تارخ انتشار: دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۲
کد خبر : 187745
چاپ خبر

معرکه‌گیری روباه پیر برای جنگ شام

سیل کمک‌های مختلف به گروه‌های تروریستی رسیده است، از جمله موشک‌های جدید تاو، گراد و همچنین خمپاره‌اندازهای کالیبرهای مختلف

به گزارش«کمال مهر» دوشنبه هفته گذشته روزنامه الاخبار لبنان و شبکه المیادین در گزارش‌هایی میدانی و دقیق به نقل از منابع اطلاعاتی سوریه و متحدانش جزئیات طرح حمله مشترک آمریکا و انگلیس به همراه اردن و عربستان و تروریست‌های مزدورشان به مرزهای جنوبی سوریه را فاش کردند که قرار است به منظور تجزیه این کشور صورت گیرد.

این گزارش‌ها چنان دقیق بودند که فردای آن روز ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در یک نشست خبری با همتای ایتالیایی‌اش بر آنها صحه گذاشت و درباره نقشه آمریکا برای حمله تروریست‌ها به دمشق هشدار داد. این در حالی است که بخش نخست طرح تجاوز آمریکایی – انگلیسی به‌وسیله پیاده‌نظام تکفیری و اردنی در استان درعا در جنوب سوریه بیش از ۲ ماه است آغاز شده و این مناطق و حومه‌های دمشق آماج حملات مختلف یگان‌های زمینی گروه‌های تکفیری تحت پوشش القاعده قرار گرفته‌اند.

اما با واکنش مناسب نیروهای سوری و داوطلب و پوشش عالی نیروی هوایی روسیه و سوریه  با وجود سرسختی تروریست‌ها، پیشروی‌های آنها متوقف مانده است. تاکنون بیش از ۱۲۰ تن از نیروهای ارتش سوریه در این نبردها به شهادت رسیده‌اند که تلفات تروریست‌ها چیزی ۴ برابر این عدد است و دلیل آن هم تعدد هجوم  پدافندی و بمباران سنگین مواضع تروریست‌هاست. با این حال نبردها تا رسیدن به مرحله اصلی ادامه پیدا می‌کند و نتیجه این عملیات در آینده نبردها در جنوب سوریه تاثیر شگرفی دارد.

ارتش اردن پس از شروع نبردها از ۲ ماه پیش، نسبت به تداوم آن هشدار داده بود و حتی با قطع کردن مسیرهای تدارکاتی و همچنین بستن مرزها که باعث عدم پذیرش زخمی‌ها شده بود، زحمت زیادی بر دوش تروریست‌ها گذاشت. نکته جالب در این میان حضور سنگین و همه‌جانبه القاعده (جبهه النصره) و احرارالشام در این عملیات بود که با کمک برخی واحدهای به‌اصطلاح ارتش آزاد تقویت شده بودند.

اما دخالت نکردن اردنی‌ها تنها تا حدود ۲ هفته پیش ادامه داشت تا اینکه منابع میدانی در سوریه اعلام کردند از آن زمان دوباره مرزها باز شده و سیل کمک‌های مختلف به گروه‌های تروریستی رسیده است، از جمله موشک‌های جدید تاو، گراد و همچنین خمپاره‌‌اندازهای کالیبرهای مختلف. به گفته این منابع میدانی، گروهی از تروریست‌های ارتش آزاد هم که تاکنون در عملیات مشارکت نکرده بودند، وارد منطقه شده و نبردها در طول چند روز گذشته شدت بیشتری به خود گرفته است و به‌نظر می‌رسد تشدید هم خواهد شد. یک منبع مطلع در اتاق عملیات جنوب متحدان در سوریه به کانال اخبار سوریه می‌گوید، کشوری که پشت طرح حمله به جنوب و اشغال درعا و قنیطره است، نه آمریکا، سعودی یا قطر بلکه  کشور دیگری است که سایرین دنباله‌رو طرح آن بوده و هماهنگی نیز بر عهده طرف مزبور است. در طول ۲ ماه گذشته افسران انگلیسی  بیشترین حضور را در شمال اردن داشته و آنها بوده‌اند که تروریست‌های القاعده را در عملیات هدایت می‌کرده‌اند.

سازمان اطلاعات خارجی انگلیس در طول ۶ ماه گذشته فعالیت بسیار سنگینی را در جنوب سوریه شروع کرده است. این سازمان درست پس از انتخاب ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا وارد فاز عملیاتی شد و با همکاری نزدیک افسران اسرائیلی طرح‌های متعددی را در جنوب سوریه مورد مطالعه قرار داد که البته خارج از اطلاع اتاق عملیات موک در امان نبوده است. در این مدت‌ زمان انگلیسی‌ها دیدارهای مختلفی با سرکرده‌های گروه‌های تروریستی داشته‌اند.

سفر ناگهانی ۲ هفته پیش ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس به امان و ریاض نیز در چارچوب هماهنگی مستقیم با اردن و عربستان برای جنگ‌افروزی علیه سوریه بود که بلافاصله با توطئه پرچم دروغین شیمیایی ترویست‌های دست‌پرورده روباه پیر در نزدیکی ادلب به عنوان بهانه‌ای برای حمله به سوریه همراه شد. در واقع سفر می‌ به امان اسم رمز جنایت شیمیایی خان شیخون بود. اما وقتی اردنی‌ها ‌ناگهان مدعی حضور ایرانی‌ها در ۷۰کیلومتری مرزهای کشورشان شدند به‌خاطر هشدار امنیتی شدیداللحن ایران (و طبعا روسیه) به اردن برای عدم حمایت از تروریست‌های خربه غزاله بود. در عین حال میزان گشت‌های هوایی در منطقه با استفاده از جنگنده‌های رهگیر سوخو ۳۵ و ۳۰ افزایش پیدا کرده و روس‌ها نیز به‌صورت عملیاتی در پایگاه هوایی الضمیر در شمال دمشق حضور پیدا کرده‌اند. سامانه‌های متعدد پدافندی و همچنین موشک‌اندازهای قدرتمند میان‌برد هم برای هدف قرار دادن پایگاه‌های اردنی مستقر شده‌اند و به ‌احتمال زیاد اگر اتفاقی روی بدهد، جنگی وسیع در منطقه آغاز خواهد شد.
دموکرات‌ها و جمهوریخواهان کنگره درپی تصویب طرح حمله به سوریه
۲ طیف اصلی از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در مجلس نمایندگان کنگره حال جمع‌آوری آرا برای تصویب طرح حمله نظامی به سوریه هستند. با این حال به گفته معاونان و قانون‌گذاران کنگره، در شرایطی که دموکرات‌ها قصد فشار بر کاخ سفید را دارند و جمهوری‌خواهان نیز درباره حمله مزبور متفق‌القول نیستند، احتمالا کنگره مجوز حمله مستقیم نظامی بیشتر را به دولت واشنگتن نخواهد داد، چرا که به آغاز یک جنگ فرسایشی دیگر خواهد انجامید.

به گزارش سی‌ان‌ان، جیم مک گاورن از حزب دموکرات و تام کول، نماینده جمهوری‌خواه در نامه‌ای به پل رایان، رئیس‌جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان خواستار بررسی طرح صدور مجوز حمله آمریکا به سوریه پس از پایان تعطیلات دوهفته‌ای کنگره در اواخر ماه جاری میلادی شده‌اند. این در حالی است که دونالد ترامپ پس از حمله موشکی پنتاگون به یک پایگاه هوایی سوریه در حمص که بدون مجوز کنگره بوده و حتی نقض قانون اساسی خود آمریکا محسوب می‌شد، شنبه گذشته در نامه‌ای به پل رایان از صدور دستور برای اقدامات «لازم و مقتضی بیشتری» علیه سوریه خبر داد.

پس‌ از حمله به پایگاه الشعیرات، رئیس مجلس نمایندگان در کمال تعجب اعلام کرد که رئیس‌جمهور اختیار صدور دستور حمله را داشته اما بهتر است دولت در مراحل بعدی با کنگره مشورت کند. الیوت انگل، عضو دموکرات کمیته امور خارجی  مجلس نمایندگان تاکید کرد که  لازم است ترامپ راهبرد خود را درباره سوریه به کنگره اعلام کند و برای دریافت مجوز اقدام نظامی به سوریه در کنگره حضور یابد. اما در مقابل اد رویس، رئیس‌جمهوری‌خواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان گفت که دریافت مجوز از کنگره تنها در صورتی لازم است که اقدام نظامی دولت آمریکا بیش از ۶۰ روز به طول بینجامد.
آماده شدن تروریست‌ها برای حمله شیمیایی به شرق دمشق
گروه‌های تروریستی جنوب سوریه تحرکاتی را برای یک حمله شیمیایی دیگر مشابه آنچه ۲ هفته پیش در خان‌شیخون در حومه ادلب انجام شد آغاز کرده‌اند. روز گذشته «فراس کرم» یکی از خبرنگاران وابسته به تکفیری‌های فعال در حومه پایتخت سوریه از آمادگی برای پوشش خبر حمله شیمیایی در حومه شرقی دمشق خبر داد. حتی منابع خبری محلی نیز بلافاصله در شبکه‌های مجازی خبر دادند که تروریست‌های فیلق‌الرحمن وابسته به جفش (جبهه فتح‌الشام یا جبه‌النصره سابق) در مناطقی از غرب غوطه شرقی دمشق که بر آن تسلط دارند اقدام به  پخش ماسک‌های شیمیایی بین نیروهای خود و ساکنان کرده‌اند. این در حالی است که سه‌شنبه هفته پیش رئیس‌جمهور سوریه از توطئه آمریکایی برای حمله شیمیایی به حومه دمشق توسط تروریست‌ها پرده برداشته بود.
منبع: وطن امروز

پاسخی بگذارید »

 • آخرین اخبار
 • پیام نوروزی سال ۱۳۹۷ مقام معظم رهبری
  «مهدی جهانگیری» چگونه مولتی میلیاردر شد؟/مواهب رفاقت با «بقایی» از جیب مردم +تصاویر و اسناد
  عکس یادگاری با سردار سلیمانی در فرودگاه مهرآباد
  اسحاق جان کدام حصر؟ تراول ۵۰‌هزارتومانی می‌فرستند!
  عکس/ حضور حاج محمود کریمی در اردو جهادی
  استفاده انگلیس از نفوذی‌ها برای اغتشاش یعنی استعمار به ته خط رسیده/نورعلی تابنده آمر قتل است/ محمد حسین‌ها حجت خدا و ستاره های درخشان ما هستند
  اقدام جالب دختر چینی برای تحقق رویای پدربزرگش +تصاویر
  حرکات موزون و عجیب فوتبالیست مشهور بعد از گلزنی + تصاویر
  نماز مخصوص توبه در آستانه ماه رجب
  شهیدی که دوست داشت مثل حججی شهید شود
  چه کسانی از جهنم به بهشت می‌روند؟
  عکس نوشته به مناسبت میلاد امام محمد باقر (ع) و آغاز ماه رجب
  دعاهای استهلال ماه رجب
  من عاشق اعدام هستم/ اگر ۵۰ نفر هم می‌مردند خواست خدا بود!
  بخشی از مستندات جرائم بقایی+ فیلم
  شهر بام‌های طلایی ایران کجاست؟ + تصاویر
  نام ۲ فوتبالیست دوپینگی اعلام شد
  عاقبت تلخ بی‌توجهی به ترمز دستی خودرو + فیلم
  اقدام عجیب علی پروین برای فرار از سربازی! +فیلم
  عادت‌های روزمره‌ای که زوایای پنهان شخصیتتان را لو مى دهند!
  کتابی که همه باید بخوانند
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net