تکذیب پیوستن رئیس کمیسیون امنیت ملی به “تیم مذاکرات هسته‌ای”/ بروجردی مجددا به کمیته هسته‌ای شورای امنیت ملی می‌رود

0
بازدیدها: 180

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی کمال مهر، 23 دی ماه سال جاری بود که علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در چهارمین گفتگوی تفصیلی خود در پاسخ به این سوال مبنی براینکه “ اخیرا بحثی در مورد هیئت نظارت بر تیم هسته‌ای مطرح شده، ماهیت این هیئت چیست؟” گفت: این چیز جدیدی نیست، در واقع تصمیم‌گیری‌های هسته‌ای در چند حلقه در جمهوری اسلامی انجام می‌شود از حلقه‌های کارشناسی گرفته تا مدیریت‌های ارشد نظام که همیشه در ادوار گذشته و فعلی انجام می‌شده است و در حال حاضر نیز وجود دارد، در دوره قبل کمیته هسته‌ای در دبیرخانه شورای امنیت وجود داشت که دبیر شورا هم این جلسات را مدیریت می‌کرد و وزرای ذیربط نیز حضور داشتند و از مجلس نیز بنده حضور داشتم.

نماینده بروجرد در ادامه این گفتگو و در پاسخ به پرسش دیگرمبنی بر اینکه آیا این کمیته در دولت یازدهم نیز تشکیل شده است؟ تصریح کرد: در دولت جدید تاکنون چنین جلسه‌ای برگزار نشده و معتقدم که این یک نقصی است که در روند تصمیم‌گیری‌های هسته‌ای وجود دارد.

 

اما در پی سومین نشست مشترک دولت و مجلس که شامگاه چهارشنبه 9 بهمن‌ماه  به میزبانی بهارستان در صحن مجلس شورای اسلامی برگزار شد اخباری از این نشست توسط برخی نمایندگان غیر مرتبط – که ظاهرا اطلاعاتی از این موضوع نداشته و صرفا به دنبال مصاحبه به هر قیمت هستند – به بیرون درز کرد که سریعا یک منبع آگاه  آن را تکذیب و سپس اصلاح کرد.

بر این اساس نماینده مذکور در مصاحبه خود گفته بود “با پیشنهاد رئیس مجلس و پذیرش رئیس جمهور، رئیس کمیسیون امنیت ملی به ترکیب تیم مذاکرات هسته‌ای اضافه شد”! جدا از اینکه آیا چنین اقدامی شدنی است یا خیر این منبع آگاه گفت: یک کمیته هسته‌ای از قبل در شورای امنیت ملی بود که آقای بروجردی از طرف مجلس عضو آن بود.

وی افزود: متاسفانه در دولت یازدهم از آقای بروجردی برای شرکت در این کمیته دعوت نشده بود، بنابراین آقای بروجردی در جریان سخنرانی روسای کمیسیون‌های تخصصی در نشست مشترک دولت و مجلس از این موضوع گلایه کرد و آقای لاریجانی گفتند من با آقای رئیس جمهور صحبت کردم و موافقت کردند که آقای بروجردی در این کمیته حضور داشته باشد.

بنابراین گفته می‌شود، بین “تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای” و “کمیته هسته‌ای شورای عالی امنیت ملی” زمین تا آسمان تفاوت است، اینکه این نماینده چرا و چگونه چنین مسئله‌ای را مطرح کرده‌ است جای تامل دارد!

انتهای‌پیام/

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید