تارخ انتشار: یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۱
کد خبر : 209030
چاپ خبر

کدام پرنده صهیونیست‌ها در تله پدافندی سوریه گیر کرد؟ /نفرین سفارش اف-16های ایران پس از 40 سال اثر کرد +تصاویر

اسرائیلی‌ها در چندین مرحله، اف ۱۶ از آمریکا دریافت کرده اند که سری اول آنها سفارش داده شده توسط ایران بود که بعد از انقلاب به دست صهیونیست‌ها افتاد

 

به گزارش گروه وبگردی «کمال مهر»؛ ساعات آغازین این هفته، رسانه ها و افکار عمومی جهان شاهد بروز تحولات مهمی در مرزهای سوریه با فلسطین اشغالی بودند؛ جایی که برای اولین بار در چند سال اخیر، یگانهای دفاع هوایی ارتش سوریه، پاسخی قاطع و حساب شده به تجاوزات مکرر و حملات گاه و بیگاه پرنده های صهیونیست داده و موفق به سرنگون کردن یک اف ۱۶ متجاوز اسراییلی شدند.

ماجرا از کجا آغاز شد؟

بر اساس آنچه منابع خبری مختلف گفته اند، کل درگیری ها با ورود یک فروند پهپاد از سمت سوریه به بلندهای جولان اشغالی آغاز شده که توسط اسراییلی ها شناسایی و در نهایت توسط یک فروند بالگرد آپاچی اسراییلی هدف قرار می گیرد، اسراییلی ها ادعا می کنند که لاشه این پهپاد را بدست آورده اند.

در ادامه دسته پروازی از اف ۱۶ های نیروی هوایی اسراییل به پایگاه هوایی T-۴ نیروی هوایی سوریه در منطقه پالمیرا در مرکز سوریه حمله می کنند که ظاهرا در راه برگشت یکی از اف ۱۶ های اسراییلی مورد اصابت قرار گرفته و دو خلبان آن ناچار به خروج اضطراری از جنگنده خود شدند و در جایی در داخل جولان اشغالی فرود آمدند که یکی از خلبانان در وضعیت بد جسمانی قرار دارد.

کدام پرنده صهیونیست‌ها در تله پدافندی سوریه گیر کرد؟ /نفرین سفارش اف-16های ایران پس از 40 سال اثر کرد +تصاویر

لاشه اف ۱۶ ساقط شده اسراییلی در جولان اشغالی

برخی از رسانه ها و کارشناسان اعتقاد دارند که کل ماجرای نفوذ این پهپاد به سرزمین های اشغالی یک سناریوی از قبل چیده شده برای تله گذاری و نابودی جنگنده اسراییلی است که فعلا نمی توان با قطعیت درباره این مسئله اظهار نظر کرد اما اگر اینچنین هم باشد، ترفند و نکته جالبی محسوب می شود.

مهاجم سرنگون شده، کدام پرنده بود؟

با توجه به این که اعلام شده است بعد از ساقط شدن اف ۱۶ اسراییلی، دو خلبان از جنگنده خارج شده اند، لذا ما یا با F-۱۶D و یا F-۱۶I اسراییلی رو به رو هستیم.

اسراییلی ها در چندین مرحله، جنگنده های اف ۱۶ را از آمریکا دریافت کرده اند که سری اول آن در حقیقت اف ۱۶ های سفارش داده شده توسط ایران بود که بعد از انقلاب و لغو شدن سفارش این پرنده ها به اسراییل تحویل داده شد. در سالهای بعد صهیونیست ها جنگنده های سری C/D را نیز از خانواده اف ۱۶ تحویل گرفتند و در نهایت سری I که جنگنده ای مخصوص نیازهای اسراییل است، به آنها تحویل شد.

اف ۱۶ های سری سی و دی بلوک ۳۰ که جنگنده های چند منظوره تک سرنشین و دو سرنشین هستند به این رژیم در طول دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی تحویل شد. این جنگنده های چند منظوره توان حمل موشک های هوا به هوای هدایت راداری فعال سری امرام، موشک های حرارتی هوا به هوا، موشک ضد رادار شرایک و هارم و مهمات هدایت ماهواره ای سری JDAM و غلاف هدف گیری بر علیه اهداف سطحی را دارند.

کدام پرنده صهیونیست‌ها در تله پدافندی سوریه گیر کرد؟ /نفرین سفارش اف-16های ایران پس از 40 سال اثر کرد +تصاویر
یک فروند اف ۱۶ دی اسراییلی

اما ارتش صهیونیستی مدل پیشرفته تری از اف ۱۶ را در سالهای آغازین هزاره جدید به اسم F-۱۶I یا سوفا که به عبری به معنای طوفان است را سفارش داد. این مدل از اف ۱۶ بر اساس اف ۱۶ های دی بلوک ۵۲ توسعه پیدا کرده است اما در حدود ۵۰ درصد از قطعات آن در بخش های الکترونیک پرواز ساخت اسراییل است و بخش عمده ای از تسلیحات این جنگنده نیز ساخت رژیم صهیونیستی محسوب می شود.

کدام پرنده صهیونیست‌ها در تله پدافندی سوریه گیر کرد؟ /نفرین سفارش اف-16های ایران پس از 40 سال اثر کرد +تصاویر
دو فروند اف ۱۶ آی اسراییلی

البته درباره اف ۱۶ های سی و دی اسراییلی ذکر این نکته مهم است که آنها در خود سرزمین های اشغالی به استاندارد باراک ۲۰۲۰ ارتقاء یافته اند و از جهات زیادی خصوصا در بحث سامانه های نرم افزاری، نمایشگرها و نوسازی سازه هواپیما تحت مدرن سازی قرار گرفتند و دارای شباهت های زیادی به خانواده سوفا هستند. البته هنوز دقیقا مشخص نیست پرنده ساقط شده اخیر اف ۱۶ دی یا اف ۱۶ آی بوده است.

ساقط کننده پرنده صهوینیستی چه بوده است؟

اما بحث بسیار مهم درباره این حادثه، سامانه ساقط کننده اف ۱۶ مهاجم است که تا به الان خبر دقیقی درباره سامانه منهدم کننده اف ۱۶ در دسترس نیست و از طرف دیگر منابع خبری از شلیک تعداد زیادی از موشک های ضد هوایی سوری (تا حتی ۲۵ فروند موشک) اطلاع می دهند. به صورت استاندارد اگر به این ماجرا توجه شود شاید بتوان گفت در زرادخانه سوری ها دو سامانه باک و پانتسیر وجود دارند که توانایی درگیری و نابود کردن اف ۱۶ های اسراییلی را دارا هستند. البته بنا به تصاویر موجود، موشک هایی مثل اس ۲۰۰ و سام ۶ نیز به سمت مهاجمین شلیک شدند.

پانتسیر یک سامانه دفاع کوتاه برد با ترکیب توپ و موشک با برد حدود ۲۰ کیلومتر و سامانه باک نیز یک سامانه دفاع هوایی برد متوسط با برد حدودا ۵۰ کیلومتر است. این دو سامانه دارای توانایی های بالا برای مقاومت کردن در برابر سیستم های جنگ الکترونیک جنگده های اسراییلی هستند.

کدام پرنده صهیونیست‌ها در تله پدافندی سوریه گیر کرد؟ /نفرین سفارش اف-16های ایران پس از 40 سال اثر کرد +تصاویر

سامانه باک ارتش سوریه

از طرف دیگر با نگاهی به تصویر لاشه اف ۱۶ اسراییلی یک نکته را می توان متوجه شد و آن هم این که سازه اف ۱۶ اسراییلی تا لحظه برخورد به زمین نابود نشده است یعنی هر اتفاقی برای این جنگنده در آسمان رخ داده است مشخصا به نابودی آن در آسمان منجر نشده و خلبانان توانسته اند آن را به سمت سرزمین های اشغالی هدایت کنند و در نهایت آن را ترک کردند.


بیشتر بخوانید: تغییر قواعد بازی در خاورمیانه با سقوط یک جنگنده


احتمال اصلی انفجار یک موشک به صورت مجاورتی در نزدیکی این هواپیما و برخورد ترکش ها به آن و احتمال دیگر برخورد گلوله های توپ به این جنگنده است. فراموش نکنیم که سامانه پانتسیر دارای دو قبضه توپ ۳۰ میلی متری با نواخت تیر ۲۵۰۰ تیر در دقیقه برای هر توپ است. باز هم تاکید بر این نکته مهم است که این احتمال وجود دارد که این هواپیمای اسراییلی توسط سامانه های ساده تری مثل سام ۶ سوری ها مورد اصابت قرار گرفته باشد.

کدام پرنده صهیونیست‌ها در تله پدافندی سوریه گیر کرد؟ /نفرین سفارش اف-16های ایران پس از 40 سال اثر کرد +تصاویر
سامانه پانتسیر ارتش سوریه

مسلما در روزهای آینده اطلاعات بیشتری درباره آنچه بر سر اف ۱۶ اسراییلی آمده است منتشر خواهد شد اما آنچه در حال حاضر می توان گفت این مسئله است که سوری ها بعد از مدتها تجاوز ادامه دار هوایی اسراییل موفق شدند برای اولین بار یک پرنده مهاجم را به زیر بکشند که این اتفاق سوای بحث های نظامی و اثراتی که در نوع برخوردهای آینده رژیم صهیونیستی و محور مقاومت خواهد داشت شارژ روحی بسیار سنگین برای ارتش و مردم سوریه محسوب می شد.

منبع: مشرق

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

 • آخرین اخبار
 • عجیب‌ترین عادات خواب بزرگان و چهره‌های معروف
  زیباترین شاهدخت‌ها و شهبانو‌های تاریخ
  «روز جهانی چپ دست ها» و ۱۳ نکته جالب در مورد آن‌ها
  چرا دعای عرفه از مهمترین اعمال ماه ذی الحجه است؟
  ۱۰ جایگاه برای عرضه دام زنده و ذبح بهداشتی در کرج تجهیز شد/ از ذبح غیر بهداشتی دام جلوگیری می شود
  قطار تهران – آنکارا به زودی راه‌اندازی می‌شود
  پور علی گنجی راهی ترابوزان اسپور شد!
  سودهای میلیاردی حرام در حساب‌ بانکی برخی سلبریتی‌ها
  ۵ رشته مهجور، اما پولساز دانشگاهی را بشناسید+ جزئیات
  بازدید بدنی شکم زن باردار سیاهپوست توسط پلیس/ رسوایی های رفتار نژادپرستانه پلیس در آمریکا
  مسیر سرگردان و پرحاشیه کمربندی مهرشهر/ طرح تعویضی مسیر جایگزین در گرو توافق دوطرفه با مالکین اراضی
  مردم از تبعیض قوه قضائیه و عدم برخورد با آقازاده ها ناراحتند/ فرسایشی بودن بررسی پرونده ها دست این قوه را می بندد/ حجم زیاد پرونده ها دستگاه قضایی را فشل کرده است
  “جنگ نمیشود مذاکره نمیکنیم” داغ‌ترین هشتگ توییتر فارسی شد
  بازتاب سخنان رهبر انقلاب در رسانه‌های عرب زبان
  حیدرالبعادی باید در قد و قامت کوتاه خود سخن بگوید/ العبادی با اشاره یک ژنرال ایرانی نخست وزیر شد/ مقتدی صدر قلباً با ملت و رهبری ایران است
  دروغ نماینده مجلس درباره شغل فرزندانش +عکس
  چرا شاه بحرین را در سال ۵۰ از ایران جدا کرد؟
  مهاجم استقلال در اندونزی سوژه شد +عکس
  شکنجه به خاطر آزار و اذیت دختر عمه
  عکس/ صحنه‌ای عجیب در تهران!
  کتابی که همه باید بخوانند
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net