تارخ انتشار: سه شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۸:۴۷
کد خبر : 18005
چاپ خبر

در آستانه روز طبیعت

آتش و تبر؛ همدم درختان باغ سیب مهرشهر !

بخشی از درختان پر شکوفه باغ سیب مهرشهر در آستانه روز طبیعت طعمه آتش و تبر شد

به گزارش گروه استانی«کمال مهر»؛ کمتر از یکماه از هفته درختکاری و بیانات مقام معظم رهبری پیرامون مسئله درختکاری و تذکرات ایشان راجع به حفاظت از درختان نگذشته است و فقط یک روز مانده به روز طبیعت ، که اکنون شاهد اتفاقی تامل برانگیز و ناجوانمردانه در باغ سیب مهرشهر هستیم.

در مصاحبه هایی که ازمسئولین امر در سایت های مختلف و برنامه های تلویزیونی پیرامون باغ سیب مهرشهر منتشر شده ، همه نشان از حمایت ها و وعده هایی برای حفظ این باغ ارزشمند بوده ، ولی متاسفانه گویی شواهد و قرائن مطلب دیگری را بیان می کند.

بنابرگزارش خبرنگار کمال مهر ؛امروز ما در باغ سیب مهرشهراین [ریه تنفسی کلانشهر کرج] شاهد سوزاندن و قطع درختان سبز و پرشکوفه هستیم . البته ناگفته نماند که مستأجران باغ طبق سنوات گذشته برای ایجاد فضایی بیشتر برای کاشت سیفی جات و میوه مانند کلم وخربزه و هندوانه نیازی به درختان سیب ندارند! و در مقابل دست به این عملِ ناجوانمردانه زده اند !

تصویر هوایی محل سوزاندن و تبرزدن درختان باغ سیب

واقعه ای بس اسفناک و دردآور که برای هر انسان عاقل وبالغی به دور از ذهن می باشد.و البته کابوسی تکراری برای باغ و فاجعه ای برای کرج بزرگ! به طور مثال می توان کابوس ها وحقایق این باغ را اینچنین ذکر کرد؛
کابوس ها؛ قطعه بندی باغ و اقدام به درج مزایده فروش در روزنامه های کثیرالانتشار در سالهای گذشته ودرانتها شکست این اقدام، طرح احداث خیابان در وسط باغ جهت اتصال بلوار شهرداری مهرشهر به آزادراه کرج قزوین جهت سهولت تردد خودروها و درنهایت عدم تاییدطرح توسط شورای شهر کرج.
حقایق؛ با وجود 9حلقه چاه آب درزمین باغ،متأسفانه اقدام به انتقال آب به زمین های مزروعی اطراف نموده اند؛ امّا دریغ از یک قطره برای درختان سیب . و خشکاندن درختان قسمتهای مختلف و کاشت محصولات زراعی به جای آن درسالهای اخیر. عدم رسیدگی و نگهداری صحیح و… ازاین دست اقدامات چند سالی است به طور خزنده و آرام درنقاط مختلف باغ،مسیری را برای رسیدن به هدف خود دنبال میکند و چه مدبرانه مقام معظم رهبری بعد از کاشت نهال درخت در 15اسفند91 بیاناتی را ابراز داشتند:
«علاوه بر اينكه آبادى‌ها و سبزى‌هاى اطراف شهرهاى بزرگ به غلط و به غصب در اختيار افرادى قرار گرفت كه ميخواستند از زمين سوء استفاده كنند و هنوز هم دارند ميكنند، و سبزى تبديل شد به سيمان و آهن و اينها – كه اين يك مصيبتى براى شهرهاست…»
بلی مصیبتی که در آینده ای نه چندان دور[…]گریبانگیر کلانشهرکرج خواهدشدو از فرط آلاینده های سمی نفسش خواهد گرفت!

 

لازم بذکراست حساسیت این موضوع، زمانی آشکار می شود که کرج با جمعیت 2میلیون نفر در افق1400 به بیش از 3میلیون نفر خواهد رسید و سرانه فضای سبزی که برای هر نفرحداقل بین7تا 12متر می باشد را مسئولین شهری چگونه تامین خواهند کرد؟
مسلماً باصرف میلیاردها بودجه و امکانات دولتی ! و در این راستا مقام معظم رهبری در ادامه سخنان خود می فرمایند:
«اولين كار غلطى كه انجام ميگيرد، اين است كه محيط سبز اطراف شهرها – هواى تنفس شهر – از بين ميرود.حالا شما در شهر برويد زحمت بكشيد و در خانه‌ها دانه‌دانه نهال بكاريد؛ اين كجا، و اين كه شهر محاط باشد به مجموعه‌ى سبز، كجا؟»

نقشه هوایی کرج و باغ سیب مهرشهر

همانطور که در تصویر مشاهده می شود در محدوده جغرافیایی کرج فضای خاص سبزی وجود ندارد و فقط قسمت کوچکی از باغ جهانشهر در وسط شهر و فضای سبز کمی در حاشیه رودخانه کرج قابل مشاهده است،که بخش اعظم پوشش گیاهی مربوط به باغ سیب مهرشهر می باشد.

و این موضوع از نظر موقعیت اکوسیستمی و تنفسی خطر جدی برای این کلانشهر بشمار می آید و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند:
«من گلايه‌اى كه بايد بكنم از مجموع مسئولينِ مسئله‌ى درخت و درختكارى و جنگل و اين چيزها، اين است كه ما اينجا دانه دانه درخت ميكاريم، اما صدها صدها و هزارها هزارها درخت در جاهائى كه نبايد قطع شود، بى‌جهت قطع ميشود؛ اين خيلى اشكال بزرگى است كه وجود دارد.»

آن وقت متأسفانه باغی به بزرگی باغ سیب مهرشهر باید به دست عده ای سودجو مورد نابودی قرار بگیرد و افسوس آن برای همه مردم کرج باقی بماند!
حال این سوال مهم مطرح می شود که آیا انفعال مسئولین و بی کفایتی در حفظ درختان و فضای سبز ؛ مورد قبول رهبری،مردم و در درگاه خداوند متعال قابل پذیرش می باشد!؟
این نکته نیز شایان ذکر است که مقام معظم رهبری ، در سال گذشته در انتهای سخنان خود در روز درختکاری به مسئولین استان البرز نیز فرمودند:

«آن چيزى كه ثروت اصلى كشور است، كه مناطق سبز اطراف شهرهاست، باغات داخل شهرهاست، و بخصوص جنگلهاست،بايد محفوظ بماند.

هم سازمان محيط زيست، هم دستگاه‌هاى ذى‌ربط ديگر دولتى، هم مسئولين و نمايندگان درمجلس، هم مسئولين در قوه‌ى قضائيه، و در مورد شهرها و حريم شهرها هم شهردارى‌ها، در سرتاسر كشور موظفند كه اين كار را دنبال كنند.» و قطعاً مسئولین ذی ربط استان البرز به کلام رهبری جامع عمل نپوشانده اند که باعث شده است این مطلب نیز توسط معظم له بیان گردد:
«ما هميشه اين مسئله را تكرار ميكنيم، اما باز مى‌بينيم كه كار درستى انجام نگرفت!»

انتظار می رود پس از انتشار این «مستند گزارش» بجای اقدامات مؤثر برای محکوم نموداین اقدام تأمل برانگیز و به دور از انسانیت؛ مسئولین امر،تکذیبیه هایی را منتشر نمایند.مبنی بر این که درخت سوزی ها بر اثر آتش سوزی اتفاقی بوده است و یا تبرزنی بر تنۀ این درختان غیر مغرضانه بوده و یا برای هرس زمین باغ می باشد و….

«کمال مهر» آماده دریافت پاسخ مسئولین مربوطه درپی خرابکاری های صورت گرفته جهت اطلاع رسانی و التیام بخشی دوستداران طبیعت از این واقعه غیر انسانی می باشد.و متقابلاً در صورت اعلام تکذیبیه از طرف هر کدام از مسئولین قضاوت و بیان نظرات را به مردم واگذار می نماید.

 

تصاویر مربوط به این حادثه قسمت اول

 تصاویر مربوط به این حادثه قسمت دوم

۵ دیدگاه »

پاسخی بگذارید »

 • آخرین اخبار
 • جدید ترین نوع زورگیری بدون درگیری + فیلم
  یک همسرخوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
  “خواب مرگ”، بدترین نوع خواب/ روزه داران هنگام غروب آفتاب نخوابند
  مجری و مدیحه سرای صدا وسیما درگذشت
  تاثیر شگرف ماساژ نقاط فشار برای تسکین سردرد
  جاده چالوس جمعه یکطرفه می شود
  هجوم سرخابی‌ها به اینستاگرام الدحیل و السد!
  مهاجم استقلال خواهان روشن شدن وضعیتش
  تصمیم ستاره استقلال برای جدایی؟
  شاهکار بزرگ ارتش سوریه/قدم بعدی کجاست؟
  اولین حکم افشانی شهردار جدید تهران؛ قالیباف از حراست رفت
  شغل دور از انتظار یکی از داوران جام جهانی +عکس
  حدیث قابل تامل در دیدار رهبری با کارگزاران نظام +عکس
  خواص شگفت انگیز درمانی «باقالا» که لک‌های پوستی را از بین می‌برد
  دروغ‌های هفده‌گانه جاسوس آمریکایی که وزیر شد
  تماشایی‌ترین گل‌ها در تاریخ فوتبال که تکرار نمی‌شوند +فیلم
  با خوردن یک عدد تخم مرغ در بدن چه اتفاقی در بدنتان می‌افتد؟
  سر و کله بن‌سلمان پیدا شد؟
  برای مقابله با تحریم ها برای پسرم دامداری راه اندازی کردم/ کفش، فرش و پارچه ایرانی جزو بهترین محصولات تولیدی داخل هستند
  ۹ عضو بدنتان که زودتر پیر می‌شوند!
  کتابی که همه باید بخوانند
  تمامی حقوق متعلق به وبسایت خبری تحلیلی کمال مهر بوده و هرگونه کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز خواهد بود.
  Powerd By: Kordaki.Net