اسلام هراسی مقدمه‌‌ای برای ورود به پروژه ایران هراسی/ ایران به دنبال تولید سلاح کشتار جمعی نیست

0
بازدیدها: 182
 به گزارش خبرنگار سیاست خارجی کمال مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر “حسن روحانی” با حضور در بیست و هفتمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی ضمن تبریک میلاد پیامبر عظیم‌الشان اسلام(ص) و فرزند برومندش امام صادق(ع) و همچنین هفته وحدت، اظهارداشت: سیره پیامبر درس، سرمشق و الگوی همه ما مسلمانان است.

وی ادامه داد: همانطور که سوره‌های قرآنی را از یک دیدگاه به مکی و مدنی تقسیم‌بندی می‌کنیم، سیره پیامبر نیز باید به مکی و مدنی تقسیم شود.

رئیس‌جمهور افزود: مکه زادگاه اسلام و مدینه پایگاه اسلام است و  پیامبر در مکه به تربیت انسان‌ها در یک تراز نوینی پرداخت تا آنان را به سطح مسلم و مومن برساند.

وی تاکید کرد: هدف اصلی در مکه اصلاح انسان‌ها و تربیت آنان بود چرا که در آن دوران که مسلمان شدن یک مزیت اجتماعی به حساب نمی‌آمد مسلمان شدن نوعی جهاد بود.

دکتر روحانی تصریح کرد: پیامبر در مکه بیشتر به فرد فرد انسان‌ها توجه داشت اما هدف تنها در تراز مسلم و مومن نبود چرا که هدفی دیگر نیز مدنظر بود که آن ساخت یک جامعه و دولت اسلامی بود.

وی گفت: در مکه با شرایطی که بود مرحله دوم رسالت پیامبر مبنی بر دعوت وی رخ داد که در واقع مکه محل رسالت بود و مدینه محل تثبیت رسالت و امامت.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: امامت پیامبر عظیم‌الشان اسلام در مکه در مقام عمل اجرایی نبود و در این شرایط بود که پیامبر برای هجرت، یثرب را برگزید.

**اسلام در دل مردم‌سالاری دینی جای دارد

دکتر روحانی اظهار داشت: در آن روزگاری که بحث قراردادهای اجتماعی نه تنها مطرح نبود بلکه قرن‌ها و قرن‌ها طول کشید تا جوامع انسانی به بحث قراردادهای اجتماعی برسد، پیامبری که از جانب خدا مامور رسالت و امامت بود انسان‌ها را با قراردادهای اجتماعی و پیمان‌های عقبه و همچنین با مشورت با مردم در مرحله دوم آشنا کرد.

وی افزود: پیامبر در مرحله دوم دعوت خویش که همان امامت و رسالت جامعه توحیدی بود به ما نشان داد که اسلام در دل مردم‌سالاری دینی قرار دارد.

رئیس قوه مجریه اظهار داشت: پیامبر هم در مکه و هم در مدینه قدم به قدم جامعه را به توحیدالکلمه رساند و ایشان کاری کرد دو قبیله‌ای که تنازع تاریخی و قومی بین آنها به قدری بود که کسی فکر نمی‌کرد روزی کنار هم بنشینند این دو قوم را واحد کرد.

وی ادامه داد:‌ پیامبر پس از آن مکه و مدینه را یکی کرد و کل حجاز را به جامعه اسلامی و توحیدی خود دعوت کرد و دعوت ایشان با اخلاق حسنه و سیره محمدی انجام شد.

رئیس‌جمهور افزود: پیامبر سخنگویان و مشاورانش را از نژادها، قبایل و قومیت‌های مختلف برگزید، از جمله بلال حبشی و سلمان فارسی و همچنین پیامبر کاری کرد که عرب و غیرعرب را یکی کرد و همچنین سیاه و سفید را یک‌رنگ کرد و توانست وحدتی مستحکم، منسجم و بنیان محسوس در سایه فرهنگ بلند توحید و اسلام بسازد.

**هفته وحدت، هفته توحید است

دکتر روحانی تصریح کرد: هفته وحدت، هفته توحید است و هفته‌ای است که همه به یک نفر توجه می‌کنیم، آنکه آورنده پیام بود و بنیانگذار تمدن بزرگ بشری و آنکه رحمت برای همه عالمیان بود.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: ما ممکن است راه‌های مختلفی برای دستیابی به فرهنگ اسلام و اجرای آن برگزیده باشیم اما یادمان باشد که مبدا یکی است و مقصد یکی خواهد بود و ما از طرق و راه‌ها و مذاهب مختلف به دنبال یک حقیقت هستیم و با حقیقت توحید و توحید حقیقت، ما به دنبال کی مقصود هستیم.

وی اظهار داشت: امروز نیازمند پیروی از سیره پیامبر اسلام از مکه و مدینه هستیم تا سیره مکی را در دنیای امروز پیگیری کنیم و فرد فرد انسان‌ها را بسازیم.

رئیس‌جمهور گفت: تا همه انسان‌ها آماده نشوند مدینةالنبی ساخته نمی‌شود و اگر دنبال ساخت مدینةالنبی و جامعه اسلامی مطلوب پیامبر هستیم اول باید راه مکه را طی و با هجرت یثرب را به مدینه تبدیل کنیم.

**جهان اسلام نیازمند ترمیم شکاف‌هاست

دکتر روحانی افزود: جهان امروز، جهان زخم‌خورده‌ای است که از سیمای امت اسلامی خون می‌چکد و جهان اسلام امروز از هر زمان دیگری بیشتر نیاز به تلاش فراگیر برای ترمیم شکاف‌ها دارد.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: دشمنان اسلامی و مسلمین همواره این دو هدف شوم ایجاد تنازع، اختلاف، شکاف و تعمیق آن در میان امت اسلامی و اسلام‌هراسی را دنبال کردند.

وی ادامه داد: با اسلام‌هراسی در سراسر جهان در افکار دنیا به دنبال ایجاد سدی برای جلوگیری از رسیدن دعوت پیامبر به گوش جهانیان هستند و متاسفانه گروهک‌هایی که نه از حقیقت اسلام و نه از حقیقت ابعاد اخلاقی اسلام مطلع هستند به نام اسلام و جهاد چهره اسلام را محرف و واژگون به جهان معرفی  و شکاف بین مسلمانان را بیشتر می‌کنند.

رئیس‌جمهور اظهارداشت: آنهایی که به دنبال منافع خود هستند مثل قدرت‌های بزرگ و غرب می‌خواهند منافع مسلمانان به ویژه در بخش انرژی مثل نفت و گاز را دچار جنگ می‌کنند و آنهایی که می‌خواهند سلطه سیاسی و حضور نظامی و سلطه فرهنگی خود را توجیه کنند و آنهایی که می خواهند غاصبان، تجاوزکاران و صهیونیست‌ها بر منطقه تسلط یابند و جنایات آنها به فراموشی سپرده شود بر این دو هدف تعمیق اختلاف و اسلام‌هراسی در افکار عمومی جهان می‌دمند.

دکتر روحانی گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت تدبیر و امید در 5 ماه گذشته در کنار حل مسائل و معضلات داخلی برای مقابله با این دو هدف همواره دارای برنامه‌ بوده و در مقام عمل گام‌هایی را برداشته است.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: دشمنان اسلام می‌خواستند جنگ جدیدی را منطقه به راه بیاندازند و زمینه را برای جنگ فراهم و قدرت نظامی خود را در حال آماده‌باش و افکار عمومی را برای خونریزی، اشغال و جنگ جدید و نوع جدیدی از حمایت از رژیم صهونیستی را آماده کنند.

وی اظهار داشت: دولت یازدهم برای جلوگیری از جنگ جدید در منطقه از همه توان خود در عرصه دیپلماسی خارجی بهره گرفت و با تماس مداوم با کشورهایی که در این راستا با ایران همسو بودند، منطقه را از جنگ جدید دور کرد.

**همکاری‌ نزدیک روسیه و سوریه عامل جلوگیری از جنگ جدید در منطقه

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در این راستا دولت‌هایی در منطقه و خارج از منطقه و قدرت‌هایی در جهان دست به دست هم دادند اما کار بزرگی در این راستا صورت گرفت و اگر همکاری‌های نزدیک روسیه و سوریه نبود این هدف در منطقه محقق نمی‌شد.

دکتر روحانی افزود: دومین قدمی که دولت جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با هدف سلطه گران دنبال کرد قدم برداشتن در راه مقابله با اسلام‌هراسی بود.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: در تبلیغات گسترده نابجای دهه‌های گذشته همواره اسلام و مکتب اسلام را به عنوان مکتب خشونت و افراطی‌گری و نعوذ‌بالله مکتبی که مکتبی که مردم را به تروریسم و ارعاب دعوت می‌کند تبلیغ و ترویج کرده‌اند.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور اسلامی پرچم مبارزه را خشونت و افراطی‌گری را در دست گرفت و در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مسئله مقابله جهانی با افراط و خشونت را مطرح کرد، همان طرحی که تحت عنوان Ware مطرح شد.

دکتر روحانی افزود: آنچنان این طرح برنده و جامع و تکان‌دهنده بود که حتی دشمنان نیز ولو اینکه با آن مخالف بودند جرات نکردند تقاضای رای را از مجمع عمومی کند.

رئیس قوه مجریه اظهار داشت:‌ طرح مقابله جهانی با خشونت و افراط‌گرایی در مجمع عمومی به اتفاق آرا یعنی بدون رای‌گیری به تصویب رسید.

وی تاکید کرد: همان‌ کشورهایی که قبلا به ناروا تبلیغ می‌کردند که اسلام، مسلمانان، کشورها و جمهوری اسلامی حامی خشونت هستند ناچار شدند به این طرح رای دهند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: این اولین گام در برابر اسلام‌هراسی بود که دشمنان اسلام سالیان دراز در پی آن بوده و هستند؛ این دولت و این مردم با اعلام اعتدال و تدبیر به دنیا گفتند که راه آنان راه میانه‌روی است.

دکتر روحانی تصریح کرد: اگر رسول اکرم(ص) الگوی ماست باید بدانیم او راه اعتدال، میانه‌روی و اقتصاد را به ما آموخته است.

رئیس قوه مجریه افزود: پیامبر اکرم با چهره اخلاقی، انسانی، رحمت، مهربانی، نه فقط با مسلمانان که حتی با غیرمسلمانان نیز رفتار کرد و نه تنها پیمان عقبه، پیمان با قبایل مدینه بلکه با یهود و دیگران نیز پیمان بست و حکومت خود را در مدینه بر مبنای پیمان با دیگران قرار داد و به ما آموخت چگونه حکومت کنیم.

وی تاکید کرد: اقدام دیگری که این دولت انجام داد مقابله با ایران‌هراسی بود که در سال‌های اخیر ترویج می‌شد و به بهانه‌ای مسئله را تشدید کرده بودند که آن بهانه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای ایران بود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ایران‌‌هراسی بر این مبنا صورت گرفت که ایران را به عنوان پایگاهی برای اسلام و ترویج انقلاب اسلامی می‌بینند چرا که ایران منهای اسلام و انقلاب اسلامی چیزی نیست که غرب به دنبال ایران‌هراسی باشد.

دکتر روحانی گفت: این دولت برای آنکه بهانه را از آنان بگیرد در یک مذاکرات و تعامل سازنده توانست به اولین توافق دست یابد و این توافق اولین گام برای این بود که بسیاری از افکار عمومی جهان بدانند جمهوری اسلامی چیزی برای مخفی کردن در زمینه فناوری هسته‌ای ندارد.

**خط و نشان روحانی برای آتش‌افروزان منطقه

رئیس قوه مجریه افزود: پیامبر اکرم با چهره اخلاقی، انسانی، رحمت، مهربانی، نه فقط با مسلمانان که حتی با غیرمسلمانان نیز رفتار کرد و نه تنها پیمان عقبه، پیمان با قبایل مدینه بلکه با یهود و دیگران نیز پیمان بست و حکومت خود را در مدینه بر مبنای پیمان با دیگران قرار داد و به ما آموخت چگونه حکومت کنیم.

وی تاکید کرد: اقدام دیگری که این دولت انجام داد مقابله با ایران‌هراسی بود که در سال‌های اخیر ترویج می‌شد و به بهانه‌ای مسئله را تشدید کرده بودند که آن بهانه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای ایران بود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ایران‌‌هراسی بر این مبنا صورت گرفت که ایران را به عنوان پایگاهی برای اسلام و ترویج انقلاب اسلامی می‌بینند چرا که ایران منهای اسلام و انقلاب اسلامی چیزی نیست که غرب به دنبال ایران‌هراسی باشد.

دکتر روحانی گفت: این دولت برای آنکه بهانه را از آنان بگیرد در یک مذاکرات و تعامل سازنده توانست به اولین توافق دست یابد و این توافق اولین گام برای این بود که بسیاری از افکار عمومی جهان بدانند جمهوری اسلامی چیزی برای مخفی کردن در زمینه فناوری هسته‌ای ندارد.

رئیس قوه مجریه تاکید کرد: فناوری هسته‌ای ایران صرفا برای مقاصد صلح‌آمیز است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در این اقدام یکی از اهداف مهم خود یعنی مقابله با طرح ایران‌هراسی در سال‌های گذشته را پیگیری کرد و امروز برای جهانیان روشن شده که جمهوری اسلامی نه تنها دنبال سلاح هسته‌ای و کشتار جمعی نیست و طبق فتوای مقام معظم رهبری این کار حرام است بلکه این ملت و این کشور در سال‌های گذشته قربانی سلاح‌های کشتار جمعی بوده است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: هفته وحدت برای آن است که همه در برابر این دو هدف دشمن یعنی ایجاد اختلاف و شکاف، درگیری و نزاع میان مسلمانان و اسلام‌هراسی در سراسر دنیا مقابله کنند.

دکتر روحانی گفت: آنچه امروز در منطقه می‌بینید به معنای آن است که اقدامات آن تاکنون حول وحدت در دنیای اسلام کافی و کارآمد نبوده است.

رئیس قوه مجریه تاکید کرد: باید گام‌های بلندتری برای ریشه‌کن کردن این مسئله برداریم، برخی از این ریشه‌ها مربوط به خارج از اسلام است و برخی مربوط به انحرافات فکری در داخل دنیای اسلام است.

وی با بیان اینکه همواره ریشه کشتار و تروریسم ترس است، بیان کرد: آن کس که دست به کشتار می‌زند ترسوترین آدم است چرا که فکر می‌کند منافع فردی یا گروهی‌اش در حال از بین رفتن است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما باید ریشه‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی ارهاب را در منطقه یافته و نابود کنیم.

دکتر روحانی افزود: امروز این رسالت بر دوش علما، فرهیختگان، اندیشمندان دنیای اسلام و همچنین دولت‌های اسلامی است.

رئیس قوه مجریه گفت: اگر دولتی فکر می‌کند با تقویت تروریست‌ها حکومتی را در این منطقه از بین برده و نفوذ خود را افزایش دهد در اشتباه مطلق است.

وی اظهار داشت: هر کس چاهی برای برادرش بکند در همان چاه خواهد افتاد آنان که فکر کردند شمشیر ارهاب را بر روی گناهان کشیده و خود محفوظ می‌مانند در خطای مطلق هستند.

رئیس‌جمهور ادامه داد:‌امروز دنیای اسلام در سوریه،‌ لبنان، مصر، عراق، یمن،‌ افغانستان، بحرین و … نیاز به گفتگو و تعامل دارد و باید همه توان خود را برای جلوگیری از ادامه خونریزی در میان امت اسلام به بهانه‌های واهی به کار برد.

دکتر روحانی اضافه کرد: کسانی که میان گویندگان “لااله‌الاالله” و “محمدرسول‌الله” با زشت‌ترین حربه یعنی تکفیر فاصله می‌افکنند، نه دوستدار اهل سنت‌اند نه تشیع بلکه دشمنان اسلام، قرآن و پیامبرند.

رئیس قوه مجریه تاکید کرد: قرآن میان ما پیوند ولایت برقرار کرده و این پیوند میان همه مسلمانان است و هر کس که به این ریسمان محبت و ولایت صدمه می‌زند مخالف با اسلام، قرآن و پیامبر است.

رئیس‌جمهور در پایان از خدای بزرگ برای کسانی که در ایجاد وحدت در دنیای اسلام تلاش می‌کنند آرزوی توفیق کرد.

انتهای پیام/

برچسب ها: روحانی ، وحدت ، اسلام ، پیامبر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید