تارخ انتشار: چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۵
کد خبر : 217134
چاپ خبر

توصیه‌های بهداشتی به زائران اربعین در حال بازگشت به کشور/ با مشاهده این علائم به مراکز درمانی مراجعه کنید

موج بازگشت زائران اربعین آغاز شده است و از این رو زائران باید برخی نکات بهداشتی را به دقت رعایت کنند تا بیمار نشوند

به گزارش  گروه علمی پزشکی«کمال مهر»؛  ازدحام جمعیت در مرز و پایانه های مرزی حاکی از آن است که زائران ایرانی سفر معنوی اربعین به در حال بازگشت به کشور هستند.
شمار بسیاری از زائران اربعین حسینی پس از زیارت حرمین امامین شریفین و  عرض ادب و تسلیت به ساحت سید و سالار شهیدان اباعبدالله و با دلی آرام و مال آمال از عشق حسینی بار سفر را بسته اند و با سرعت در حال بازگشت به کشور هستند.
در این میان زائران اربعین حسینی در مسیر بازگشت باید به برخی نکات مهم و حیاتی بهداشتی توجه کنند تا دچار بیماری نشوند و سلامت و آسوده خاطر به شهر و دیار خود در ایران بازگردند.
توصیه‌های بهداشتی حیاتی با موج بازگشت زائران اربعین به کشور/ با مشاهده این علائم به مراکز درمانی مراجعه کنید

علائمی که زائران با مشاهده آنها باید به مراکز درمانی مراجعه کنند

پیرحسین کولیوند سرپرست اورژانس کشور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به موج گسترده بازگشت زائران اربعین حسینی به کشور و ترافیک از سمت کربلا به مرز‌ها گفت: این مسئله مراقب‌های جدی سلامت را می‌طلبد.

کولیوند سرپرست اورژانس کشور اظهار کرد: زائران توجه داشته باشند چنانچه علائمی، چون سردرد، سرگیجه، اسهال، استفراغ مشاهده کردند بعد از مرز به مراکز درمانی مستقر در پایانه‌ها یا نزدیکی آن مراجعه کنند و هر گونه علامت بیماری یا نشانه مشکوکی را به نیرو‌های امدادی اطلاع دهند.

وی در ادامه با اشاره به حضور نیرو‌های بهداشتی و مبارزه با بیماری‌ها در مرز‌ها اظهار کرد: نیرو‌های بهداشتی در نقطه صفر مرزی تب سنجی را برای زائران انجام می‌دهند و در این زمان اگر زائران علامتی داشتند حتما به نیرو‌های بهداشتی مستقر در مرزها اطلاع دهند تا از شیوع بیماری یا بدتر شدن وضعیت سلامتشان جلوگیری کنند.

توصیه‌های بهداشتی حیاتی با موج بازگشت زائران اربعین به کشور/ با مشاهده این علائم به مراکز درمانی مراجعه کنید

هشدار؛حوادث ترافیکی در کمین زائران اربعین حسینی

سرپرست اورژانس درباره احتمال بروز حادثه با توجه به ترافیک مسیر بازگشت گفت: زائران سعی کنند با آرامش به شهر‌های خود بازگردند و عجله نکنند، زیرا در این صورت خطر بروز حوادث ترافیکی افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: در صورتی که حادثه ترافیکی رخ داد، مصدومان را جا به جا نکنند و در ایران با شماره تلفن ۱۱۵ اورژانس و در کشور عراق با شماره هلال احمر تماس بگیرند.

در مسیر بازگشت به کشور رعایت نکات بهداشتی را جدی بگیرید

معصومی متخصص طب اورژانس و رئیس اداره سلامت در بلایا و حوادث وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛با بیان اینکه رعایت مسائل بهداشت فردی برای حفظ سلامتی خود و دیگران در مراسم باشکوه اربعین ضروری است، گفت: موج بازگشت زائران اربعین به کشور آغاز شده است و ممکن است برخی زائران به دلیل عجله برای رسیدن به رعایت نکات بهداشتی بی‌توجهی کنند.

رئیس اداره سلامت در بلایا و حوادث وزارت بهداشت اظهار کرد: رعایت بهداشت فردی یکی از الزامات این سفر طولانی بوده و لازم است زائران از اولین لحظه سفر تا زمانی که به ایران باز می‌گردند به آن عنایت داشته باشند.

توصیه‌های بهداشتی حیاتی با موج بازگشت زائران اربعین به کشور/ با مشاهده این علائم به مراکز درمانی مراجعه کنید

شست و شوی دست ها زائران را در برابر بیماری واکسینه می کند

وی با توصیه به شست و شوی دست‌ها قبل از خوردن هر خوراکی به زائران اربعین که در مسیر‌های بازگشت به ایران هستند، تاکید کرد: زائران دست‌های خود را مرتب به ویژه قبل از صرف غذا و پس از استفاده از سرویس بهداشتی با آب و صابون بشویند زیرا این کار آنها را از ابتلا به بیماری‌های مختلف مصون می‌کند.

وی افزود: شست وشوی دست قبل و بعد از تهیه و آماده سازی غذا نباید فراموش شود، همچنین استفاده از ژل دست و دستمال مرطوب هم برای پیشگیری از بیماری‌ها کمک کننده است.

این متخصص طب اوژانس ادامه داد: رعایت بهداشت می‌تواند از ابتلا به بیماری‌های عفونی جلوگیری کند، لذا شست و شوی مکرر دست‌ها با آب و صابون می‌تواند از بروز بیماری‌های عفونی به خصوص عفونت‌های تنفسی جلوگیری کند.

توصیه‌های بهداشتی حیاتی با موج بازگشت زائران اربعین به کشور/ با مشاهده این علائم به مراکز درمانی مراجعه کنید

نکات بهداشتی که در مصرف آب و غذا باید به آنها توجه کرد

معصومی گفت: زائران اربعین در طول سفر مایعات کافی بنوشند و هنگام خرید و مصرف مواد غذایی به تاریخ تولید و انقضای آن حتماً توجه کنند و برای جلوگیری از بروز مسمومیت‌های غذایی، هیچ وقت غذا را به صورت نیمه گرم مصرف نکنند، بلکه غذا را یا به صورت سرد یا گرم مصرف کنند و در حین سفر باید از خرید هر گونه غذا‌های آماده غیربهداشتی (از دست فروش‌ها و دوره گردها) جداً خودداری شود.

رئیس اداره سلامت در بلایا و حوادث وزارت بهداشت درباره رعایت نکات بهداشتی در نوشیدن آب اظهار کرد: زائران در مسیر بازگشت به منظور اینکه سلامت به مقصد برسند، باید از آب های مطمئن و پاک، چون بطرى هاى آب معدنى پلمب شده براى نوشیدن استفاده کنند و از مصرف یخ اجتناب کنند، مگر اینکه مطمئن باشند با آب سالم تهیه شده است.

وی تاکید کرد: زائران اربعین در طول مسیر بازگشت به کشور از مصرف شیر و لبنیات غیرپاستوریزه خوددارى کنند، همچنین توصیه می‌شود که زائران میوه، سبزیجات خام به ویژه کاهو و سالاد مصرف نکنند مگر اینکه میوه قابل پوست کندن باشد.

توصیه‌های بهداشتی حیاتی با موج بازگشت زائران اربعین به کشور/ با مشاهده این علائم به مراکز درمانی مراجعه کنید

موادغذایی مفید و مضر برای زائران اربعین

وی ادامه داد: زائران به تاریخ مصرف و تولید، مجوز بهداشت (پروانه بهداشت)، پروانه‌ ساخت و علامت استانداردی که بر روی بسته بندی مواد غذایی به ویژه بستنی، آب میوه، محصولات لبنی و گوشت قید شده است توجه کنند که در غیر این صورت امکان بروز مسمومیت و بیماری وجود خواهد داشت.

وی به برخی خوراکی‌های مفید و مقوی مناسب پیاده روی اشاره کرد و به زائران مصرف آنها را توصیه کرد: سعی کنید در طول مسیر بازگشت خوراکی‌هایی مثل خرما، کشمش و دانه‌های روغنی که انرژی زا و غیرفاسد شدنی هستند به همراه داشته باشید و آن‌ها را مصرف کنید.

رئیس اداره سلامت در بلایا و حوادث وزارت بهداشت گفت: زائران در استفاده از مواد غذایی که دوره‌ مصرفشان کوتاه است و بیشتر در معرض آلودگی قرار دارند مانند غذا‌های گوشتی، تخم مرغ، سالاد الویه، سس، انواع کنسروها، شیرینی‌تر و شیر دقت کنند؛ باید توجه داشت که مواد غذایی در معرض هوا قرار نگیرند و حتماً دارای پوشش مناسب باشند.

در صورت بروز تاول در پا این موارد را رعایت کنید

معصومی با بیان اینکه تاول پا یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که در طول پیاده روی ایجاد می‌شود، اظهار کرد: این تاول‌ها اغلب ناشی از کفش نامناسب یا آلودگی‌های دیگر است، اگر این در طول مسیر پا‌ها دچار تاول شد، از دستکاری آن‌ها خودداری و با بتادین یا الکل آن را ضدعفونی کنید.

این متخصص طب اوژانس تصریح کرد: همراه داشتن دارو‌های عمومی که هنگام سرماخوردگی یا درد‌های معده استفاده می‌شوند و همچنین مسکن‌ها در طول سیر بازگشت به کشور از سفر معنوی اربعین می‌تواند کمک کننده باشد.

توصیه‌های بهداشتی حیاتی با موج بازگشت زائران اربعین به کشور/ با مشاهده این علائم به مراکز درمانی مراجعه کنید

راه های پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا در زائران

معصومی با اشاره با احتمال بروز بیماری هایی، چون سرماخوردگی و آنفولانزا در زائران اربعین حسینی گفت: اگر زائری به سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا شد حتما باید از ماسک استفاده کند، همچنین برای حفظ سلامتی زائران ماسک همراه داشته باشند، زیرا استفاده از ماسک می‌تواند از ابتلا به بیماری تنفسی و آنفولانزا جلوگیری کند.

رئیس اداره سلامت در بلایا و حوادث وزارت بهداشت افزود: در صورت مشاهده علائمی همچون علائم سرماخوردگی و یا آنفولانزا حتما به درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های بین راهی مراجعه کنید.

وی ادامه داد: زائران از افرادی که دارای علائم سرفه و عطسه هستند ترجیحا یک تا دو متر فاصله بگیرند یا حتما از ماسک استفاده کنند.

توصیه‌های بهداشتی حیاتی با موج بازگشت زائران اربعین به کشور/ با مشاهده این علائم به مراکز درمانی مراجعه کنید

دیابتی ها این نکات مهم را آویزه گوششان کنند

این متخصص طب اوژانس با اشاره به برخی نکات برای حفظ سلامت بدن در زائران دیابتی گفت: بیماران دیابتی، توجه داشته باشند، چون پیاده روی فعالیت زیادی محسوب می‌شود که برای آنها غیرطبیعی است، باید بیشتر از خود مراقبت کنند.

معصومی افزود: بیماران دیابتی حتما در استراحتگاه‌ها پا‌های خود را مدام بشویند و خوب خشک کنند تا دچار زخم نشوند و مراقب تغذیه خود باشند و حتما با توجه به مصرف بیشتر انرژی نسبت به قبل، به علائم افت قند توجه بیشتری داشته باشند و داروهایشان را منظم مصرف کنند.

توصیه‌های بهداشتی حیاتی با موج بازگشت زائران اربعین به کشور/ با مشاهده این علائم به مراکز درمانی مراجعه کنید

انتهای پ

پاسخی بگذارید »

 • آخرین اخبار
 • باید تلاش کنیم مفاسد را کم کرده و راه پولشویی را ببندیم/ مهم‌ترین مدعی مبارزه با تروریسم هستیم/ توزیع سهام عدالت به بیش از ۵ میلیون نفر در هفته اول آذر
  وعده صادقی که محقق شد
  سکه ۴ میلیون شد
  راننده کامیون‌ انقلابی +عکس
  یک عکس شادی‌بخش از یمن
  تاب بازی در مترو برای بالابردن سطح شادی مردم +عکس
  عوارض نگهداری سگ و گربه در منزل
  عکس/ لحظه شکار خرگوش توسط شاهین
  عکس لاکچری از سفره چند طلبه
  عدم استقبال از سخنرانی «عباس آخوندی» در دانشگاه فردوسی مشهد
  محمدباقر قالیباف در حال بچه‌داری +عکس
  رقیب رضا پهلوی از راه رسید +عکس
  بشار رفتنی است، طارق ماندنی!
  واعظی درخواست ویزای آمریکا توسط مسؤول مذاکره با FATF را تایید کرد
  به مراسم پیاده روی اربعین دل خوش نباشید، باید با آل سعود تعامل کنیم/ قهرمان سازی از ظریف برای دیده نشدن مرگ برجام
  ضرب و شتم شدید کودک۶ ساله در مهاباد +عکس
  تولد نوزاد پسر پس از به قتل رسیدن مادر توسط سارقان + عکس
  پایان عمر خدمتی بازنشستگان و بیخیالی تنها مدیرکل بازنشسته آذربایجان‌غربی/ ۴۰ سال خدمت بی‌منت با خاطراتی از جنس دست‌بوسی
  مردم شماره کارت و رمز دوم خود را به ۵۰۰۰۴۹۹ ندهند
  اشتباه در ترجمه CFT یعنی دولت به دنبال کلاهبرداری از مجلس است/CFT باید بر اساس متن جدید در مجلس رای‌گیری شود/ مجلس پیگیر سخنان ظریف خواهد بود
  کتابی که همه باید بخوانند
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net