تارخ انتشار: دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۰
کد خبر : 211976
چاپ خبر

شاه‌ مهره دوتابعیتی‌ها کیست و چگونه جاسوسی می‌کرد؟/با وجودطفره رفتن دولت و شخص وزیر اطلاعات از موضوع جاسوسی دری اصفهانی چهارمین نهاد قانونی هم جاسوسی دری‌اصفهانی را تایید کرد

دری اصفهانی یکی از محکومین به اتهام جاسوسی در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای است که در رأس حساس‌ترین بخش مذاکرات یعنی کمیته مالی ـ بانکی بوده است

به گزارش گروه وبگردی«کمال مهر»حجت الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه امروز در نشست خبری در پاسخ به ادعای اخیر وزیر اطلاعات که گفته بود “دری‌اصفهانی جاسوس نیست”، اعلام کرد “دری اصفهانی از نظر دادگاه جاسوس است و درخواست اعاده دادرسی هم کرده که هنوز نتیجه آن مشخص نیست.”

امروز نیز در گزارش هیئت تحقیق و تحفص مجلس از ۲ تابعیتی‌ها، نام دری اصفهانی نیز به عنوان جاسوس آمده است؛ در این گزارش تصریح شده که وی  (تبعه کانادا) از دیگر محکومین به اتهام جاسوسی در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بود که در رأس حساس‌ترین بخش مذاکرات یعنی کمیته مالی ـ بانکی بوده است که پذیرش اجرای FATF به عنوان پیش‌شرط امضا برجام و در منگنه قرار دادن نظام به نحوی که راه رفت و برگشت برای آن وجود نداشته باشد، از نتایج آن بوده است.

پیشتر نیز، بر اساس نظر نهادهای امنیتی، دادگاه با صدور حکمی دری اصفهانی عضو سابق تیم مذاکره کننده برجام را جاسوس اعلام کرده و پرونده وی برای صدور حکم نهایی به دیوان عالی کشور ارسال کرده بود که نهایتا این دیوان نیز با تائید حکم اولیه جاسوس بودن دری اصفهانیرا محرز و تائید کرد.

در گزارش زیر به سوابق و عملکرد این جاسوس دو تابعیتی پرداخته ایم:

** دری اصفهانی؛ اخراج از وزارت دفاع تا مشاوره دادن به سیف

عبدالرسول دری اصفهانی متولد ۱۳۳۵ در اصفهان است. دری تحصیلات خود را در رشته حسابداری در انگلستان ادامه داد و به عضویت پیوسـته انجمن حسـابداران خبـره انگلستان و ولـز و انجمن حسـابداران خبـره اُنتاریو در کانـادا درآمد. وی شریک موسسه حسابرسی «کوپرزاند لیبراند»Coopers & Lybrand پیش از انقلاب بود.

بر اساس گزارش‌های منتشره وی قبل از انقلاب با کمیته خزانه‌داری آمریکا هم کار می‌کرده و مسئولیت کمیته بخش مربوط به انگلیس را برعهده داشته‌است. دری اصفهانی پس از انقلاب، در وزارت دفاع ایران استخدام و مسئولیت بخش مطالبات ایران از آمریکا شد.  هنگامی که وزارت دفاع مطلع می‌شود که محاکم و دعاوی بین ایران و آمریکا، به رغم مستندات و مدارک قوی، به علت عدم ارائه دفاعیات، رای به نفع آمریکا داد، از وزارت دفاع اخراج شد و به کانادا می‌رود.

در زمان مدیرکلی محمود بهمنی جهت عضویت در هیئت مدیره یکی از بانک‌های خصوصی معرفی و رد صلاحیت شده بود. وی که همدوره ولی‌الله سیف در دانشکده حسابداری و علوم مالی شرکت ملی نفت ایران بوده‌، در دولت یازدهم به ایران بازگشت و به عنوان مشاور سیف در بانک مرکزی مشغول به کار شد و مجدداً از سوی مدیرکل جدید به عنوان عضو هیئت مدیره همان بانک معرفی و مشغول بکار شد.

با تشکیل تیم جدید مذاکره‌کننده هسته‌ای، زمانی که طرفین درباره رفع تحریم‌ها در حال چانه زنی بودند، دری اصفهانی از طرف بانک مرکزی بعنوان کارشناس مسائل مالی و روابط بانکی به تیم مذاکره کننده هسته‌ای برای حضور در این مذاکرات معرفی شد. پس از به دست آمدن توافق هسته‌ای نیز از جانب رئیس جمهور به عضویت در ستاد پیگیری برجام منصوب می‌شود.

وی در گفت‌وگویی یک سال قبل از بازداشتش درباره نحو ورود به تیم مذاکره‌کننده می‌گوید “ورود من به مذاکرات دو مقطع دارد. بار اول در حدود یک سال و اندی پیش کمیته‌ای در نهاد ریاست جمهوری به سرپرستی آقای دکتر نهاوندیان تشکیل شد که هدف آن انتقال تجارب متخصصان مختلف و مشورت به دولت درخصوص این پرونده بود. از من نیز برای حضور در این جلسات دعوت به عمل آمد. متاسفانه در آن مقطع به دلیل سفرهای کاری متعددی که داشتم جلسات کمی را توانستم حاضر شوم. بعد از این جلسات تصمیم بر این شد که علاوه بر کسانی که دارای تخصص و تجربه در زمینه مسائل سیاسی و دیپلماسی هستند، از متخصصان امور بانکی و مالی هم استفاده شود. جناب آقای دکتر سیف هم از من خواستند که در این حوزه به مذاکره‌کنندگان کشورمان کمک شود؛ من هم با کمال میل پذیرفتم.”

دری اصفهانی در بهمن ماه سال ۹۴ در جریان تقدیر از تیم مذاکره کننده هسته‌ای نشان درجه ۳ خدمت را از دست حسن روحانی رئیس‌جمهور دریافت کرد.

اهدای نشان درجه سه خدمت به دری اصفهانی توسط روحانی

** آغاز افشای پروژه نفوذ و دستگیری یک دوتابعیتی

دری اصفهانی که دارای تابعیت کانادایی است، در تیرماه سال ۹۵، با اتهام ارتباط با سرویس‌های جاسوسی دستگیر شد. برخی نمایندگان مجلس در طرح سوال از وزیر اقتصاد نسبت به حضور فردی بنام عبدالرسول دری اصفهانی که با سرویس جاسوسی انگلیس ارتباط داشته و ماهیانه حدود ۷۵۰۰ پوند حقوق می‌گرفته و دو تابعیتی هست و در شرکت pwc با پوشش اقتصادی، مسائل امنیتی- سیاسی ایران را جمع آوری و گزارش می‌کرده حساس شدند. شخصیتی که قبلاً با نظر حفاظت اطلاعات وزارت دفاع اخراج شده بود.

بر اساس اسناد منتشره، وی همکاری خود را با سرویس‌‌های غربی از طریق شرکتی بنام PWC انجام داد. شرکت PWC یا «پرایز واترهاوس اینترپرایز» شرکتی چند ملیتی است که دفتر مرکزی آن در انگلستان واقع است و به ارائه سرویس‌های وسیعی در حوزه خدمات حسابداری، مالی، تجاری و بیمه‌ای می‌پردازد.

بر اساس برآورد درآمد سالیانه، این شرکت در سال ۲۰۱۳ دومین شرکت بزرگ در ارائه سرویس‌های خدمات حسابداری و مالیاتی در جهان است و یکی از چهار شرکت بزرگ حسابرسی در دنیاست. PWC شبکه‌ای از کارمندان بالغ بر ۲۳۶ هزار نفر در ۱۵۶ کشور را دارا است و درآمد کل این شرکت در سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۳۷ میلیارد دلار بوده است.

طبق گزارش‌هایی که در زمان دستگیری وی منتشر شده بود، دری برای ۵ روز کار در طول ماه، میزان۷۵۰۰ پوند را بعنوان حقوق خود دریافت می‌کرده است.

در متن کامل گزارش نهایی تحقیق و تفحص نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وضعیت افراد دوتابعیتی و دارای گرین‌کارت آمده است “دری اصفهانی (تبعه کانادا) از دیگر محکومین به اتهام جاسوسی در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بود که در رأس حساس‌ترین بخش مذاکرات یعنی کمیته مالی ـ بانکی بوده است که پذیرش اجرای FATF به عنوان پیش‌شرط امضا برجام و در منگنه قرار دادن نظام به نحوی که راه رفت و برگشت برای آن وجود نداشته باشد، از نتایج آن بوده است.

نکته حائز اهمیت آنکه مشارالیه در اعترافات خود به صراحت عنوان داشته است که نمایندگی شرکت PWC مستقر در امارات از وی خواسته است تا افراد مطمئنی را جهت همکاری با این موسسه به آن معرفی نمایند که ترجیحاً تابعیت مضاعف داشته باشند که وی نیز دو نفر به نام‌های فریده شیرازی و مشکان مشکور (تبعه فرانسه و از مشاوران تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در توافق برجام) را به آنها معرفی نموده است. از دیگر موارد در این زمینه می‌توان به خاوری اشاره نمود؛ همگان نیز ایجاد خسارت وارده اقتصادی از سوی خاوری به عنوان مدیرعامل بانک ملی به عنوان مدیر عامل بانک ملی ایران و خروج سرمایه‌های هنگفت از کشور مطلع‌اند و نیاز به تشریح نداشته و توضیح واضحات است.”

وی تأکید بسیاری به پذیرش FATF داشت و در گفت‌وگویی با دنیای اقتصاد یک سال پیش از دستگیری می‌گوید ” تعاملات خارجی فقط محدود به گشایش اعتبارات اسنادی نیست، باید زیر‌ساخت‌ها اصلاح و به روز شود. شرایط عوض شده و باید آن را به درستی شناخت تا بتوان پیاده‌سازی کرد. آیین‌نامه‌ها و مقررات بین‌المللی نظیر مقررات مبارزه با پولشویی(FATF) باید به دقت اجرا شود. بانک مرکزی هم باید بخش نظارتی خود را قوی کند، به نفع بانک مرکزی است که اطمینان حاصل کند تمامی مقرراتی که امروزه برای کار با بانک‌های بین‌المللی لازم است در همه بانک‌ها به اجرا در می‌آید.”

طبق گزارش‌ها یکی از مسائل دیگری که درباره فعالیت جاسوسی دری اصفهانی مورد تاکید قرار می‌گرفت، نحوه دریافت حق الزحمه خود بابت جاسوسی است که به دلیل وجود نداشتن ارتباطات بانکی میان ایران و سایر کشورها به دلیل تحریم‌های بانکی، این وجوه به حساب پسر او که در ایران ساکن نیست، واریز می‌شده است.

اول مرداد ۱۳۹۵ رسانه‌ها خبر دستگیری وی به اتهام جاسوسی را منتشر کردند. بر اساس حکم شعبه سوم دادسرای پولی و بانکی کشور به جرم خروج غیر قانونی ارز بالغ بر معادل ۲۰۰ میلیارد تومان با ثبت شرکت صوری در کشور دوبی و در پوشش واردات دارو، در بازداشت به سر می‌برد. دری اصفهانی در آخرین دادگاه خود به پنج سال زندان محکوم شد.

با اینکه دولت و شخص وزیر اطلاعات سعی در طفره رفتن از موضوع جاسوسی دری اصفهانی داشتند، دیوان عالی کشور، سازمان اطلاعات سپاه و مجلس شورای اسلامی بر جاسوسی وی صحه گذاشتند و امروز نیز سخنگوی قوه قضاییه به‌عنوان چهارمین نهاد قانونی کشور، جاسوس بودن این دوتابعیتی عضو تیم مذاکره‌کننده را تایید کرد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید »

 • آخرین اخبار
 • تولد نوزاد پسر پس از به قتل رسیدن مادر توسط سارقان + عکس
  پایان عمر خدمتی بازنشستگان و بیخیالی تنها مدیرکل بازنشسته آذربایجان‌غربی/ ۴۰ سال خدمت بی‌منت با خاطراتی از جنس دست‌بوسی
  مردم شماره کارت و رمز دوم خود را به ۵۰۰۰۴۹۹ ندهند
  اشتباه در ترجمه CFT یعنی دولت به دنبال کلاهبرداری از مجلس است/CFT باید بر اساس متن جدید در مجلس رای‌گیری شود/ مجلس پیگیر سخنان ظریف خواهد بود
  هواوی تا سال ۲۰۲۰ برترین سازنده گوشی هوشمند جهان می شود
  شعار تجمع؛ معلم بیدار، از تبعیض بیزار…
  رهایی از لک و کثیفی به کمک کاشی‌های نانویی
  گرمخانه مردان در کرج فعلا تعطیل است
  سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی‌دارد
  با نالایق‌ترین برندگان جایزه صلح نوبل آشنا شوید
  جنایت و نسل کشی گسترده در کامبوج/ خطر سرکوب ۱۳ میلیون مسلمان ترک در چین
  سردردهای شدید ساکنان ساختمان مسکونی راز مرگ مرد جوان را فاش کرد
  سوالات بی‌جواب، گوینده زن خبر را سردرگم کرد +عکس
  بیانات رهبر انقلاب درباره تاثیر همت جوانان بر پیشرفت روز افزون جمهوری اسلامی +فیلم
  سفر وزیر خارجه انگلیس به تهران
  خبر خوش براى مبتلایان به سرطان؛ وقتى سلول هاى بنیادى تاثیر شیمى درمانى را افزایش می‌دهند
  بازگشت محمد بنا به کشتی/سرمربی جدید تیم ملی کشتی فرنگی معرفی شد
  ۴ درخواست قطعه سازان از رئیس جمهور+سند
  تعهدات عجیب ایران در موافقتنامه آب و هوایی پاریس +فیلم
  آیا ترامپ گاو شیرده خود را ذبح می‌کند؟/ دایورتِ تهران/ در انتظار بزرگ‌ترین شیرجه سال/ برخی دستگاه‌های داخلی با ترامپ فرقی ندارند!
  کتابی که همه باید بخوانند
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net