کلاس توجیهی فضای مجازی برای وزیر ارشاد/مجوز واردات دارو از 25 کشور صادر شد

0

 

کمال مهر؛

*کیهان

اصلاح‌طلبان دولت روحانی را رحِم اجاره‌ای می‌دانند

ابراهیم اصغرزاده با بیان اینکه ائتلاف هاشمی و خاتمی با روحانی شکننده است، مدعی شد اصلاح‌طلبان به دولت به عنوان رحم اجاره‌ای نگاه می‌کنند.دبیرکل سابق حزب همبستگی در مصاحبه با روزنامه‌ قانون با بیان اینکه «آقای هاشمی و خاتمی هم ناچار شدند و هم تیزهوشانه سوار بر موج دوران انتخابات شدند و به نفع روحانی حرکت کردند» درباره چالش‌های پیش روی این ائتلاف گفت: مشکل اینجاست که این ائتلاف شکننده و ناپایدار است. چون سازماندهی ویژه‌ای ندارند و توده‌وارند.وی در پاسخ این سوال که «ادعا می‌شود اصلاح‌طلبان چون می‌دانستند در انتخابات 92، آقای عارف نمی‌تواند رای بیاورد، او را کنار می‌گذارند و از روحانی حمایت می‌کنند. این در شرایطی انجام شده است که سیاست‌های روحانی مورد پسند اصلاح‌طلبان هم نبود. آیا این ادعا صحت دارد؟» می‌گوید: تصور می‌کنم حرف مهمی است و چندان هم غلط نیست. چند وقت پیش به دوستانی به شوخی گفتم این رحم اجاره‌ای برای پرورش یک نطفه است. وقتی به شما اجازه نمی‌دهند احزاب جریان سیاسی‌ات فعالیت داشته باشد، مجبور به ائتلاف می‌شوید. همانطور که می‌دانید مهم‌ترین احزاب جریان اصلاح‌طلب ممنوع‌الفعالیت بودند. البته قرار بر این بود که آدم‌های قوی‌تر از آقای خاتمی را به انتخابات بیاوریم، ‌اما آنقدر عقب‌نشینی کردیم که آقای خاتمی شد هاشمی، هاشمی شد روحانی. آقای روحانی همانطور که گفتم، متعلق به جناح محافظه‌کار بودند.

اصغرزاده اضافه کرد: برگشت به خاتمی نشانه یک نوع عقبگرد بود. شاید اصلاح‌طلبان روی نیروی جوانتری تفاهم می‌کردند و وقتی پشت او می‌ایستادند به خاطر جنبش اجتماعی، رای می‌آورد. عبور از خاتمی برای اصلاح‌طلبان پیروزی بود. اما عقب‌نشینی کردند، البته از مقام خاتمی کم نمی‌کند، او در مقام لیدری جریان اصلاحات است و الزاما لیدر نباید رئیس‌جمهور شود. ولی اتفاقی که افتاد این بود که اصلاح‌طلبان تن به یک نوع سازش با بخش‌هایی از محافظه‌کاران دادند.وی این را هم گفته که «در انتخابات اخیر همه چیز دقیقه نودی بود. یعنی حتی قبل از آن بین عارف و روحانی وحدت ایجاد نشده بود. حتی زمانی که عارف کنار رفت، اسم روحانی را نیاورد. در صورتی که در شرایط دیگر باید سران جریان‌ها در جلسه‌ای به ائتلاف برسند و شعارهایشان را هماهنگ کنند. متاسفانه این اتفاق وقتی افتاد که هم عارف و هم روحانی، به لحاظ سازمان رای و کمپین، در رده پنجم و ششم بودند.»

اصغرزاده حامیان روحانی را نیز «اسب چموش» توصیف کرد که «باید کنترل شوند وگرنه به یک نیروی مخرب تبدیل می‌شود». وی همچنین درباره انتخابات مجلس می‌گوید: دولت نباید در خواب خرگوشی به سر ببرد و شاهد رد صلاحیت افراد باشد.اصغرزاده در بخش دیگری از این مصاحبه و در حالی که صدا و سیما اصلا به منتقدان دولت مجال طرح نظرات خود را نمی‌دهد می‌گوید: روحانی می‌تواند پا در یک کفش کند و بگوید این کادری که صدا و سیما را اداره می‌کند و برنامه‌های دولت را تخریب می‌کند عوض شود و حتی در رابطه با سخنان برخی ائمه جمعه تندرو هم پاسخ محکم بدهد.

معاهده ان‌پی‌تی ملاک است یا اتهامات بی‌سند غرب؟!

دور جدید مذاکرات ایران با آژانس دیروز در وین در حالی آغاز شد که مدیرکل آژانس نگاهی جانبدارانه به چالش میان ایران و غرب دارد.در پی برگزاری اولین دور از گام نهایی مذاکرات ایران و 5+1 در وین و چارچوبی که در این دور از مذاکرات به مورد توافق طرفین قرار گرفت، مذاکرات کارشناسی ایران و 5+1 پیش از برگزاری دور آتی مذاکرات از 26 تا 29 اسفندماه، از دیروز در وین آغاز شد.
بر اساس این گزارش، این مذاکرات در حاشیه نشست شورای حکام در وین برگزار می‌شود که بخش عمده‌ای از این نشست نیز به موضوع هسته‌ای ایران مربوط است.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش‌تر در نشست شورای حکام این آژانس گفت: توافق هسته‌ای بین ایران و 5+1 بر اساس گام‌های تعیین شده انجام شده است. اقدامات صورت گرفته و تعهدات ایران گام مثبت و رو به جلو است. هنوز کارهای زیادی باید صورت گیرد تا همه مسائل حل نشده در مورد برنامه هسته‌ای ایران مرتفع شود.آمانو بی‌آنکه از موضع یک مقام مسئول و بی‌طرف بین‌المللی سخن بگوید، به عنوان گماشته غرب سخن گفته است. به گزارش خبرگزاری فرانسه وی اظهار داشت: ایران باید به همه نگرانی‌های غرب درباره برنامه هسته‌ای خود پاسخ دهد. هنوز کارهای زیادی باقی مانده است. ایران باید پروتکل الحاقی را به اجرا بگذارد.

مدیرکل آژانس که تابعیت ژاپنی دارد، توضیح نمی‌دهد که چرا از آمریکا و برخی کشورهای اروپایی دارای تسلیحات اتمی و کشتار جمعی نمی‌خواهد به نگرانی‌های شرق و کشورهای عدم تعهد پاسخ دهند؟ و چرا ایران باید به جای التزام به مفاد معاهده ان‌پی‌تی و برخورداری از حقوق تصریح شده در این پیمان، به نگرانی‌های فاقد سند «غرب» و اتهام پراکنی‌های بلاوجه آنان پاسخ دهد.

کلاس توجیهی فضای مجازی برای وزیر ارشاد

اظهارات وزیر ارشاد مبنی بر تلاش برای لغو ممنوعیت فیس‌بوک، تعجب و اعتراض صاحب‌نظران را برانگیخته است.زاکر برگ مؤسس فیس‌بوک به شدت به رژیم صهیونیستی گرایش دارد و چندین بار با شیمون پرز ملاقات کرده است. پرز می‌گوید فیس‌بوک، بهترین ابزار برای تغییرات اجتماعی مورد نظر اسرائیل است.معاون قضایی دادستان کل کشور در واکنش به اظهارات وزیر ارشاد گفت: کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه هیچ تصمیمی در خصوص رفع فیلتر فیس بوک نگرفته و برنامه‌ای هم برای رفع فیلتر آن ندارد.دکتر عبدالصمد خرم‌آبادی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه هیچ تصمیمی در خصوص رفع فیلتر فیس‌بوک نگرفته و برنامه‌ای هم برای رفع فیلتر آن ندارد.

وی ادامه داد: آنچه آقای جنتی در مورد رفع فیلتر فیس‌بوک اعلام کرده‌اند آمال و آرزوهای خودشان است و ارتباطی به تصمیمات و برنامه‌های کارگروه ندارد. به نظر من مسأله فیس‌بوک خیلی کم اهمیت‌تر از آن است که وزیر محترم ارشاد این همه از جایگاه خود برای تبلیغ آن هزینه کند.دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در پاسخ به این سؤال که «آیا تبلیغ دسترسی به سایت‌های فیلتر شده مانند فیس‌بوک جرم است یا خیر؟» اظهار داشت: فیس‌بوک یک شبکه اجتماعی است که محتویات مستهجن فراوانی دارد و طبق بند 1 ماده 15 قانون جرایم رایانه‌ای تشویق و ترغیب کاربران به دسترسی به محتوای مستهجن جرم محسوب می‌شود.

از سوی دیگر مهدی صرامی قائم مقام سابق مرکز رسانه‌های دیجیتال اظهار داشت: آقای جنتی باید میان وزارت در جمهوری اسلامی یا نمایندگی شبکه صهیونیستی فیس‌بوک یکی را انتخاب کند.وی در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران می‌گوید: تجربه مسدود کردن هزاران صفحه مربوط به جنبش 99 درصدی در اروپا و آمریکا و نیز بستن صفحات منسوب به مخالفان اسرائیل و حتی بستن صفحه رسانه‌های مستقل همچون پرس‌تی‌وی توسط فیس‌بوک به خاطر صرفاً پخش تصاویر سید حسن نصرالله و سایر چهره‌های مؤثر مردمی، علاوه بر آنکه ژست آزادی بیان غرب را به یک کاریکاتور تبدیل کرده، نشان می‌دهد یک سایت صهیونیستی همچون فیس‌بوک به هیچ وجه ظرفیت انتقال پیام همسو با افکار بلند انقلاب اسلامی را ندارد و برای انتشار افکار مستقل به شدت ظرفی محدود است لذا مدیریت فیس‌بوک در خصوص پیام مغایر با منافع صاحبانش کاملاً بسته عمل می‌کند.

این کارشناس فضای مجازی با اشاره به اقرار سایت اسرائیلی «اورشلیم پست» مبنی بر تأثیرگذار بودن رئیس فیس‌بوک نسبت به نتانیاهو در میان لیست یهودیان جهان بعنوان یکی از صدها سند دشمنی مؤثر فیس‌بوک با ملت ایران خاطرنشان کرد: مجمع فعالان فضای مجازی انقلاب اسلامی (فرا) حاضر است ضمن برگزاری دوره کوتاه مدت آموزشی ویژه برخی مسئولان که آشنایی کافی با ابعاد فضای مجازی ندارند، اسناد بیشتری از مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ورود عجولانه به فضای مجازی را به آنها نشان دهد.

واشنگتن تایمز: عربستان از خطر انقلاب وحشت‌زده است

روزنامه واشنگتن تایمز پیش‌بینی کرد عربستان در 3 سال آینده دچار انقلاب شود و همین امر سران آل‌ سعود را به وحشت انداخته است.این روزنامه در تحلیلی می‌نویسد: ثبات عربستان به اسطوره‌ها پیوست؛ ریاض سخت متوحش از خطر انقلابی است که ایران ظرف سه تا پنج سال آینده به کمک نیروهای نیابتی‌اش در این کشور به راه خواهد انداخت. پادشاهی عربستان پیش از این به ثبات نسبی افتخار می‌کرد اما در تیررس طوفان فراگیر «بهار عرب» که حکام بسیاری را در منطقه سرنگون، اقتصادها را ویران و جنگهایی داخلی به راه انداخت؛ عربستان به طور محسوس نامتزلزل روی پا ایستاده است.

در ادامه این تحلیل آمده است: این پادشاهی، دیگر نه یکپارچه و منسجم است؛ نه با ثبات. فقط سه تا پنج سال دیگر کافی است تا شاهد آن باشیم که ثبات این پادشاهی به طور جدی از سوی نیروهای داخلی و یا خارجی متزلزل خواهد شد.واشنگتن تایمز تأکید می‌کند: امروز مهم‌ترین خطری که ریاض آن را احساس می‌کند، اهتمام ایران است تا بتواند یک انقلاب را درون خاک عربستان طراحی و هدایت کند. ایران توجیهات کافی برای این طرح خود دارد؛ انتقامجویی از موضع و رویکردهای عربستان در جنگ سوریه. در سال 2011 در جریان اعتراضات شیعیان بحرین علیه رژیم حاکم این کشور، نیروهای سعودی وارد بحرین شدند و رژیم «آل خلیفه» را در کنترل اوضاع یاری رساندند. بحرین در مرزهای شرقی عربستان واقع است. استانهای شرقی عربستان؛ منبع ذخایر سرشار نفت و تأسیسات صادرات این کشور و شیعه‌نشین‌اند. شیعیان به رژیم سعودی وفادار نیستند و قابلیت خلق یک انقلاب علیه حکومت عربستان را دارند.

بحران اوکراین ضعف استراتژیک آمریکا را به رخ کشید

جنگ سوریه و بحران اوکراین نشان دهنده محدودیت‌های قدرت ژئوپلتیک آمریکاست و قطعاً این موضوع بر چالش اوباما بر سر پرونده هسته‌ای ایران نیز تأثیر منفی خواهد گذاشت.شبکه خبری بلومبرگ ضمن انتشار این ارزیابی تصریح کرد: بحران اوکراین، تلاش‌های رئیس جمهوری آمریکا در همکاری با روسیه در بسیاری از مسايل از تلاش برای پایان دادن جنگ در سوریه گرفته تا توقف جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران، تسهیل خروج آمریکا و نیروهای هم‌پیمان این کشور از افغانستان به خطر انداخته است. در صورتی که چگونگی رویارویی اوباما با بحران کنونی در اوکراین، تردیدها درباره جدیت وی در رفع چالش‌های خارجی را تقویت کند، همان طور که برخی از منتقدانشان تأکید کرده‌اند، این امر می‌تواند بر روی مسایل مختلفی از جمله مذاکرات صلح فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها، پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران و موضع بشدت سلطه‌جویانه چین در منطقه تأثیر گذارد.

براساس این گزارش «نیکولاس برنز» معاون پیشین وزارت خارجه آمریکا به تازگی در کنفرانسی که سازماندهی آن را شورای آتلانتیک، سازمان تحقیقات سیاست خارجی در واشنگتن برعهده داشت، اظهار داشت: «اوباما با دشوارترین بحران بین‌المللی دوران ریاست جمهوری‌اش روبه‌رو است.»بلومبرگ می‌نویسد: اما صرف‌نظر از رویارویی فزاینده با روسیه، اوباما هم چنین با تغییر فزاینده سیاست‌های تهاجمی چین رو به رو است که علاوه بر تأکید بر اختلافات ارضی‌اش، به ناسیونالیسم فزاینده در ژاپن و کره جنوبی دامن می‌زند. این در حالیست که آمریکا از گذشته با چالش‌هایی در سوریه، عراق و شمال آفریقا و مذاکرات هسته‌ای با ایران دست و پنجه نرم کرده %D