تارخ انتشار: دوشنبه 24 فوریه 2014 - 11:26
کد خبر : 24763
چاپ خبر

دستان پشت پرده در شماره‌گذاری اسکانیا/ شماره‌گذاری خودرویی بدون 19 استاندارد اصلی

گزارش سازمان استاندارد در مورد خودروی اسکانیا منتشر و مشخص شد که این خودرو 19 استاندارد لازم را کسب نکرده است، اما سؤال اینجاست؛ چه کسی دستور شماره‌گذاری اسکانیا را صادر کرد؟

به گزارش کمال مهر به نقل از فارس، در آتش سوختن 44 هموطن موجب شد تا اتوبوس اسکانیا و چرایی علت آتش سوزی بر سر زبان‌ها بیفتد.

همه مردم در کوچه و بازار در مورد این اتوبوس و آتش گرفتن آن صحبت کردند. قلم‌ها به کار افتاد و خبرنگاران مسئولین را آرام نگذاشتند تا زمانیکه پلیس علت حادثه را نقص فنی اتوبوس اسکانیا اعلام کرد.

تکرار حوادث مشابه برای این خودرو و در آتش سوختن مسافران دیگر جایی برای دفاع از این خودروساز برای مسئولان باقی نگذاشت و همه دست به دست هم دادند تا جلوی شماره گذاری این نوع اتوبوس در کشور گرفته شود.

پلیس راهنمایی و رانندگی که خود را مسئول حفظ جان مردم می‌داند ابتدا مهلتی 3 ماهه به شرکت عقاب افشان داد تا نواقص موجود بر طرف شود اما پس از آن که این خودروساز در جهت رفع نواقص اقدامی نکرد، پلیس به ناچار در تاریخ دوم بهمن ماه جلوی شماره گذاری این خودرو را گرفت.

با انتشار گزارش سازمان استاندارد در مورد اتوبوس اسکانیا مشخص شد که این خودرو بدون اینکه نمره استاندارد را در 19 بخش کسب کند، مجوز شماره‌گذاری از این سازمان دریافت کرده است.

سازمان استاندارد برای شماره گذاری یک خودرو 51 استاندارد را لحاظ کرده که خودروها برای کسب مجوز بایستی در این 51 مورد نمره قبولی دریافت کنند.

متاسفانه در جریان بررسی‌های ابتدایی اتوبوس اسکانیا مشخص شد که این خودرو در 19 مورد سیستم برفک زدا و مه زدا، سیستم برف <fon< font=””>پاکن و شیشه شوی، میدان دید جلو، چراغ مه شکن جلو، حفاظت از راننده، پشت سری صندلی‌ها، حفاظ‌های جانبی، برخورد از روبرو، برخورد جانبی، قفل و لولا، حمل کالاهای خطرناک، نصب تزئینات داخلی، برجستگی‌های بیرونی، برجستگی‌های بیرونی کابین، حفاظ چرخ، سیستم‌های ممانعت از پاشش، جرم و ابعاد خودروهای نوع M1، وسایل کوبلینگ مکانیکی نتوانسته است نمره قبولی را کسب کند.

با نگاهی به این موارد متوجه خواهید شد که تعدادی از آنها از الزامات یک خودرو محسوب شده و دارای اهمیت فراوانی هستند. برای نمونه در حالی اتوبوس اسکانیا با عدم کسب نمره استاندارد برای چراغ مه‌شکن جلو اجازه شماره گذاری یافته است که راهنمایی و رانندگی تاکید زیادی بر سالم بودن چراغ‌های خودروها دارد و با خودروهایی که دارای نقص هستند قاطعانه برخورد می‌کند.

یا در نمونه‌ای دیگر، اتوبوس اسکانیا که استفاده اصلی آن در حمل و نقل بین جاده‌ای است و با توجه به این مطلب که کشور ما دارای آب و هوای متغییر در نقاط مختلف است، در زمینه سیستم برف پاکن نمره استاندارد را کسب نکرده اما مجوز شماره گذاری گرفته است. شخصی که مجوز شماره‌گذاری یا دستور آن را صادر کرده است بطور حتم گمان می‌کرده که این خودرو جهت تردد در مناطق کویری کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت و نیازی به برف پاکن ندارد.

شخص صادر کننده مجوز شماره‌گذاری بطور حتم گمان می‌کرده که این خودرو قرار است تنها در کویر و جایی که هیچ مانعی برای برخورد با آن وجود ندارد تردد کند، آنهم بدون سرنشین که به 2 مورد برخورد از روبرو و قفل و لولا اهمیت نداده و اجازه شماره گذاری را در شرایطی صادر کرده که اتوبوس اسکانیا نتوانسته استاندارد را برای این 2 مورد کسب کند.

این در شرایطی است که هر کدام از 19 موردی که اتوبوس اسکانیا نتوانسته در مورد آنها نمره استاندارد را کسب کند حائز اهمیتی فراوان هستند و نقص هر یک از این موارد می‌تواند جان عده زیادی را به خطر بیاندازد.

با وجود تمام این نقایص اما اتوبوس اسکانیا مجوز لازم جهت شماره گذاری را کسب کرد و به جاده‌های ایران راه یافت، جاده‌هایی که خود نیز استاندارد‌های لازم را ندارد. اما سوال اینجاست که چه کسی مجوز شماره‌گذاری اتوبوس اسکانیا را صادر کرد؟

بدون شک مدیرعامل شرکت عقاب افشان که به عنوان متهم اصلی سوانح این اتوبوس تحت تعقیب قضایی است و با قرار وثیقه 8 میلیاردی هم اکنون آزاد است، به تنهایی در این ماجرا مقصر نیست.

دادستان کل کشور در شماری از نشست‌های خبری خود به بررسی سوانح اسکانیا توسط تیم ویژه‌ای خبر داده و به مردم قول داده تا علت دقیق حوادث مشخص شود، اما مشخص است که اکنون با توجه به گزارش‌های تیم ویژه و اثبات نقص فنی در اتوبوس‌های اسکانیا، نباید دستگاه قضا تنها مدیرعامل شرکت را مقصر بداند. بلکه در این ماجرا دست‌های پشت پرده بسیاری به میان آمده‌اند تا اسکانیا بدون داشتن استانداردهای لازم اجازه شماره گذاری را پیدا کند.

بنظر می‌رسد که رئیس سابق سازمان استاندارد باید به مردم و خانواده قربانیان توضیح دهد که چرا و به چه منظور اجازه شماره‌گذاری اتوبوس اسکانیا آنهم با وجود اینکه این خودرو در 19 مورد نتوانسته است نمره قابل قبول را کسب کند، صادر کرده است.

رئیس سابق سازمان استاندارد می‌تواند دست‌های پشت پرده در ماجرای شماره‌گذاری این خودرو را برملا کند و به مردم بگوید این خودرو با نفوذ چه کسی و یا چه کسانی توانست مجوز قتل مردم را بگیرد.

بدون شک کسانی که به عنوان دست‌های پشت پرده سبب صدور مجوز شماره‌گذاری اسکانیا شده‌اند، حکم قتل تعداد بی‌شماری از هموطنان را صادر کرده و دستشان به خون این افراد آغشته است.

‌از دستگاه قضایی نیز انتظار است که در این ماجرا بطور جد ورود پیدا کرده و این دستان پشت پرده را مشخص کند تا دیگر کسی جرأت نکند مجوزهایی اینچنینی صادر و با جان مردم بی‌گناه بازی کند.

انتهای پیام/

 

پاسخی بگذارید »

 • آخرین اخبار
 • واکنش آذری جهرمی به سورپرایز شنبه و یکشنبه روحانی | علت تبریک روحانی مشخص شد؟
  عملیات رهگیری پهپادهای آمریکایی زیر نظر کدام مقام بلندپایه ارتش بود؟
  تدبیر جدید سپاه و بسیج برای برخورد با اراذل و اوباش
  نحوه خرید و توزیع سیم‌کارتهای‌ دانش‌آموزی اعلام شد
  خبر خوش برای دارندگان سهام عدالت
  از بانک صادرات ایران وام بدون قسط بگیرید
  مصطفی ادیب، مامور تشکیل کابینه لبنان شد/ نخست وزیر جدید لبنان کیست؟
  پهپادهای مجهز به موشک سپاه و ارتش آماده حمله مرگبار به دشمن /موشک «تاپ اتک» ارمغان فطرس برای تانک‌های مهاجم
  ورود به مازندران در روز های تاسوعا و عاشورا ممنون شد
  جزئیات طرح پیش‌فروش جدید ایران‌خودرو
  عملکرد فراتر از حد انتظار انویدیا در سه ماهه دوم سال مالی ۲۰۲۰
  گوگل با ابزاری جدید، خواندن و نوشتن خط هیروگلیف مصری را به کاربران آموزش می‌دهد.
  رونمایی از موشک بالستیک «شهید قاسم سلیمانی» و موشک کروز «ابومهدی المهندس»، بازتاب گسترده ای در رسانه های منطقه و جهان داشت.
  اتمام اعتبار مجوز همکاری شرکت‌های آمریکایی با هواوی برای این شرکت چینی دردسرساز شد
  وضعیت کلان‌شهر تهران در ابتلا به کرونا
  فرمانده عملیات مقابله با کرونای تهران: امسال سخت‌ترین پاییز را تجربه خواهیم کرد
  هند از مشارکت هواوی و ZTE در توسعه شبکه ۵G جلوگیری می‌کند
  تاریخ معرفی و عرضه آیفون ۱۲ اپل توسط جان پراسر فاش شد
  فیسبوک بزرگترین گروه طرفداران افراطی ترامپ با ۲۰۰ هزار عضو را حذف کرد
  سرگیجه کنکور
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: K...