مهرشهر نگین استان البرز

مهرشهرکرج یکی از زیباترین وخوش آب وهوا ترین شهرستانهای استان البرز است که با وسعت زیاد جغرافیایی نسبت به شهرهای دیگر این استان،دارای امکانات گردشگری و تفریحی بالقوه و خاصی می باشد.
به گزارش «کمال مهر»؛ مهرشهردرقسمت جنوبی آزاد راه کرج- قزوین قراردارد و شامل نواحی ومحله های مختلفی مانند:اکبرآباد،حسین آباد، اخگرآباد ،قنبرآباد، احدآباد، شعبان آباد ،اسدآباد،مهدی آباد،ملک آباد،کوی فرهنگ،آق تپه،گلستان۱و۲،زنبق،شهرک دریا،شهرک خبرگزاری پارس،فازهای۱و۲و۳و۴و۵ مهرشهر،کوی مهر وکیانمهر می باشد.

یکی از  ضعف های مدیریتی این منطقه که دارای 2 شهرداری نیز می باشد عدم توجه به موضوع جذب گردشگر و بهره برداری از اماکن تاریخی و تفریحی است؛که مورد غفلت مسئولین قرار گرفته،و ما در این نوشتار قصد نداریم به این موضوع بپردازیم.
در این گزارش سعی شده نقاط مذهبی،تاریخی و تفریحی این شهرستان معرفی شود تا  مسافرانی که قصد سفر به استان البرز را نموده اند و یا حتی از این استان عبور می نمایند از اماکن زیارتی،سیاحتی و تفریحی مهرشهر بازدید نموده و خاطر خوشی ازاین شهرستان به ارمغان برده باشند.

نقشه-مهرشهر2
نقشه هوایی مهرشهر

به گزارش کمال مهر ؛ از اماکن مهم مذهبی تاریخی و تفریحی و اقتصادی، مهرشهر می توان به مرقد مطهرامامزاده حسین ابن زین العابدین (ع) معروف به طاهر(ع) ، مرقد مطهرامامزاده عبدالله (ع) ، تپه تاریخی وباستانی “آق تپه”،کاخ تماشایی مروارید معروف به کاخ شمس ،پارک های  هامون ،کشاورز، فدک و فرودگاه بین المللی پیام و… اشاره کرد.

*امام زاده حسین ابن زین العابدین (ع) معروف به امام زاده طاهر(ع)

مرقد-امام-زاده-طاهر(ع)

مرقد مطهر حسین ابن زین العابدین(ع) معروف به طاهر  در قسمت شمال مهرشهر، جنب آزادراه کرج قزوین واقع شده است؛ و راه دسترسی به آن از حريم راه‌ فرعی آزادراه می‌باشد .(آدرس تصویری)
این بقعه متبرکه و همچنین مزار شهدای که در جوار این بارگاه قرار گرفته همواره مورد زیارت و تکریم تمامی مردم استان البرز، تهران ، قزوین  و حتی مسافرانی که از آزادراه کرج -قزوین در حال عبوراند می باشد.مساحت اراضی آن آستان بالغ بر شش هکتار است که در آن ساختمان حرم، صحن مطهر، پارک و فضای سبز، پارک کودک، پارکینگ خودرو، قبرستان و وضوخانه و بلوار شمالی با آبنمایی زیبا احداث شده است .

 

ساختمان قدیم بقعه به علت فرسودگی بنا و انفکاک دیوارها در سال ۷۴ تخریب و ساختمان جدید با طرحی زیبا و درمساحت ۱۴۰۰ مترمربع بنا گردیده که دارای یک گنبد خانه،دوشبستان زنانه و مردانه، دو رواق شمالی و جنوبی، دو گلدسته و یک ایوان الحاقی زیبا است . ضریح مطهر در سال ۷۹ که به شکل سنتی ساخته شده نصب گردید .

قطعه هنرمندان امام زاده طاهر(ع)

امام زاده طاهر (ع) به دلیل داشتن آرامستان قطعه هنرمندان در نزد اهل هنر نیز مشهور است. در این قطعه ، مشاهير و هنرمندان بنام ايران آرميده‌اند : استاد علی اصغر بهاری (استاد موسيقی و نوازنده برجسته كمانچه) ، علی اصغر زند وكيلی (استاد موسيقی) ، استاد حسن كامكار (بنيانگذار گروه موسيقی كامكارها ،نوازنده برجسته ويولن) ، احمد شاملو (شاعر) ، غلامحسين بنان (استاد آواز) ، محمود
مشرف آزاد تهرانی (شاعر) ، محمد مختاری (نويسنده) ، محمدجعفر پوينده (نويسنده) ، هوشنگ گلشيری (نويسنده) ، استاد مسعود بختياری (خواننده) ، نعمت ا.. (آزموده) آغاسی (خواننده) ، مرتضی حنانه (موسيقيدان) ، حسين قوامی (خواننده) ، دلكش (عصمت باقرپور)(خواننده) ، پوران (فرح دخت عباس طالقانی)(خواننده) ، احمدمحمود (احمد اعطا)(نويسنده) ، استاد احمدعبادی (استاد موسيقی)، حبيب ا.. بديعی (استاد موسيقی) ، تقی ظهوری (بازيگر) ، حسن گلنراقی (خواننده) ، مرتضی نامدار (شاعر) ، (عزت) روحبخش (خواننده) ، مازيار (عبدالرضا كيانی نژاد) (خواننده) ، گلشن كردستانی(شاعر) ،امير ناصر افتتاح (نوازنده) و عبدالعلی وزيری (خواننده) از آن جمله‌اند .

*کاخ مروراید(کاخ شمس پهلوی)

kamalemehr.ir001_001

کاخ مروارید در قسمت مرکزی مهرشهر واقع شده و در زمینی به وسعت ۱۱۱ هکتار با ۲۵۰۰ متر زیربنا بین سال‌های ۴۷-۱۳۴۵ جهت استفاده شمس خواهر محمدرضا شاه پهلوی احداث گردیده. این بنا شامل فضاهای متعددی از جمله سالن طلایی بار، دفتر مخصوص شمس، سالن پذیرایی، سالن سینما، سالن بیلیارد، استخر، آب‌نما، محل نگهداری پرندگان کمیاب، اتاق‌های خواب و غیره می‌باشد.

 

یکی از مهمترین بخش‌های این کاخ اتاق صدف است که دارای تزئینات مختلفی بوده، بخصوص نمای بیرونی آن که بصورت حلزونی شکل ساخته شده است . در طراحی فضای بیرونی دریاچه کوچکی از سه طرف کاخ را احاطه کرده و به زیبایی آن افزوده است .

kamalemehr.ir001_002
این اثر در سال ۱۳۸۲ به شماره ثبت ۷۰۶۷ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته ومتاسفانه پس از انقلاب اسلامی هیچگونه رسیدگی مناسبی صورت نگرفته ودر حال حاضر بنای کاخ از نظر ظاهری نیازمند مرمت و باسازی می باشد.
به گزارش کمال مهر؛کاخ مروراید اکنون در اختیار شهرداری کرج بوده و در مصاحبه ها و گزارشات مختلف اعلام شده ،از این مجموعه جهت ایجادموزه استان البرز و فضای سیاحتی و تفریحی مورد استفاده  قرار خواهد گرفت.

*پارک هامون

پارک-هامون

پارک زیبای هامون:  این پارک با مساحت حدود 4 هكتار داراي طراحي منحصر بفرد ، مناظر ي زيبا  و آبنماي موزيكال مي باشد؛این پارک در مهر شهر کرج  روبروی کاخ مرواریدواقع شده است.

 

آبنمای موزیکال که در پارك هامون به اجرا در آمده است 11 افکت اصلی‌ و 256 افکت فرعی دارد . شایان ذکر است که در آبنمای موزیکال، حرکات ریتمیک آب و نور به‌ صورت هماهنگ با نوای موسیقی، تصاویر 3 بعدی متنوعی به وجود می‌آورند .

پارک-هامون2 hamoun (3)_001 karaj.biz-media-7 h_001
ویژگی های خاص پارک هامون برگرفته شده ازسبکهای باغ ایرانی است ، پارک به صورت طولی  بوده و یک فضای باغ ایرانی در نقطه ثقل پارک در نظر گرفته شده است و به عنوان یک ساختار کامل بیانگر یک رابطه میان بستر فرهنگی و طبیعی و نشانه ای از سازگار نمودن انسان و محیط می باشد.در گذشته باغ ایرانی مظهر بروز توان نهفته محیط و ادراک پیچیدگی های آن بوده است که ابتدایی ترین و ساده ترین اصل هندسی باغ ایجاد محوری در میانه و به موازات طول آن می باشد ، هندسه باغ از تقسیمات چهار گوشه تشکیل شده، و به دلیل طراحی مدرن و استفاده از رنگ بندی زیبا، چشم اندازی بی نظری را ایجاد کرده است.

طراحی فوق العاده پارک باعث شده در بخشی از سطوح  پارک از سطح زمین متغییر باشد. برای مثال :آلاچیق هایی که در جنوب شرقی پارک قرار گرفته در ارتفاعی بالاتر از سطح پارک نصب شده اندو تقریباً می توان در بیشتر مناطق پارک   آلاچیق ها را  مشاهده کرد.

حوض ها و دریاچه (یا به عبارتی بهتر استخر) داخلی پارک و پل روی آن به زیبایی های پارک افزوده.

در این پارک انواع گلهای زیبایی بهاری کاشته شده،از جمله ی این گلها می توان به گل بنفشه ، مریم و گلایل اشاره کرد.قسمتی از جاده ی تندرستی در شمال غربی پارک قرار گرفته که انواع وسایل ورزشی توسط شهرداری تعبیه شده.
همچنین وسایل بازی کودکان از پلاستیک نرم ، نو و مرغوب  تهیه شده و کف محوطه ی بازی کودکان توسط پوشش نرم پوشیده شده که احتمال آسیب دیدگی کودکان در هنگام بازی کاهش می یابد.

پارک-هامون3پارک-هامون4

 

راهروهای پارک با استفاده از سنگ فرش های رنگارنگ طراحی و ساخته شده و این اصول معماری به زیبایی پارک افزوده .

* تپه باستانی “آق تپه”

Agh-Tape2 Agh-Tape1
آق تپه؛ این تپه باستانی مربوط به هزاره چهارم و سوم پیش از میلاد در *جنوب مهرشهر -انتهای خیابان  شهرک ولیعصر(عج)  قابل رویت می باشد. علت نامگذاری این تپه به نام”آق تپه” همانطور که در تصویر مشاهده می شود بدلیل سفید بودن خاک  این تپه می باشد که به گویش آذری “آق ” یعنی سفید(تپه سفید) نام برده  می شود.

*آدرس قدیم “آق تپه”: کرج ,مهرشهر -جنوب مهرشهر -انتهای خیابان بوستان – دهستان حسین آباد .

ادامه دارد…

 

 

2 دیدگاه‌ها

  1. از کی تا حالا مهرشهر شهرستان شده ؟
    خاک برسرتون که برای به دست اوردن منصب هایی که هنوز بهتون نرسیده می خواید یه شهرو تجزیه کنید –
    تا آخر کیانمهر شهر کرجه و شهرستان کرج هستش .
    عقده ای ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید