علت اخراج “مدیرعامل سایت نطنز” چه بود/ صحت و سقم برکناری کارشناسان مرتبط با “غنی‌سازی 20 درصد” بر اساس توافق ژنو

0
بازدیدها: 206
“عوض حیدرپور” در گفتگو با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران، در واکنش به اظهارات “جان کری” وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه “ایران باید ذخایر اورانیوم 3.5 درصدی خود را محدود کند و اگر ایران به توافق ژنو پایبند نباشد گزینه نظامی را پیش خواهیم گرفت”، گفت: به یاد دارم در دوران دفاع مقدس و در زمانی که ائمه جمعه را ترور می‌کردند “شهید صدوقی” جمله‌ زیبایی گفت و آن این بود که “مرغابی را از آب می‌ترسانند”.
وی با بیان اینکه روی میز بودن گزینه نظامی در مقابل ایران مفهومی ندارد، ادامه داد: واقعا اگر غربی‌ها و آمریکایی‌ها راهکار نظامی را راهکار صحیحی در مقابل جمهوری اسلامی می‌دانستند قطعا تاکنون این اقدام را انجام داده بودند، اما آنها خود می‌دانند گزینه نظامی برای جمهوری اسلامی ایران در منطقه هیچ کارآمدی نخواهد داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه متن توافقنامه ژنو یک مشت کلمه انگلیسی است که معنای دقیق هر یک از کلمات آن به طور دقیق مشخص است، اظهار داشت: بخشی از برداشت‌های مقامات آمریکایی از 4 صفحه توافقی که در ژنو به عمل آمده کاملا غلط است چراکه بر اساس توافقی که انجام گرفته، هیچ مانعی برای غنی‌سازی 5 درصدی اورانیوم برای جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد و ما بر حسب نیازمان برای تولید انرژی که بر اساس “ان پی‌تی” محترم شمرده شده است، می‌توانیم این کار را انجام دهیم.

حیدرپور تصریح کرد: این رفتار آقایان به نظرم یک نوع جرزنی‌ سیاسی در یک توافقنامه بین‌اللملی است که به هیچ عنوان پسندیده نیست و تقاضایم این است که آقای جان‌کری یک بار دیگر متن توافقنامه ژنو را بخواند و روی مفاهیم آن به خوبی فکر کند تا اگر مصاحبه‌ای انجام می‌دهد بر اساس متن منتشر شده باشد.

وی افزود: حرف‌هایی که در چند هفته اخیر از سوی “کری” و دیگر مقامات آمریکایی زده شده و شنیده می‌شود ناشی از این است که یا ادبیات انگلیسی‌شان ضعیف است و نمی‌توانند ترجمه صحیح و دقیقی از کلمات داشته باشند و یا اینکه خستگی سفرها اجازه نمی‌دهد روی کلمات خود تمرکز کنند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه متن کامل توافقنامه ژنو به فارسی و انگلیسی منتشر شده است، گفت: بر اساس متن منتشره، غنی‌سازی در ایران ادامه پیدا خواهد کرد و همچنین بر اساس این متن 50 درصد اورانیوم 20 درصد را تا 5 درصد رقیق کنیم که تا اینجای کار کاملا به نفع جمهوری اسلامی است و این اقدام همانند سوئیچی است که در حال حاضر OFF شده و زمانی که آن را بالا می‌زنیم ON می شود و دوباره شروع به فعالیت می‌کند.

حیدرپور همچنین در پاسخ به این سوال که برخی از رسانه‌های آمریکایی اعلام کردند که اخراج و برکناری کارشناسان و مسئولان ایرانی مرتبط با غنی‌سازی 20 درصد یک از مفاد توافق ژنو بوده است و بر این اساس آیا اخراج مدیر عامل سایت نطنز ربطی به مفاد توافقنامه ژنو داد یا خیر؟ گفت: انتصاب و عزل مدیران جزء اختیارات رئیس یک سازمان است و از آن جا که این فرد اطلاعات و گزارش داخل سازمان را به افراد غیر مرتبط منتقل می‌کرد و محرم سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران نبود از سوی “صالحی” رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان اخراج شد که به نظر من به عنوان یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و به عنوان فردی که شناخت دقیق از آقای صالحی دارم، اقدام کاملا درستی بود.
انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید