نصب نخستين و بزرگترين توربين بادي مگاواتي کشور

0
بازدیدها: 183

به گزارش گروه اقتصادي کمال مهر به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، اکبر اديب فر اظهار داشت: نخستين توربين بادي گروه مپنا و بزرگترين توربين بادي مگاواتي کشور در مزرعه بادي کهک تاکستان نصب شده است.

وي گفت: نخستين توربين دو و نيم مگاواتي کشور در يکي از تونل هاي بادي کشور نصب شده است و تا پايان خرداد 93 با نصب هفت توربين ديگر، اين ميزان به 20 مگاوات خواهد رسيد.

اديب فر با بيان اينکه اين توربين بادي شامل سه بخش پايه يا برج، موتورخانه و روتور است، گفت: برق توليدي اين نيروگاه بادي در پست رازي در پنج کيلومتري شهرستان تاکستان مورد بهره برداري قرار مي گيرد.

وي ادامه داد: پايه اين توربين با 85 متر ارتفاع و 300 تن، موتورخانه 96 تن و روتور شامل پره ها و هاب بوده و طول هر کدام از پره ها 53 متر است.

اديب فر ابراز اميدواري کرد تا 15 بهمن اين توربين بادي به پست رازي متصل و برق توليد شده به شبکه تزريق شود.

وي گفت: در زمان حاضر 12 مزرعه بادي در دست مطالعه گروه مپنا بوده و قرار است که گروه مپنا تا يک سال و نيم آينده 100 مگاوات انرژي بادي را وارد مدار کند.

اديب فر افزود: گروه مپنا حدود شش سال پيش مطالعه طرح  هاي نيروگاه هاي بادي را در دستورکار قرار داد و از سه سال گذشته انتقال فناوري و خريد توربين هاي بادي را از کشور آلمان آغاز کرد.

مديرعامل شرکت پروژه توليد انرژي هاي تجديدپذير مپنا گفت: گروه مپنا يکهزار مگاوات انرژي بادي را در دست دارد که 750 مگاوات آن به صورت سرمايه گذاري خود گروه و 250 مگاوات را به عنوان پيمانکار بخش دولتي انجام مي دهد.

وي با اشاره به سرمايه گذاري در بخش انرژي خورشيدي افزود: گروه مپنا مذاکره هايي را در اين خصوص با وزارت نيرو انجام داده و قراراست به ميزان 100 مگاوات در اين زمينه سرمايه گذاري کند و در حال امکان سنجي پنج مگاوات در سه استان فارس، کرمان و يزد است.

وي با اشاره به نيروگاه ژئوترمال مشکين شهر در استان اردبيل گفت: در اين باره نيز در حال مذاکره فني و اقتصادي اين طرح  هستيم تا در صورت امکان اين طرح را تکميل کنيم و به بهره برداري برسانيم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید