مشکلات دانشگاهیان و فارغ التحصیلان رشته تربیت بدنی در ورزش ایران و راه حل آن ؟

0
گروه ورزشی کمال مهر ؛اگر به تاریخچه ورزش در کشورمان بنگریم ، متوجه خواهیم شد که نگاه علمی و بنیادی از ابتدا بر فضای ورزش کشور حاکم نبوده است .
این نگاه غیر اصولی پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز دستخوش تحول چندانی نگردید . همه پیشکسوتان ورزش ، از بدو تاسیس سازمان ملی ورزش ، با وجود تغییر نام های فراوان ، خاطره ای از تحول در سیستم مدیریتی این سازمان ندارند. جامعه دانشگاهی در رشته تربیت بدنی محکوم به نداشتن تجربه است و از عرصه های مدیریتی در بخش ورزش کشور جا مانده است .
 نگاه صرفا تجربه گرایانه به بخش های گوناگون ورزش کشور ، از سطوح مربیگری تا سطوح مدیریتی ، دستاوردی جز محصور شدن جامعه دانشگاهی ورزش کشور در قالب دانشجویان و اعضای هیات علمی نداشته است . این در حالی است که رشته های مهندسی گوی سبقت را در مدیریت ورزش کشور ربوده اند و این چیزی نیست جز یک نگاه صرفا سیاسی در مدیریت ورزش کشور ، که بارها و بارها طعم تلخ ناکامی در عرصه های قهرمانی و پایه را به ما چشانده است .
 نکته جالب توجه اینکه بدون درس گرفتن از این ناکامی ها ، بارها این سناریوی تلخ به مرحله اجرا رسیده است و با هر بار ناکامی ، نسلی از ورزشکاران کشور که با تلاش به مرز شکوفایی رسیده اند از عرصه قهرمانی حذف می شوند و این تراژدی در ورزش کشور کماکان ادامه دارد .
 عدم توجه به پژوهش های علمی اساتید و دانشجویان نخبه در حوزه تربیت بدنی ، رساله های کارشناسی ارشد و دکتری دانشجویان را به محملی برای نشستن گرد و غبار کتابخانه ها تبدیل کرده است .
 با تمامی این معضلات و ناکامی ها ، باز هم چشم امیدمان به آینده روشن است . برای تغییر هیچ گاه دیر نیست و این اولین اصل توسعه جوامع است. توسعه ای مبتنی بر دانش ، تجربه و پژوهش . در این راستا به عنوان عضو کوچکی از جامعه دانشجویان تربیت بدنی کشور راهکارهایی را برای خروج از وضع موجود ، به صورت اجمالی ارائه می نمایم. امید است نگاه تفصیلی در این زمینه راهگشای مشکلات موجود باشد.
۱-شکل گیری بنیادی برای معرفی دانشجویان به بخش ورزش کشور و الزام سازمان برای جذب فارغ التحصیلان رشته تربیت بدنی ، برحسب تخصص در بخش های گوناگون ورزش کشور . درست مانند ارتباط بسیار خوب صنعت و دانشگاه که یک ارتباط دو سویه و بسیار مثبت را بوجود آورده است.
۲-الزام روسای سازمان به استفاده از شوراهای تخصصی متشکل از اساتید برجسته دانشگاه ، به عنوان شوراهای مشورتی در زمینه تصمیمات کلان ورزش کشور.
۳-تشکیل اتاق های فکر فعال ، متشکل از دانشجویان تحصیلات تکمیلی ، اعضای هیات علمی و پیشکسوتان دارای تجربه در زمینه های تخصصی گوناگون در ورزش کشور.
۴-تشکیل شورای جذب پژوهش های کاربردی دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته تربیت بدنی و حمایت مستمر از طرح های پژوهشی ، و مهمتر از همه عملیاتی نمودن طرح های پژوهشی موفق.
۵-در نهایت تلاش هرچه بیشتر جامعه دانشجویان و اعضای هیات علمی در بخش تربیت بدنی ، به جهت دستیابی به دانش روز دنیا ، به دور از انزوا و نا امیدی و با چشم اندازی بلند مدت و امیدوارانه.
نویسنده:ایمان نسترن بروجنی
منبع: مفا آنلاین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.