اظهارات “کری” بیان رفتار سیاست خارجی آمریکا در قبال فشارهای مخالفان توافق ژنو است

0
بازدیدها: 140

به گزارش حوزه سیاست خارجی کمال مهر، “مرضیه افخم” سخنگوي وزارت امورخارجه اظهارات وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با يكي از شبكه‌های عربی را شعاری و غیرمنطقی خواند و گفت: هر چند اين سخنان برای مصرف گروهی از مخاطبان یک رسانه خاص در منطقه مطرح شده؛ درعين حال  نقض قواعد حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد به شمار می‌رود.

افخم همزمانی این اظهارات با اجرای برنامه اقدام مشترک و آغاز اقدامات عملی برای رفع یک بحران غیرضروری را، اشتباه در انتخاب زمان برای بیان چنین اظهاراتی دانست و اظهار داشت : اين اظهارات غیر دیپلماتیک بوده و به نظر مي‌رسد گروهي که مخالف توافق‌نامه ژنو هستند و عمدتا در توسعه و ترویج خشونت در منطقه دست دارند، تاثیرات  غیرسازنده‌ای بر دولتمردان آمریکا دارند و مهار اين گروه در بیان و عمل، محك رفتار سیاست خارجی آمريكا در قبال فشارهای بازیگران رادیکال و مخالف مي‌باشد.

سخنگوي وزارت امور خارجه اضافه كرد: ادعای اینکه کشورهای عربی منطقه امروز در برابر به اصطلاح سلاح اتمی ایران امن‌تر هستند، یک ادعای ساختگی بر مبنای یک پیش فرض غلط است، ایران هرگز به دنبال تولید، انباشت و استفاده از سلاح اتمی نبوده و نخواهد بود و دست دوستی خود را به سوی تمامی کشورهای منطقه دراز کرده و از روابط دوستانه با اکثر قریب به اتفاق این کشورها برخوردار است.

سخنگوي وزارت امور خارجه تصريح كرد: تنها تروریست‌ها و گروه‌های خشونت‌طلب از موفقیت ایرانی که در خط مقدم مبارزه جهانی با خشونت و افراط گری است، احساس خشم و نگرانی مي‌کنند.

افخم با اشاره به حمایت‌های آشکار ایالات متحده از اقدامات تروریستی رژیم صهیونیستی افزود : ادعای دخالت نظامی ایران در سوریه، محمل مناسبی برای توجیه حمایت فعالانه برخی متحدان آمریکا از اقدامات تروریست‌های جنایتکار تکفیری در سوریه و ساير كشورهاي منطقه نمي‌باشد.

سخنگوي وزارت خارجه با اظهار اينكه امروز شرم آورترین جنایت‌های تاریخ بشر در پناه حمايت و مصونیت ناشی از سكوت و فرافكني رقم می‌خورد اظهار داشت: تروریسم و افراط گرائی جهان را تهدید می‌کند و جامعه بین‌المللی و از آن جمله مقامات آمریکائی نبایستی با چشم پوشی از این خطر بزرگ، اشتباهات گذشته را تکرار کنند و به جای درک مسئولانه واقعيت‌ها ميدان بازي تروريست‌ها را فراخ كنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید