تارخ انتشار: سه‌شنبه 4 فوریه 2014 - 09:52
کد خبر : 19970
چاپ خبر

هیچکس حق ندارد با پول بیت‌المال در دانشگاه برای حزب یا جناحی تبلیغ کند/ دانشگاه باید منتقد باشد

رئیس‌جمهور گفت: هیچکس حق ندارد با پول بیت‌المال در دانشگاه برای حزب یا جناحی فعالیت و تبلیغ کند

به گزارش کمال مهر حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور در  در اجلاس روساي دانشگاه‌ها و پارک‌هاي علم و فناوري که صبح امروز(سه‌شنبه)‌در دانشگاه شهیدبهشتی تهران برگزار شد، گفت: قبل و بعد از پيروزي انقلاب اسلامی در همه مقاطع دانشگاه جزو پيشتازان حرکت تثبيت و تکامل راه انقلاب بود و در دوران دفاع مقدس دانشگاهيان و ‌دانشجويان جزو گروه‌هايي بودند که نقش فعالي داشتند.

وی در ادامه افزود: بعد از گذشته 35 سال ايثار، مجاهدت و ايستادگي ملت بزرگ ايران پشت سر انقلاب و‌ رهبري انقلاب، مسيري که مسير تکاملي انقلاب بوده ادامه دارد و در سرآغاز سي و ششمين بهار انقلاب هستيم.

وي گفت: دانشگاه ها در نهضت اسلامي و پيروزي انقلاب نقش بسيار بزرگي داشتند، از آغاز نهضت اسلامي از مهر 41 دانشگاه‌ها، ‌مردم، ‌جوانان و فرهيختگان همه باهم اين مسير را آغاز کردند.

رئيس‌جمهور افزود: در سال 42 به ويژه بعد از 15 خرداد در حرکتي که ميان جامعه مشاهده مي‌شد دانشگاهيان، حوزويان و مردم عزيز در صف مقدم بودند و آنوقت که امام(ره) از زندان آزاد شد فروردين سال 43، جشن بزرگي که در مدرسه فيضيه برگزار شد حضور دانشگاهيان پررنگ بود، ‌آن شب دو دسته گل بزرگ به مدرسه فيضيه وارد شد؛ ‌يک دسته گل مربوط به دانشگاه تهران و ديگري مربوط به بازار تهران بود و دانشگاه در آن جشن بزرگ نمود فراواني داشت.

دکتر روحاني گفت:‌ آبان 43 که امام(ره) دستگير شدند باز نقش دانشگاه پررنگ بود و در سال‌هاي پاياني دهه 40 نيز، ‌فيضيه قم و دانشگاه تهران که من شاهد بودم روزهاي پرفراز و نشيبي داشت و تا مقطع سال‌هاي 56 و 57 که اوج حرکت مردم و همه گروه‌ها و به ويژه دانشگاهيان بود.

وي افزود: بعد از عمليات والفجر 8 و فتح فاو دنبال پلي بوديم همانند پل خيبر که بوسيله انديشمندان صاحبنظران و اساتيد جهادي طراحي شد، نياز به پلي داشتيم که با بمباران خراب نشود و چنين پلي طراحي شد و طراحي، ‌اجرا و کارهاي عملياتي آن بر عهده انديشمندان، ‌صاحبنظران و استادان دانشگاه‌ها بود.

رئيس‌جمهور اضافه کرد: در همه حوزه‌هاي علوم، ‌فناوري و تحقيقات و پيشرفت‌هاي علمي دانشگاه در صف مقدم بوده است.

رئیس قوه مجریه اظهار داشت: این دولت محیط امن را برای دانشگاه می‌پسندد، امن یعنی همه باید احساس امنیت کنند، ما باید فضا را برای رشد علمی دانشجویانمان آماده کنیم، بتوانیم در رشته‌های مختلف تحقیق لازم را انجام دهیم و صاحب نظریه شویم.

وی ادامه داد: البته که همه اساتید و دانشجویان ما، انقلابشان، کشورشان، فرهنگشان و اسلامشان را دوست دارند، یک عده شدند متولی همه مردم، مشکوک همه مورد تردید و مورد شک، شما چه کاره هستید که خود را متولی همه چیز می‌دانید، با یک شعار آدم متولی می‌شود؟ با یک چهره و قیافه آدم متولی می‌شود؟ به چه مناسبت شما دلسوز‌تر از دیگران هستید، بگذارید محیط باز ایجاد شود، مردم ما عاشق کشورند، عاشق اسلام، عاشق انقلابند، عاشق امامند، قانون اساسی و رهبری نظام را قبول دارند، چرا ما به همه شک می‌کنیم؟ و طرف هرچه قسم می‌خورد قبول نمی‌کنیم؟ در این زمینه محقق خوبی هستیم که تمام زندگی طرف را بررسی می‌کنیم، تمام سخنرانی‌ها، تمام نوشته‌ها، تمام مقالات را بررسی می‌کنیم، یک نقطه ضعف پیدا می‌کنیم و سپس بزرگش می‌کنیم.

 دکتر روحانی با تاکید بر اینکه باید از کارهای جناحی و حزبی دست برداریم، گفت: این جناح و آن جناح بس است، یک مقدار هم به فکر مردم، کشور و آینده باشیم.

*** دانشگاه مرکز هیچ حزب و جناحی نیست

وی ادامه داد: دانشجوی ما باید دانشجوی مسئول جامعه‌پذیر آگاه باشد، تنها کافی نیست که از هندسه، فیزیک و شیمی، فیزیولوژی و چارچوب‌های علمی باخبر باشد، بلکه باید از منافع ملی‌اش و بدخواهان داخلی و خارجی هم برخوردار باشد، باید از مصالح علمی باخبر باشد، باید دنیا را بشناسد، شناخت جهان، شناخت سیاست باید در دانشگاه‌ها انجام گیرد، اما این معنایش این نیست که دانشگاه مرکز حزب یا جناحی باشد، هیچکس حق ندارد با پول بیت‌المال برای تبلیغ یک حزب یا جناح در دانشگاه کار کند.

دکتر روحانی تصریح کرد: ما باید برای ارتقای افکار اجتماعی و سیاسی دانشجو تلاش کنیم، ما باید برای آشنایی دانشجویانمان نسبت به حقوقشان و حقوق شهروندی تلاش کنیم، ما باید نسبت به آشنایی دانشجویان با فضای جهانی تلاش کنیم.

رئیس‌جمهور کشورمان ادامه داد: جناح سر جای خود، اما از پول خودتان خرج کنید، ساختمان درست کنید و آنجا فعالیت کنید، این اقدام خیلی هم خوب است نه اینکه اشکال ندارد، بلکه ما استقبال می‌کنیم و لازم باشد دولت هم کمک می‌کند، اما دانشگاه متعلق به ملت است، متعلق به یک جناح نیست، کلاس دانشگاه برای همه است، حتما برخی از گزارش‌هایی که به ما می‌رسد نادرست است، بنده که باور ندارم کسی در یک سمتی باشد، جایگاهی داشته باشد، به عنوان استاد دانشگاه و مدرس دانشگاه و بخواهد بین دانشجویان از این بابت که یک دانشجو از این جناح است و دانشجوی دیگر از آن جناح فرقی بگذارد.

*** باید فضا را برای رشد سیاسی دانشجویان فراهم کرد

دکتر روحانی تصریح کرد: اساتید ما، روسای دانشگاه ما و مسئولین وزارت علوم ما نباید این چنین باشند، بیایید هم‌قسم شویم شایسته سالاری صورت گیرد. هرکس عالم‌تر است، آگاه‌تر است، اخلاقی‌تر است و برای کشور و ملت فداکار‌تر است را قدر و ارج بنهیم و فضا را برای پیشرفت او آماده کنیم، ما باید فضای لازم را برای رشد سیاسی دانشجویان آماده کنیم، نه رشد جناحی، این وظیفه ماست، این برای کشور ما ضرورت دارد.

باشگاه خبرنگاران

پاسخی بگذارید »

 • آخرین اخبار
 • واکنش آذری جهرمی به سورپرایز شنبه و یکشنبه روحانی | علت تبریک روحانی مشخص شد؟
  عملیات رهگیری پهپادهای آمریکایی زیر نظر کدام مقام بلندپایه ارتش بود؟
  تدبیر جدید سپاه و بسیج برای برخورد با اراذل و اوباش
  نحوه خرید و توزیع سیم‌کارتهای‌ دانش‌آموزی اعلام شد
  خبر خوش برای دارندگان سهام عدالت
  از بانک صادرات ایران وام بدون قسط بگیرید
  مصطفی ادیب، مامور تشکیل کابینه لبنان شد/ نخست وزیر جدید لبنان کیست؟
  پهپادهای مجهز به موشک سپاه و ارتش آماده حمله مرگبار به دشمن /موشک «تاپ اتک» ارمغان فطرس برای تانک‌های مهاجم
  ورود به مازندران در روز های تاسوعا و عاشورا ممنون شد
  جزئیات طرح پیش‌فروش جدید ایران‌خودرو
  عملکرد فراتر از حد انتظار انویدیا در سه ماهه دوم سال مالی ۲۰۲۰
  گوگل با ابزاری جدید، خواندن و نوشتن خط هیروگلیف مصری را به کاربران آموزش می‌دهد.
  رونمایی از موشک بالستیک «شهید قاسم سلیمانی» و موشک کروز «ابومهدی المهندس»، بازتاب گسترده ای در رسانه های منطقه و جهان داشت.
  اتمام اعتبار مجوز همکاری شرکت‌های آمریکایی با هواوی برای این شرکت چینی دردسرساز شد
  وضعیت کلان‌شهر تهران در ابتلا به کرونا
  فرمانده عملیات مقابله با کرونای تهران: امسال سخت‌ترین پاییز را تجربه خواهیم کرد
  هند از مشارکت هواوی و ZTE در توسعه شبکه ۵G جلوگیری می‌کند
  تاریخ معرفی و عرضه آیفون ۱۲ اپل توسط جان پراسر فاش شد
  فیسبوک بزرگترین گروه طرفداران افراطی ترامپ با ۲۰۰ هزار عضو را حذف کرد
  سرگیجه کنکور
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: K...