  گوگل با ابزاری جدید، خواندن و نوشتن خط هیروگلیف مصری را به کاربران آموزش می‌دهد.
  رونمایی از موشک بالستیک «شهید قاسم سلیمانی» و موشک کروز «ابومهدی المهندس»، بازتاب گسترده ای در رسانه های منطقه و جهان داشت.
  اتمام اعتبار مجوز همکاری شرکت‌های آمریکایی با هواوی برای این شرکت چینی دردسرساز شد
  وضعیت کلان‌شهر تهران در ابتلا به کرونا
  فرمانده عملیات مقابله با کرونای تهران: امسال سخت‌ترین پاییز را تجربه خواهیم کرد
  هند از مشارکت هواوی و ZTE در توسعه شبکه ۵G جلوگیری می‌کند
  تاریخ معرفی و عرضه آیفون ۱۲ اپل توسط جان پراسر فاش شد
  فیسبوک بزرگترین گروه طرفداران افراطی ترامپ با ۲۰۰ هزار عضو را حذف کرد
  سرگیجه کنکور
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: K...